referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Utorok, 18. januára 2022
Magnetofóny
Dátum pridania: 13.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stryco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 366
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
História

História magnetofónu sa začína v roku 1878, kedy americký mechanik Oberlin Smith, inšpirovaný návštevou v Edisonových laboratóriách, pojal myšlienku záznamu telefónnych signálov ocelovým drôtom. O rok neskôr sa Smith rozhodol publikovať túto myšlienku v odbornom časopise. Tá nebola zložitá: zvukové kmity sa prevedú na elektrické a tými sa zmagnetizuje pohybujúce sa zvukové médium, ktoré potom pri prehrávaní vytvára elektrické kmity rovnakej frekvencie ako pri nahrávaní (tie sa potom prevedú na kmity zvukové). Zložitejšia bola realizácia...

Tento princíp magnetického záznamu v roku 1898 znovuobjavuje dánsky vynálezca Valdemar Poulsen a v priebehu niekoľkých rokov vyrába "zvukové záznamníky" na oceľový drôt(alebo pásku). Získava patenty v Dánsku, Spojených Štátoch a inde. Jeho zariadenie nazvané telegrafon, je navrhnuté k zaznamenávaniu telefónnych hovorov v dobe neprítomnosti volaného. Magnetofón sa tak zrodil z myšlienky telefónneho záznamníka.
Poulsenov páskový telegrafón

Prvé veľké predvádzanie Poulsenovho telegrafónu sa uskutočnilo v roku 1900 na Parížskej medzinárodnej výstave. Odborná tlač nešetrila chválou. O tri roky neskôr začína tieto prístroje vyrábať americká firma The American telegraphone Company.

Začiatkom 20. rokov nemecký vynálezca a podnikateľ Kurt Stille upravuje telegrafon tak, aby sa zvuk mohol zosilniť elektronicky. Patentové práva potom predáva nemeckým a anglickým spoločnostiam. V roku 1925, spolu s daľším nemcom Karlom Bauerom dávajú na trh vylepšený telefónny záznamník, tzv. Dailygraph.Neskoršie verzie tohto zariadenia sú už prispôsobené ku vkladaniu záznamového média v kazete.

Koncom 20. rokov kupuje Stillovu licenciu britská Ludwig Blattner Picture Corporation. Blattner sa neúspešne pokúša distribuovať filmy so synchronizovaným zvukom. Vo svojích neskorších prístrojoch už pre záznam používa ocelový pásik. V roku 1931 predáva tento experimentálny páskový prístroj britskej BBC, ale ešte v ten rok bankrotuje. Medzitým obdrží Stillovu licenciu aj britská Marconi Wireless Telegraph Company, ktorá spoločne s BBC vyrobí niekoľko páskových prístrojov pre vysielanie BBC na krátkych vlnách. Podobné prístroje sa potom používaly aj v iných krajinách.

V roku 1932 získava nemecká AEG patentné práva Fritze Pfleumera, ktorý si už koncom 20. rokov nechal patentovať záznam zvuku na papier potiahnutý magnetickou vrstvou z ocelového prášku. AEG spolupracuje S I.G.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.