referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
História basketbalu
Dátum pridania: 30.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: supip
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 266
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
História basketbalu nie je dlhá. Prvé hry, ktoré pripomínajú dnešný basketbal už iba v hru- bých obrysoch hrali už starí Mayovia a Aztékovia. Mayská podoba sa nazývala Pok-Ta-Pok a Aztékovia svoju hru nazývali Tlachtli. V oboch prípadoch hlavným rysom hry bolo, že „hráči“ sa snažili vhodiť loptičku do vymedzeného priestoru – koša, ktorý bol umiestnený vo výške – obvykle na strome. Hry boli súčasťou náboženských obradov. Basketbal je jedným z mála športov, u ktorých vieme presne určiť rok ich vzniku. Vznikol v roku 1891 v Springfielde v Amerike.

V decembri 1891 Luther Gulick, vedúci ka- tedry telesnej výchovy na Springfieldskej vysokej škole v štáte Massachusetts, poveril Dr. Jamesa A. Naismitha, aby vymyslel hru, ktorou by sa školskí atléti udržiavali v kondícii po- čas zimnej sezóny. Sformuloval 13 základných pravidiel novej hry, ktorú začali používať jeho študenti na springfildskej univerzite. Vymenili futbalové ihrisko za telocvičňu a kreatív- ny učiteľ – Dr. Naismith tak novou hrou oživil hodiny telocviku a popreháňal nudiacich sa študentov. Znamenalo to zrod basketbalu. Zaujímavé bolo, že lopty sa hádzali do košov od broskýň, až oveľa neskôr ich nahradili otvorené sieťové koše. Celkom na začiatku bol kôš /košík na ovocie/ umiestnený na podlahe haly. Dokonca lopta nebola guľatá, ale vajcovitá, podobná rugbyovej. Bolo to preto, že hru využívali veľmi radi práve rugbysti vo svojom prechodnom zimnom tréningovom období. Hráči však často kôš bránili vlastným telom, dosiahnuť kôš bolo veľmi obtiažne a hra bola nudná. Revolučnú zmenu priniesol opäť J. Naismith, keď loptu vymenil za guľatú, znížil počet hráčov na ihrisku a kôš umiestnil na zábradlie balkóna gymnastickej haly. To nielen zamedzilo hráčom „zakryť“ cieľ, ale hra sa stala atraktívna – pre divákov. Tu kdesi siahajú pramene súťaženia v basketbale. A ešte romantickejší je vznik basketbalovej dosky. Diváci, ktorý si prišli pozrieť zápolenie dvoch družstiev sa často chceli „zapojiť“ do hry a z balkóna dočahovali na vystrelenú loptu, menili jej smer, bránili jej v tom aby padla do koša, alebo naopak, neraz ju tam sami usmernili. Preto Naismith namontoval za kôš veľkú dosku, ktorá bránila divákom zasahovať do hry. Hráči ihneď začali dosku využívať vo svoj prospech a nové techniky streľby hru ešte viac zatraktív- nili.

Nie všetky základné prvky Naismithovej hry sa líšia od tých, ktorými sa riadi basketbal dnes. Ale pôvodné pravidlá diktovali pomalú, ťažkopádnu, skoro statickú hru, ktorá bola obrazom spoločnosti, ktorá brala život tak ako prichádza a ktorá v raných obdobiach svojej existencie slúžila skôr k pobaveniu. Postupne ako sa spoločnosť vyvíjala, stávalo sa tak aj v basketbale – zmenil sa v rýchli, technický šport, ktorý o storočie neskôr dobyl celý svet. Na začiatku sa hral s klasickou futbalovou loptou a počet hráčov v jednom tíme bol deväť. Bol to teda basketbal, ktorý sa od dnešného odlišoval, ale napriek tomu môžeme s istotou tvrdiť, že práve Jamesovi Naismithovi vďačíme za jeho vznik.

Zujímavosťou je tiež to, že takmer v zápätí po vzniku mužského basketbalu, vznikol basketbal ženský. Je to takmer neuveriteľné, ale už v roku 1892 sa o prienik ženských hráčiek pod vysoký kôš postarala Senda Berenson Abottová v Northamptone.
Basketbal sa potom veľmi rýchlo začal šíriť v USA a čoskoro ho hrali na všetkých univerzitách aj stredných školách. Ani cesta do Európy netrvala dlho a aj tu zaznamenal obrovský úspech medzi mládežou.

