referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Airsoft
Dátum pridania: 28.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: virus225
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 335
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 

V podstate sa jedná o (adrenalínový) šport simulujúci bojové situácie, hraný s funkčnými replikami skutočných zbraní. Zároveň ide o tréning taktiky, tímovej akcie až po prežitie v boji. Princípom je airsoft veľmi podobný paintballu, rozdiel je však viditeľný najmä pri používaných zbraniach a munícii.

Pokým paintballové značkovače (markery – zbrane) majú tvar len vzdialene podobný klasickým zbraniam, u airsoftu ide (väčšinou) o presné kópie skutočných zbraní. Na výrobu týchto sa síce používajú najmä tvrdené plasty (ani to už tak úplne neplatí), ale pokým sa človek takejto repliky nedotkne, je len veľmi ťažké rozoznať kópiu od originálu.
Samozrejme tieto repliky sú plne funkčné, čo znamená, že pokiaľ má zbraň plný zásobník, je natiahnutá, je možné z nej strieľať.
Tak ako skutočné, aj airsoftové zbrane môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií - krátke a dlhé. Pri výstrele zbraň využíva piest a stlačený vzduch na vystrelenie projektilu do priestoru.

Oproti paintballu, kde sa ako projektily používajú želatinové guličky kalibru .68 obsahujúce farbu, v airsofte sa používajú plastové guličky ráže 6mm, označované aj BB. BB-čka sa líšia váhou, najpoužívanejšie sú a 0,20g a 0,25g.
Tu je najzrejmejší rozdiel medzi paintballom a airsoftom - zatiaľčo zásah v paintballe je neodškriepiteľný, pretože zasiahnutý je označkovaný farbou, u airsoftu je to otázka ‘priznania’ viac či menej bolestivého zásahu, otázka Fair Play. Treba si uvedomiť, že nech airsoft vyzerá akokoľvek drsný, vždy je to len hra a každá hra by mala byť predovšetkým férová. Navyše veľká časť herných scenárií je bodovaná inak než na počet vyradených súperov.

Ale vráťme sa ku zbraniam... Ak u paintballu je jeden základný mechanizmus zbraní poháňaný plynom CO2, airsoftové zbrane podľa toho, aký druh energie využívajú, delia sa na tri základné kategórie:

 1. manuálne
 2. plynové
 3. elektrické

 

 1. Manuálne airsoftové zbrane - manuály
  Patria k najdostupnejším a najlacnejším airsoftovým zbraniam. Z toho však vyplýva aj relatívne nižšia precíznosť spracovania, menej funkčných dielov, ale i menšia razancia a dostrel. U manuálnych zbraní je nutné pred každým výstrelom túto natiahnuť (tu dochádza k natiahnutiu pružiny s piestom). K dispozícii sú ako krátke tak aj dlhé manuály. Ich cena sa pohybuje od 1500,- Sk (krátke) do 6000,- až 10 000,- (dlhé). Využiteľný dostrel týchto zbraní je okolo 15m, aj keď sa zvykne uvádzať až 20-30m, ale na tieto vzdialenosti majú už príliš výraznú balistickú krivku. Sila manuálov je v priemere 0,3 – 0,4 J. Kvalita spracovania i spoľahlivosť závisí od výrobcu, v tejto oblasti sú najčastejšími zástupcami firmy Tokyo Marui - TM a Unicorn Hobby Corporation – UHC. Najobľúbenejšími modelmi sú pištole Beretta 92F, CZ 75 a Desert Eagle, z dlhých manuálov sú to Heckler & Koch MP5 A3 a slávny Colt M16.

  Manuály stále patria k najrozšírenejším airsoftovým zbraniam aj na Slovensku a s manuálom vačína väčšina airsofťákov. Postupne potom prejdú na plynovku alebo elektriku, ale dobrý manuál býva vynikajúcou záložnou zbraňou. Navyše niektoré akcie bývajú organizované ako 'manual only'.

 2. Plynové airsoftové zbrane - plynovky
  Takzvané plynovky sú poháňané stlačeným plynom (napr. Green Gas HFC134a), ktorý sa plní podobným spôsobom, ako plyn do zapaľovača – cez ventil do zásobníka. Delia sa na blowbackové a neblowbackové - systém blowback zabezpečuje spätný chod záveru zbrane (tzv. kopanie zbrane) a zároveň automatické nabíjanie zbrane po každom výstrele – zbraň sa teda nemusí naťahovať pred každým výstrelom.

  Zbrane bez systému blowback majú jednoduchší mechanizmus, pevný záver a ‘nekopú’. Tu sa odráža i cena – sú priemerne o polovicu lacnejšie okolo 3 – 4000,- Sk, cena za blowbackové zbrane sa pohybuje od 4000,- do 8000,- Sk.
  Samozrejme pri systéme blowback je istá časť plynu odvedená na spätný chod záveru, preto aj celková spotreba plynu je približne dvojnásobná oproti zbraniam bez blowbacku.
  Realistickosť zbraní s blowbackom je azda najvernejšia a najviac sa blíži zážitku zo streľby zo skutočnej zbrane. Po upgrade (kovové vnútornosti, kovové telo) je možné použiť aj výkonnejší plyn HFC22.
  Využiteľný dostrel plynoviek je okolo 20-30m, výhodou je možnosť korekcie výsledku ďalším výstrelom. Dosahujú silu 0,7 – 0,9 J.

  K najkvalitnejším patria zbrane od firiem Tokyo Marui a KSC, medzi najferkventovanješie modely Tokyo Marui Beretta 92F, či Tactical Master a KSC Glock 18c, ktorý je dokonca vybavený prepínačom na full-auto streľbu. Samostatnou kapitolou sú plynové revolvery.

 3. Elektrické airsoftové zbrane – AEG
  Prevažne dlhé zbrane, poháňané elektromotorom, veľkokapacitné zásobníky, vysoká kadencia, veľká razancia, presnosť a dostrel – to je základná charakteristika týchto zbraní. Vysoká upgradovateľnosť je prísľubom zvýšenia dostrelu, presnosti a razancie.
  Na trhu sú k dispozícii aj krátke elektriky, ale tieto ani zďaleka nedosahujú parametrov dlhých AEG, či plynoviek, častokrát ani manuálov. Majú tzv. electric blowback – simulujú spätný pohyb záveru, ale bez ‘kopnutia’.
  Využiteľný dostrel elektrík je cez 30m, niektoré po upgrade aj cez 50m. Sila týchto (neupgradnutých) zbraní sa pohybuje na úrovni plynoviek – okolo 0,7 J.
  Najväčším výrobcom AEG dovážaných na náš trh je firma Tokyo Marui, ktorá má vo svojom portfóliu množstvo samopalov, útočných I ostreľovacích pušiek – série M16, H&K MP5, G3, FA-MAS, AK47, Steyr, Sig atď.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Airsoft SOŠ 2.9802 691 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.