Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Coca-Cola: Ako sa z experimentu stal hit

Písal sa rok 1886, keď John Pemberton, miestny lekárnik, vyrobil nový, vtedy ešte bezmenný osviežujúci sirup. Pemberton veril, že jeho nový nápoj by mal byť prakticky liekom na všetko. Predpokladal, že dve písmená "C" v reklame dobre vyznejú, a tak s priateľmi navrhol názov nápoja COCA - COLA a krasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma. Prvýkrát ju predával z džbánu na ulici, kde mal svoj obchod. Stála päť centov. V roku 1886 vraj predal každý deň deväť nápojov. Pán Pemberton obracal v ruke každú zarobenú korunu. Celý svoj zisk investoval na nákup voskových tabúľ na reklamné nápisy. Vtedy ešte netušil, že sa raz jeho experiment stane kultovým nápojom celého sveta.

Po smrti Pembertona založil jeho spoločník G. Candler svetoznámu spoločnosť The Coca - Cola company. Jeho úspech spočíval v tom, že z farmaceutického nápoja urobil masový osviežujúci nápoj, ktorý sa začal predávať v obyčajných sklenených fľašiach.

Keď rinčia zbrane...
Konkurencia hýbe svetom a nevyhol sa jej ani náš slávny nápoj. Predaj imitácií čiernej bublinkovej slečny Coly donútil jej výrobcov v roku 1916 k plneniu do špeciálnych kontúrovaných fliaš. Na začiatku 2. svetovej vojny sa vyrábala v 44 krajinách sveta, na oboch znepriatelených frontoch. Vojna však miesto zničenia nadnárodnej spoločnosti pridala k imidžu značky Coca - Cola nový aspekt. Americký vstup do vojny okamžite podnietil Roberta Woodruffa k vydaniu príkazu, že každý muž v uniforme dostane fľašu Coca - Coly za päť centov. Počas vojny armádne zložky spotrebovali vyše 8 miliónov fliaš.

Sirup s CO 2 pre každého...
Keď sa do sveta vrátil mier, spoločnosť stála pred obrovským rozmachom. Od polovice štyridsiatych rokov do roku 1960 sa počet krajín produkujúcich tento nápoj zdvojnásobil a po vojnových skúsenostiach sa Coca - Cola stala symbolom svetového mieru a priateľstva medzi národmi.

Coca - Colu dnes nájdeme na pultoch každého obchodu v typických plastových fľašiach, ktoré prišli do módy v roku 1953 spolu s nesladenou formou nápoja (Coca - Cola light).

Dnes môžeme cestovať po 200 krajinách sveta, kde nám tento nápoj ponúknu. Starým ľuďom alebo aj malému dieťaťu, na oslave, v reštauráciách či v práci. Chute Coca - Cola company si získajú jednoducho každého.

Ako sa vyrába Coca - Cola ?
Základný materiál osviežujúceho nápoja je sirup, ktorý vznikne zmiešaním koncentrátu s kvalitnou vodou a cukrom. K určitému pomeru vody a sirupu sa pridá oxid uhličitý. Tak vznikne osviežujúci nápoj. Ten sa plní do dôkladne kontrolovaných fliaš. Plniaca linka je automatizovaná, s prepracovaným systémom ďalšej kontroly kvality. Fľaše sa po uzavretí balia a odvážajú do skladu, a potom do obchodov.

Zaujímavosti z pohára:
- V roku 1886 sa denne predalo 9 pohárov Coly, dnes je to o jednu miliardu viac
- Prvá Coca - Cola stála 5 centov.
- Plastové fľaše a plechovky nájdetena pultoch od roku 1954.
- Fantu začali vyrábať v Nemecku počas 2. sv. vojny ako náhradu za Coca – Colu.
- Od roku 1961 si môžete do pohárikov naliať rovnako populárny nápoj Sprite.
- Rok 1982 priniesol priaznivcom nízkokalorickej stravy Coca - Colu light.
- Cherry Coke je vyrábaná od roku 1985.
- Najviac Coca – Coly sa vypije v Mexicu a na Islande.
- Od Coca – Cola company si môžete pochutnať na 232 druhoch nápojov.
- Prvý nápojový automat v ZSSR zaviedli v r. 1988 v moskovskom hoteli.