O tom, že táto hra si rýchlo získala obľubu svedčí aj skutočnosť, že krátko po jej vzniku nahradilo provizórne vybavenie špeciálne basketbalové náradie - špeciálne pre tento účel vyrobená kožená lopta a kovová obruč. Hra si získavala stále väčšiu a väčšiu popularitu v celých Spojených štátoch. Veľkou výhodou boli nenáročné vybavenie a pomerne jednoduché a ľahko zapamätateľné pravidlá. Už začiatkom 20. storočia sa basketbal hral na viac ako 90 vysokých školách.

Podľa pôvodných Naismithových pravidiel sa hráči s loptou nemohli pohybovať. Až v roku 1910 vzniklo driblovanie. Aj v tejto dobe však ešte existovalo isté obmedzenie. Hráč, ktorý dribloval, nemohol potom vystreliť na kôš. Toto obmedzenie bolo zrušené až v roku 1916.

Na Slovensku sa basketbal začína spomínať po prvý krát v súvislosti s letnými tábormi YMCA, a prvý zápas sa vraj odohral v Žiline v roku 1919, kde ho predvádzali americkí lektori. Prvé slovenské pravidlá vydal Ján Kopal a F. M. Marek. Ján Kopal sa tiež považuje za zakladateľa a veľkého propagátora slovenského basketbalu. Pre svoje družstvo YMCA usporiadal prvý zápas v Bratislave, v Medickej záhrade v júni roku 1922. V roku 1930 už vo vtedajšom Československu existovalo 58 družstiev a vôbec prvé majstrovstvá sa uskutočnili v Brne aj za účasti YMCA Bratislava a Marathon Žilina. Na olympiáde sa basketbal po prvýkrát predstavil v roku 1904 /St. Luis/ a 1924 /Paríž/, ešte ako ukážkový šport a do oficiálneho programu bol zaradený v roku 1936 /Berlín/ Štartovalo tu až 21 tímov a basketbal naberal na obrovskej popularite. Medzinárodná amatérska federácia basketbalu – FIBA bola založená 18.6.1932 v Ženeve a vtedajšie Československo bolo zakladajúcim štátom.

Profesionálny basketbal vznikol z nutnosti. Po celom severovýchode USA začalo na poli miestnych združení YMCA súťažiť viac a viac amatérskych tímov a ostatné športy a aktivity ustupovali do pozadia. Sťažnosti zo strany dlhodobých členov donútili oficiálnych predstaviteľov YMCA obmedziť hraciu dobu. Pri jednej príležitosti v roku 1896 tým z Trentonu v New Jersey hľadal radšej inú možnosť, ako by mal porušiť stanovené pravidlá hry. Riešenie bolo jednoduché. Klub si prenajal miestnú zbrojnicu, pripevnil koše a začal vyberať vstupné, aby pokryl výdaj. Hra prilákala dosť divákov, a tak bolo možné zaplatiť nájomné a dať každému hráčovi odmenu vo výške15 dolárov. Korene profesionálneho športu boli na svete.
Vďaka záujmu divákov bola v roku 1898 tímami v oblasti okolo Filadelfie založená prvá známa profesionálna liga. Národná basketbalová liga (NBL) – predchodca dnešnej NBA (Národnej basketbalovej asociácie). Trvá od roku 1903 a bola podkladom pre vznik ďalších profesionálnych klubov.

Basketbal je hrou, ktorá ma už od útleho detstva doslova fascinovala. Moje prvé stretnutie s ním som absolvovala na základnej škole. Keďže som si túto hru obľúbila, začala som sa o ňu podrobnejšie zaujímať a venovať sa jej. Basketbal patrí medzi najpopulárnejšie športy. V Amerike dosiahol neuveriteľný finančný úspech a preto sa tam stal športom číslo jedna. Ako sa zdá, nič nie je nedosiahnuteľné pre tých, ktorí vedia lietať.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.