referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Využitie pohybových hier vo futbale
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: koty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 417
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Futbal

Futbal je športová hra, ktorá má formu športového boja. Prebieha podľa určitých zákonitostí a dohovorených pravidiel. Má pevnú organizáciu. Korene futbalu siahajú do dávnej minulosti. Postupne sa stal najobľúbenejším športom na celej planéte. V súčasnosti patrí medzi tzv. veľké športové hry, ktoré hrajú tisíce hráčov v každej krajine a sledujú priaznivci na celom svete.
Futbal vznikol prirodzeným spôsobom zo starých loptových hier, ktoré možno nájsť v rôznych obmenách na všetkých kontinentoch v každej historickej etape kultúrneho vývoja ľudstva. Prvé správy o loptových hrách pochádzajú už z 3. tisícročia pred n.l. V Číne bola najznámejšia hra tsun-kun, v Grécku epyskuros, u Rimanov harpastum, vo Francúzsku soule. Loptové hry obľubovali aj Mayovia a Inkovia. Tieto hry sa ešte nehrali podľa pravidiel, lopta sa však najčastejšie kopala a hádzala. Prejavovala sa v nich živelnosť a často aj hrubá sila.
V stredoveku bol futbal najpopulárnejší v Anglicku, vo Francúzsku a Taliansku. V uliciach Londýna sa hral tzv. skupinový futbal. Družstvo tvorilo aj niekoľko sto hráčov. V hre išlo zvyčajne o to, aby sa lopta dostala do mestskej brány, ktorú bránil súper.
Začiatkom 19. Storočia sa futbal hral v anglických školách. Stratil živelnosť, hra sa organizovala a stala sa prostriedkom výchovy. Futbal postupne prerástol rámec škôl presunul sa do klubov, ktorých počet sa evidentne zvýšil. Pri určovaní pravidiel sa objavili dva smery, jeden umožňoval, druhý nepovoľoval hru rukami (rugby – futbal).
Nejednotnosť pravidiel hry si vynútila riešiť tento stav, preto sa 26.10. 1836 v Londýne zišlo 7 zástupcov škôl a klubov a založili „Football Association“, prvý futbalový zväz. Položili tak základy moderného futbalu. Následne nastal rýchly rozvoj futbalu, pravidlá hry sa upresňovali a dopĺňali. V roku 1885 vyšli prvé medzinárodné pravidlá. Z Anglicka sa futbal postupne rozšírilo Holandska, Dánska, Francúzska, Nemecka a neskôr do strednej Európy.
Na území Slovenska sa futbal začal hrať v rokoch 1892 – 1896. Prvé správy sú zo stredného Slovenska. V r. 1893 založili FC Banská Bystrica a potom postupne vznikali futbalové kluby v Bratislave, Prešove, Košiciach, Trnave, Trenčíne, Vrútkach, Lučenci, Zvolene atď.
Požiadavky na súčasný futbal sa stále zvyšujú. Musí byť divácky príťažlivý, atraktívny aj efektívny z hľadiska očakávaného výsledku.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.