História Coca – Coly:
História Coca - Coly je jedným z dôkazov, že aj z malej veci sa môže stať celosvetový úspech. Je to príklad toho, ako ľudské snaženie prekonávajúce počiatočné sklamania a neúspechy môže vytvoriť legendu.

Coca - Cola bola spočiatku americkým nápojom, predávaným v jednej jedinej lekárni v Atlante. Za deväť rokov sa jej výroba a spotreba rozšírili po celých Spojených štátoch a po ďalších piatich rokoch, v roku 1900 sa stala medzinárodným nápojom. Dostala sa do Veľkej Británie, na Kubu a Portoriko. Dnes je Coca - Cola na trhoch takmer 200 krajín sveta.

Objav:
Príbeh Coca - Coly sa začal v Spojených štátoch v meste Atlanta. Písal sa rok 1886, keď John Pemberton , miestny lekárnik s povesťou odborníka, ktorý už predtým miešal rôzne toniká a iné patentované lieky, vyrobil jedného dňa nový, vtedy ešte bezmenný, osviežujúci sirup.

Frank M. Robinson, spoločník a účtovník Dr. Pembertona, predpokladal, že dve písmená „ C “ sa budú v reklame dobre vynímať, navrhol názov nápoja akrasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma.

Onedlho na strieške lekárne visel znak, namaľovaný olejovou farbou na plátne, s nápisom: „Pite Coca - Colu.“ V The Atlanta Journal sa 29. mája 1886 objavila prvá tlačová reklama, ktorá informovala, že Coca - Cola je „vynikajúca a osviežujúca“ - motto, ktoré znie dodnes. V priemere sa v roku 1886 denne predalo deväť pohárov nápoja. Skromné začiatky, ak si uvedomíme, že v súčasnosti sa na celom svete každý deň vypije viac než jedna miliarda pohárov Coca - Coly.

Obdobie Candlera:
Pemberton zomrel v roku 1888, jeho partner Asa G. Candler však s nadšením viedol obchod ďalej. V roku 1891 ho prevzal úplne a v nasledujúcom roku založil v štáte Georgia The Coca - Cola Company so základným kapitálom 100 000 dolárov.

Asa Candler mal vrodený zmysel pre reklamu. Vďaka nemu v roku 1892 stúpol predaj sirupu Coca - Cola desaťnásobne. Rozhodol sa totiž prestať propagovať nápoj ako farmaceutický tovar a ponúkol ho ako masový osviežujúci nápoj. V oblasti reklamy Candler nadviazal na Pembertonove zážitky, a napríklad na voľnú ochutnávku nápoja Coca - Cola distribuoval tisíce kupónov. Od tohto času sa datuje aj výroba kalendárov, hodín, pohárov a rôznych drobností s nezameniteľným logom spoločnosti.

V roku 1893 zaregistroval ochrannú značku Coca - Cola na Patentovom úrade Spojených štátov. Spoločnosť bola už vtedy považovaná za vážený podnik. Prvá mimoatlantská továreň na výrobu sirupu Coca - Cola vznikla v roku 1894 v texaskom Dallase, o rok neskôr v Chicagu a Los Angeles. Candler tak vo výročnej správe z roku 1895 mohol hrdo konštatovať, že „Coca - Cola sa pije v každom štáte a v každej oblasti Spojených štátov.“ Na to, aby dosiahol tento úspech mu stačili tri roky.

Zásluhou mississipského podnikateľa Josepha Biedenhama sa Coca - Cola po prvýkrát objavila vo fľašiach, z ktorých prvé prepravky putovali na mississipské plantáže.

Coca - Cola vo fľašiach:
Joseph Biedenham začal plniť Coca - Coludo fliaš už v roku1894, hneď na to Benjamin Thomas a Joseph Withehead z Chattanoogy získali od Candlera právo na plnenie nápoja do fliaš na celom území Spojených štátov. Hľadali ľudí s ambíciami a dostatočnými financiami na to, aby mohli vo svojej oblasti postaviť a prevádzkovať závod na plnenie fliaš. Tak vytvorili tradíciu, na základe ktorej je dodnes riadená činnosť podnikov Coca - Cola po celom svete.

Časom sa, samozrejme, začali rozširovať napodobeniny. To donútilo The Coca - Cola Company, aby pre svoj občerstvujúci nápoj dala navrhnúť fľašu osobitného tvaru. Takto vznikla slávna kontúrovaná fľaša, ktorá sa dostala do obehu v roku 1916. Tvar fľaše zaregistrovali ako ochrannú značku v roku 1960.

Celosvetová sláva:
Rodina Candlerovcov sa s firmou rozlúčila v roku 1919. Predali The Coca - Cola Company spoločnosti vedenej atlantským obchodníkom Ernestom Woodruffom. O štyri roky neskôr prevzal vedenie podniku jeho syn Robert Woodruff. Pod jeho vedením sa Coca - Cola stala medzinárodným nápojom.

V roku 1930 vznikla Coca - Cola Export Corporation, aby pomáhala zahraničnej výrobe a v sedemdesiatych rokoch už vyrábali a plnili Coca - Colu v 130 štátoch sveta. Počas dvoch svetových vojen sa síce výroba obmedzila, ale ani v tých pohnutých časoch sa úplne nezastavila. Zavedenie prídelu cukru na osobu znamenalo vážne ohrozenie a zníženie produkcie, napriek tomu v rokoch 2. svetovej vojny postavili 84 závodov na plnenie fliaš na rôznych miestach čo najbližšie k bojovým líniam, aby zabezpečili priebežné zásobovanie vojakov týmto osviežujúcim nápojom.

Na začiatku 2. svetovej vojny sa Coca - Cola vyrábala v 44 krajinách celého sveta, na oboch znepriatelených frontoch. Vojna však namiesto zničenia nadnárodnej spoločnosti pridala k imidžu značky Coca - Cola nový aspekt. Americký vstup do vojny okamžite podnietil Roberta Woodruffa k vydaniu príkazu, že každý muž v uniforme dostane fľašu nápoja Coca - Cola za päť centov. Dvadsiateho deviateho júna 1943 súrny kábelogram zo severnej Afriky od samotného generála a neskoršieho amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera žiadal dodávku plniaceho zariadenia na vybavenie desiatich plničiek nápoja Coca - Cola a tri milióny hotových fliaš. Inžinier spoločnosti Coca - Cola odletel do Alžírska a v priebehu šiestich mesiacov tam otvoril prvú plničku. Keďže boli plničky umiestňované, čo najbližšie k bojovým zónam, často boli terčom útoku nepriateľa. Počas vojny tak armádne zložky ďalších vyše päť miliónov fliaš nápoja Coca - Cola.

Prítomnosť značky Coca - Cola vo vojne urobila omnoho viac ako len pozdvihnutie morálky amerických jednotiek. V mnohých oblastiach ich prostredníctvom po prvýkrát ochutnali nápoj i domáci obyvatelia. Keď sa do sveta vrátil mier, obchodný systém spoločnosti stál pred obrovským rozmachom. Od polovice štyridsiatych rokov až do roku 1960 sa počet krajín produkujúcich tento nápoj takmer zdvojnásobil a po vojnových skúsenostiach sa Coca - Cola stala symbolom svetového mieru a priateľstva medzi národmi.

Rok 1954 otvoril novú kapitolu histórie Coca - Coly: po 36 rokoch sa uskutočnila zmena balenia. Postupne sa zaviedli väčšie fľaše, plastové a kartónové balenie. Spoločnosť uviedla na trh aj nové chute, medzi nimi nápoje bez obsahu cukru (napr. Coca - Cola light, Sprite light).

Súčasnosť:
V súčasnosti je v takmer 200 štátoch sveta roztrúsených viac ako 1800 plniacich závodov. Väčšina z nich sa nachádza mimo územia Spojených štátov a Kanady. Závody na koncentráty dopravujú základnú zložku rôznych sýtených nealkoholických nápojov do plniacich závodov. Plniace závody nakupujú sirupy od Coca - Cola Company a zodpovedajú tiež za nákup rôznych fliaš, kartónov, uzáverov, prepraviek, a aj za prevádzku vozidiel, chladiacich zariadení, predajných automatov, strojov na plnenie fliaš, laboratórnych zariadení i za rozširovanie reklamného materiálu.

Spotrebiteľský marketing a reklamnú činnosť – ako v každej krajine, kde je Coca - Cola prítomná – vykonáva majiteľ ochrannej značky The Coca - Cola Company.

Značka Coca - Cola v roku 1986 vstúpila do svojho druhého storočia a jej konzumentov neustále pribúda. Výrobky, ktoré nesú obchodnú značku Coca -Cola , si žiadajú spotrebitelia hovoriaci osemdesiatimi rozličnými jazykmi. Konzumenti - od detí až po starých ľudí - pijú nápoje Coca - Cola takmer v 200 krajinách celého sveta. Dosiaľ nevídaná úroveň vzdelanosti a nevyčísliteľné množstvo dostupných informácií vytvorili novú generáciu priateľov značky Coca - Cola. Výsledkom tohto procesu je ustavičný rozvoj reklamy, obalovej techniky a marketingu, ktoré sa snažia konzumentov nielen uspokojiť, ale i predvídať ich želania.

V meste alebo na vidieku, v práci či pri zábave, na obchodnom veľtrhu alebo olympijských hrách, Coca - Cola je stále symbolom malého a príjemného potešenia, ktoré si môže dopriať každý.

Coca - Cola odbúrala jazykovú a kultúrnu bariéru a stala sa súčasťou života ľudí na celom svete. Tak ako sa zvyšuje tempo ľudského života, tak sa mu prispôsobuje aj Coca - Cola. Tak ako napreduje technický vývoj, tak aj obalové formy, v ktorých sa ľudom ponúka ich obľúbený nápoj, sa snažia splniť im všetky predstavy o komforte a kvalite. A napokon - tak ako moderné spôsoby komunikácie dokážu spojiť najvzdialenejšie kúty sveta, tak Coca - Cola zjednocuje obyvateľov našej planéty.

Budúcnosť:
Spoločnosti Coca - Cola sa núkajú stále nové a nové možnosti rozvoja. Hoci v súčasnosti predajú viac ako jednu miliardu pohárov osviežujúcich značkových nealkoholických nápojov, ľudia vypijú ďalších 47 miliárd pohárov iných nápojov od vody, cez džúsy až po kávu a čaj.. V tom je potenciál rastu spoločnosti, ponúknuť nápoj spoločnosti Coca - Cola ďalším spotrebiteľom, pri nových príležitostiach a na nových miestach.Reklama:
Poznáte človeka, ktorý by ešte nevidel reklamu Coca - Coly? Určite nie! Coca - Cola pripravuje už viac ako sto rokov reklamy. Televízne a rozhlasové reklamné spoty a reklamy pre tlač vyrobené spoločnosťou Coca - Cola sú nezabudnuteľné. Nejedna z nich predurčila aj štýl ostatných reklám svojej doby.

Tak ako nie je možné napodobniť nenapodobiteľnú Coca - Colu, tak nemožno napodobniť ani jej reklamy - sú také originálne, také osobité a také zábavné.

Reklamné filmy:
Hravosť, humor, hudba, vizuálny zážitok. Toto sú najdôležitejšie atribúty reklamných spotov spoločnosti Coca - Cola. Spoty vždy odzrkadľujú náladu, štýl a atmosféru danej doby. Preto boli a sú úspešné.

Lokálna reklama:
Spočiatku mohli vidieť tie isté Coca - Cola reklamy čínsky roľník i australský tesár alebo inžinier v ktorejkoľvek európskej krajine. Anglické slogany z reklám sa učili naspamäť aj ľudia, ktorí po anglicky vôbec nehovorili.

Reklamy spoločnosti Coca - Cola sa v súčasnosti všade prispôsobujú miestnym požiadavkám a prihovárajú sa spotrebiteľom v ich vlastnom jazyku. Platí to aj v prípade slovenského trhu.

