Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dovolenka so psom

Kam ho dať, keď idem na dovolenku či predĺžený víkend mimo domova? Brať ho so sebou alebo ho nechať u známych? Dať ho do psieho hotela? Tých je na Slovensku len pár a človek má vždy trochu strach, či o neho bude dobre postarané. Aj vy máte tento problém?

Necháme ho doma?

Je nutné posúdiť, do akej miery je pes na vás viazaný a ako znáša zmeny v okolí. Ak sa prejavuje nervovo labilne pri odlúčení od pána, odmieta stravu, je nepokojný, potom aj krátke odlúčenie od vás mu môže spôsobiť silnú psychickú traumu. V takomto prípade sa trápia aj tí, čo vám ho strážia a aj psík. Ak sa rozhodnete dať ho počas dovolenky do psieho hotela, treba si zvážiť všetky pre a proti. Je nutné sa dopredu zoznámiť s prostredím a spôsobom starostlivosti o psov zverených tomuto zariadeniu. Ceny v psích hoteloch bez stravy, sa pohybujú od 200 Sk na deň v lete a 250 Sk v zime, keď sú psy vnútri. Ak pes zostane v takomto hoteli, spíšte vopred zmluvu. Dajte si pozor, aby v nej boli okrem služieb, za ktoré platíte, uvedené o vašom psovi aj informácie o jeho veku a rase. Možno sa vám to zdá prehnané, ale už sa stali prípady, že majiteľovi vrátili úplne iného psa a on to nemal ako dokázať.

Ideme so psom

Ak cestujete so psom do zahraničia, musí mať svoj pas. Volá sa pet passport. Nahrádza medzinárodné očkovacie preukazy a je jediným platným dokladom pri premiestnení psa mimo územia Slovenska. Pasy vydávajú poverení veterinárni lekári zapísaní do zoznamu súkromných veterinárnych lekárov, vedenom Komorou veterinárnych lekárov. Veterinárny lekár vystaví pas pre psa, ak dokáže prečítať tetovanie, alebo ak je zviera označené mikročipom. Zvieratá sa podrobia povinnej vakcinácii proti besnote s každoročným preočkovaním. Niektoré krajiny majú špecifické podmienky, za akých môže pes vstúpiť na ich územie, preto je lepšie informovať sa u veterinárneho lekára, na veľvyslanectve konkrétnej krajiny, v Štátnom veterinárnom ústave alebo v cestovnej kancelárii s ktorou cestujete. Veľká Británia a Írsko majú špeciálne sprísnené podmienky. Niektorým plemenám nie je vstup do určitých krajín povolený vôbec.

Cestovanie

V prípade, že sa vyberiete na cestu autom, vodičov priestor by mala oddeľovať pevná sieť alebo mreža. V aute trpia niektoré psy nevoľnosťou a zvracajú. Zabrániť tomu môžete tak, že im pred cestou nedovolíte väčší príjem potravy, dávate im iba vodu. Pes sa nedokáže napiť do zásoby, počítajte na ceste s niekoľkými prestávkami. Najlepším riešením pre cestovanie so psom býva karavan. Umožňuje pohodlne prevážať aj viacero psov. Pri cestovaní vlakom treba väčšinou kúpiť psovi detský cestovný lístok, ale môže sedieť pri vašom sedadle na zemi. Na lodiach sú niekedy pre psy vyhradené špeciálne miesta. A pri ceste lietadlom je nutné psy vopred nahlásiť, lebo mnohé letecké linky berú na let iba určitý počet psov. Pes musí mať viacej ako 8 týždňov. Do kabíny nemôžete psa zobrať, a to ani v prípade malých plemien. Psy musia byť umiestnené v špeciálnych prepravkách v klimatizovanom dopravnom priestore. Poplatok do 10 kg na jednu cestu je približne 1 000 Sk.

Ubytovanie

Dobre vychovaný pes je v mnohých hoteloch vítaným a platiacim hosťom. Akurát do určitých miestností, ako je reštaurácia či bar, má vstup zakázaný. Avšak je veľa hotelov, kde vás so psom neubytujú, preto sa v hoteli informujte vopred o tejto možnosti a uveďte tiež o akého psa ide. Tiež je potrebné vziať do úvahy veľkosť povahu vášho psa. Obrovská doga či uštekaný špic sa až tak nehodí do luxusného hotela v centre mesta. Výbornou voľbou je prenájom prázdninového domčeka. Je veľmi praktické, ak je pozemok okolo objektu oplotený a husto vysadený.

V mnohých horských chatách nebývajú psy vítanými hosťami. No a veľa rekreačných stredísk prítomnosť psa vo svojom objekte nestrpí. Preto sa vopred informujte. Niekde od vás za ubytovanie psa budú požadovať symbolický poplatok, no inde zaplatíte aj polovicu ceny ako platí dospelá osoba. V niektorých zariadeniach za vášho psa nebudú pýtať nič.

Kedy cestovať?

Pri voľbe miesta dovolenky zvoľte radšej krajinu a terén, kde nebudete na každom kroku narážať na rôzne predpisy a obmedzenia. Kvalifikované informácie by vám mali poskytnúť cestovné kancelárie. Taktiež sa vyhýbajte hlavnej sezóne. Pre cestu so psom na juh si preto radšej zvoľte chladnejšie ročné obdobie. Zvláštny pôvab má dovolenka počas neskorej jesene, strávená napríklad pri jazere. Pláže sú už väčšinou ľudoprázdne a pozývajú a dlhé krásne prechádzky so psom.

Čo bude jesť?

Zvážte dobre, ktoré potraviny so sebou vezmete a vyskúšajte si ešte doma, či ich váš pes bude ochotný jesť. Aby ste na dovolenke s hrôzou nezistili, že mu to nechutí a vy budete v zahraničí nútení kúpiť drahé krmivo, pri ktorom tiež nebudete maž istotu, či mu vôbec bude chutiť.

… počas dovolenky
v niektorých juhoeurópskych krajinách platia rôzne predpisy. Nie sú síce až také prísne, avšak tisíce túlavých psov a mačiek, ktoré tu žijú veľmi biedne, vám dokážu dovolenku s vaším miláčikom znepríjemniť. Od pobytu vo vlhkých a horúcich tropických a subtropických oblastiach by ste mali ušetriť najmä dlhosrsté psy severských plemien. Krátkosrsté plemená sa zase necítia dobre v chladnom podnebí severu. Okrem podnebia myslite aj na domáce zvyklosti. V islamských krajinách je pes nečisté zviera. USA sú pre psy celkom nevhodnou turistikou krajinou. Za samozrejmosť považujte dve vôdzky, ako aj dva obojky. Pre prípad straty alebo zničenia. Tiež majte po roku vždy náhubok.

So psom do lesa

Rozhodli ste sa pre dovolenku na Slovensku, chcete sa túlať so psom po lesoch a lúkach a myslíte si, že tu vám nič nehrozí? Ste na omyle. Až 90% všetkých lesov a polí na Slovensku sa nachádza v poľovnom revíri a tu môže poľovnícka stráž vášho psa zastreliť. Má totiž oprávnenie usmrcovať v poľovnom revíri psy, ktoré vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšie trvale obávaného domu voľne behajú. Bohužiaľ sú aj takí poľovníci, ktorí keď zbadajú psa, v momente strieľajú. Sú to ľudia, ktorí striktne dodržiavajú znenie zákona. Keď sa niečo stane, tak bude mať poľovník pravdu. Nikomu nedokážete, že pes zver neštval. Takže ho radšej nepúšťajte v lese navoľno.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk