referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Fakty a tipy na opaľovanie
Dátum pridania: 05.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 951
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
FAKTY A TIPY NA OPAĽOVANIE
Slnko: Zdroj všetkého života
Svojím svetlom, teplom a energiou je slnko základom života ľudí, zvierat a rastlín. Slnko stimuluje telo aj ducha. Dodáva nám silu, radosť' zo života, pocit blaha, opálenie a zdravie. Ak svieti slnko, nemôže nás niečo len tak ľahko premôcť.

Slnečné žiarenie: Pestré spektrum žiarenie
Slnečné žiarenie je energia, ktorá je vyžarovaná lúčni rôznych vlnových dĺžok. Pritom sa rozlišuje ultrafialové žiarenie (UV), viditeľné svetlo a tepelné infračervené žiarenie (IR). Ultrafialové žiarenie sa ďalej delí na žiarenie UV-A, UV-B a UV-C.
Nebezpečné žiarenie UV-C je odfiltrované atmosférou a nedosahuje na povrch Zeme. Zloženie a intenzita žiarenia UV-A a UV-B kolíše a závisí napr. na dennej a ročnej dobe, znečistení vzduchu, stupni zemepisnej šírky a intenzite odrazu (voda, sneh atd.).

Koža: Základ zdravia a zdravého vzhľadu
Koža je najväčším regulačným a ochranným orgánom nášho tela. Prostredníctvom kože sa dostávame nielen do telesného, ale aj do zmyslového kontaktu s našim okolitým prostredím. Ak máme dobrú náladu, cítime sa doslova "vo svojej koži".

Zatiaľ' bo v minulých storočiach sa považovala za vznešenú bledosť' kože, v dnešnej dobe je prirodzenú hnedé sfarbenie tela znakom športového ducha, atraktívnosti a zdravia. Vonkajší zdravý vzhľad - outfit - je pre stále viacej ľudí výrazom osobného životného štýlu. Atraktívne opálená koža znásobuje silu vyžarovania. Či už je to v práci alebo vo voľnom čase človeku sa proste lepšie darí.

"Je vedecky dokázané, že opaľovanie v soláriách vytvára ochranu pred žiarením. Táto ochrana sa dosahuje najlepšie v soláriách, ktoré majú primeraný podiel žiarenia UV-B."
Prof.Dr.med. F. Schröpl

Opálenie nie je v princípe nič iné, ako vlastná telesná ochrana pred slnečným žiarením. Pôsobením žiarenia UV-B sa aktivujú zvláštne bunky pokožky (melanocyty), aby intenzívnejšie vytvárali biele melanínové pigmenty. Tieto pigmenty hnednú na ceste do horných vrstiev pokožky vplyvom žiarenia UV-A a kyslíku z krvi (nepriama pigmentácia). Ak už predtým prebehla určitá pigmentácia, koža okamžite zhnedne pôsobením žiarenia
UV-A (priama pigmentácia). Čo sa týka ochrany pred žiarením, pripadá žiareniu UV-B ďalšia úloha. Spôsobuje vytváranie takzvanej slnečnej mozoľnatosti, zhrubnutie pokožky. Ak sa vytvoria optimálne obe vlastné kožné ochranné opatrenia (pigmentácia a slnečný mozoľ'), je možné dosiahnuť' až štyridsať' násobnú ochranu pred žiarením.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.