Reklamné predmety:
Coca - Colu sprevádzali od nepamäti zvláštne predmety. Candler, ktorý založil spoločnosť The Coca - Cola Company a ktorý mal inštinkt pre marketing, pokladal za dôležité, aby sa čerstvo zaregistrovaná ochranná značka objavila na zaujímavých úžitkových predmetoch, napríklad na vejároch, kalendároch, hodinách, na kanviciach na sirup.

V konkrétnych krajinách distribuované predmety s logom Coca - Cola vždy prezrádzajú čosi aj o miestnej spotrebiteľskej kultúre. Takýmto predmetom je napríklad „špongiový“ obaľ na Coca - Cola fľaškách, ktoré sa predávajú v krajinách s teplým podnebím, aby udržiavali Coca - Colu vychladenú aspoň po istý čas. Predmet, ktorý by nemohol byť spájaný s týmto znamenitým nealkoholickým nápojom asi ani neexistuje. Sú zubné kefky s logom Coca – Cola, ale aj ruksaky, boxerské rukavice, gumené matrace, kryty na mobilné telefóny, papuče, fotoaparáty, náušnice, či prenosné kazetové alebo CD prehrávače.

Zaujímavosti:
Coca – Cola to nie je len fascinujúca história, ale aj množstvo zaujímavých faktov. Tu sú niektoré tie najzaujímavejšie:
* V roku 1954, čiže po tridsiatich šiestich rokoch došlo k zmene v balení nápoja Coca – Cola. Začali sa používať väčšie plastové fľaše a plechovky.
* Kedy sa ponuka rozšírila o nové výrobky? Fanta, ktorá sa dostala na trh v Nemecku počas II. svetovej vojny, mala v tejto krajine nahradiť Coca – Colu, avšak jej výrobu nezastavili ani po skončení vojny, kedy boli obnovené dodávky koncentrátu na výrobu nápoja Coca - Cola. Ba čo viac v 50-tych rokoch sa nápoj s pomarančovou príchuťou stal súčasťou ponuky v mnohých krajinách, medzi nimi aj v Spojených štátoch amerických. Spoločnosť The Coca - Cola Company odvtedy v čoraz väčšom rozsahu rozširuje svoju ponuku. Ak spomeniem len zopár príkladov, tak v roku 1961 sa dostal na trh nápoj Sprite, v roku 1982 Coca - Cola light, v roku 1985 Cherry Coke a v roku 1990 Powerade.
* Spomedzi piatich najpopulárnejších osviežujúcich nápojov na svete štyri vyrába spoločnosť Coca - Cola Company. Sú nimi Coca - Cola, Coca - Cola ligfht, Fanta a Sprite.
* V roku 1985 po dlhom a dôkladnom výskume došlo v USA a Kanade ku zmene receptúry nápoja Coca - Cola. Inovovaný nápoj si nezískal priazeň spotrebiteľov. Ľudia boli zvyknutí na pôvodnú chuť Coca - Coly, ktorá v nich prebúdzala mnoho spomienok. Po troch mesiacoch sa opäť dostal na trh osviežujúci nápoj vyrobený podľa pôvodnej receptúry pod názvom Coca - Cola Classic. Nikde inde na svete nebola receptúra na Coca - Colu zmenená a je rovnaká v ktorejkoľvek, z takmer 200 krajín, kde sa Coca - Cola predáva.
* Najviac Coca - Coly na osobu sa vypije v Mexiku a na Islande.
* V niekoľkých štátoch, zvyčajne z politických príčin, nie je spoločnosť The Coca - Cola Company vítaná (napríklad v Iraku a Iráne) a preto je logické, že aj spotreba Coca - Coly je tam nízka. Značkové nealkoholické nápoje Coca - Cola sa do týchto krajín oficiálne ani nedovážajú, ide o „načierno“ dovezený tovar.
* Dostal sa najpopularnejší nápoj Zeme aj do vesmíru? Áno, krátko predtým, než oslávila Coca - Cola svoje sté narodeniny. V roku 1985 sa dostal na palubu vesmírnej lode, ktorá so sebou viezla aj zásobu Coca - Coly.
