referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Animácia
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zulusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 584
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Slova animácia pochádza z latinského slova anima ktoré označuje dušu alebo by sa dalo tiež prekladať ako oduševňovať respektíve oživovať. Veľa ľudom sa slovo animácia sa viaže predovšetkým, alebo iba, na filmovú techniku s počítačom, alebo na obyčajné kreslenie si detí. Ale v krajinách okolo Stredozemného mora, kde má významnú úlohu cestovný ruch sa tento pojem viaže k volnému času a dovolenkám. Pokiaľ by sme si chceli predstaviť kedy to asi všetko začalo tak by sme rozprávali tridsietich a štiriciatich rokoch, kedy vo Fancúsku vznikajú projekty práce s mládežou vo voľnom čase. A neskoršie v petdesiatych rokoch vznikajú prázdninové usadlosti, ktoré ponúkajú animačné programy.

Pojem voľný čas podľa J. Duzamediera

Voľný čas je súhrn činností, ktoré človek vykonáva buď aby si oddýchol, zabavil sa, alebo rozvinul svoje znalosti, tvorivé schopnosti, alebo spoločenské začlenenie, a ktoré vykonáva potom ako si splnil všetky svoje povinnosti pracovné, rodinné, spoločenské.

Prečo vznikla potreba animácie

Pretože žijeme v stave „zážitkovej podvýživy“. Túžime po ocenení, úspechu, pobavení, po láske.Všetky tieto túžby sú výrazom spoločenskej povahy človeka, človek je tvor spoločenský ,ľudia majú radi ľudí, ľudia sú radi s ľuďmi. Výskumy voľnočasových potrieb a motivácii potvrdzujú, že potreba spolčovania, družnosti patrí medzi najsilnejšie pohnútky človeka

Potreba je stav nedostatku alebo nadbytku niečoho, je to stav jednotlivca, ktorý sa odlišuje od jeho životného optima. Potreby poznáme primárne a sekundárne čiže sprostretkujúce.

Základné zložky animácie

Sem zaradujeme tieto tri zložky:

  1. Zážitok ktorý je najefektívnejší spôsob učenia.
  2. Hra ktorá je vynikajúci rámec pre vytvorenie situácie, ktorá prinesie už vyššie uvedený zážitok.
  3. A nakoniec nie však menej dôležitá zložka a to družnosť. Ktorá je tam preto lebo spoločné prežívanie rovnakej situácie s inými, pomáha zosilňovať, znásobovať zážitok

Cieľ animácie

Cieľom animácie je silný zážitok zo zaujímavej činnosti v spoločnosti príjemných ľudí, tento zážitok funguje ako model, vzor. Tento zážitok by viesť k aktívnemu prežívaniu voľného času.

Zámery animácie

Zámerov je hneť niekoľko pretože animacia sa snaží komplekne vplývať na osobnosť účasníka. Fantázia animačný program by mal podnecovať fantáziu a inšpirovať tvorivosť. Ocenenie animačný program by mal dávať zúčastneným šancu zažiť úspech, získať ocenenie. Pre mňa osobne určite najaktaktívnejšie. Kontakt program by mal byť urobený tak, aby uľahčoval kontakty, obnovoval nám schopnosť priblížiť sa k iným ľuďom a komunikovať s nimi. Uvoľnenie pri animácii treba vytvárať atmosféru, v ktorej sa človek cíti nenútene, oslobodene, uvoľnene – otvára nás to k učeniu a prirodzenosti. Smiech ktorý patrí k animácii programu, k voľnočasovej aktivite, k uvoľnenej atmosfére.
Sebarealizácia ak sa naplnia všetky zámery animácie, výsledkom je pocit sebapotvrdenia ako tvorivej bytosti

Animačné oblasti

  • poznávanie
  • tvorivosť
  • pohyb a šport
  • dobrodružstvo
  • relax
  • spoločenská zábava

 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.