* Koľko druhov osviežujúcich nápojov vyrába Coca - Cola? V roku 2000 bol celkový počet značiek patriacich spoločnosti Coca - Cola 232.
* Prvá Coca - Cola vyrobená na Slovensku pochádzala z Liptovského Mikuláša, kde ju tamojší výrobca nealkoholických nápojov plnil na základe licencie The Coca - Cola Company od roku 1990. Výrobky The Coca - Cola Company vyrába na Slovensku od 7. apríla 1994 vo vlastnom výrobnom závode v Lúke spoločnosť Coca - Cola Beverages Slovakia (do júla 1998 pod názvom Coca - Cola Amatil Slovakia). Výrobný závod v Lúke, s ôsmymi plniacimi linkami, patrí medzi jeden z najmodernejších v strednej a východnej Európe a je najväčším a najmodernejším závodom na výrobu nealkoholických nápojov na Slovensku.
* Ako sa vyrába Coca - Cola? Základný materiál osviežujúceho nápoja je sirup, ktorý vznikne miešaním koncentrátu so špeciálne vyčistenou a teda mimoriadne kvalitnou vodou a cukrom. K určitému pomeru vody a sirupu sa pridá oxid uhličitý. Tak vznikne osviežujúci nápoj. Ten sa potom plní do dôkladne kontrolovaných fliaš. Plniaca linka je automatizovaná, s prepracovaným systémom ďalšej kontroly kvality. Fľaše sa po uzavretí balia a odvážajú do skladu.
* Jeden z najvýznamnejších umelcov XX. Storočia Andy Warhol sa narodil na Slovensku. Jeho obrazy, na ktorých sa nechal inšpirovať aj tvarom Coca - Colovej fľaše sú známe na celom svete
* Keby sa každa, doteraz vyrobená Coca - Cola naplnila do fliaš a rozdali by sme ich každému človeku na svete, každý by dostal 678 fliaš, teda biac ako 191 litrov osviežujúceho nápoja.
* Najväčšie logo Coca - Coly na svete je v japonskej Nagoji na strechec budovy Dai – Nagoy oproti železničnej stanici. Táto obrovská konštrukcia sa skladá z dvojitej gule, vyhotovenej z viac ako 46 ton kovu, vyše 940 metrov neónových trubiek a viac ako 1870 kuosv žiaroviek. Vonkajšia guľa znázorňuje logo Coca – Coly a kontúru fľaše, vo vnútornej guli vidieť vesmír so žiariacimi planétami a hviezdami.
* Jedna z prvých vonkajších reklám na Coca - Colu sa nachádza v meste Cartersville v Georgii, USA. Bola namaľovaná v roku 1894 a dodnes je umiestnená stále na tom istom mieste.
* V štáte Kostarika v meste San José pomenovali jeden veľký trh a jednu autobusovú zastávku po Coca - Cole. Pôvodne tam stála prvá továreň na výrobu Coca - Coly v tejto oblasti. Zastávka pri trhu je medzi verejnosťou taká známa, že ak niekto, kto cestuje taxíkom, povie taxikárovi, aby ho vzial ku Coca - Cole, namiesto toho, aby ho dopravil do závodu Coca - Coly, je veľmi pravdepodobné, že ho dopraví na trh.
* V Puerto Cortes v atlantickej časti Hondurasu sa nachádza kúpalisko s názvom Coca - Cola Beach, ktoré takto pomenovali pred viac ako 40 rokmi obyvatelia mesta, pretože sa nachádza pred malým závodom na výrobu Coca -Coly. I keď závod už nefunguje, kúpalisko si zachovalo pôvodné meno.
* Najjužnejšie položený závod spoločnosti Coca - Cola sa nachádza v Argentíne, asi 1120 km od Antarktídy a zásobuje osviežujúcim nápojom Ohňovú zem.
* Najväčšie územie pokrýva svojimi dodávkami Coca – Coly brazílsky výrobný závod „Simoes“. Územie v povodí rieky Amazonka patrí do 6 rôznych brazílskych provincií. Jeho celková plocha je 3 578 500 km2 a je 13-krát väčšie ako India. Avšak na jeho území žije iba 1% obyvateľov Indie.
* Brazilský výrobný závod „Macapa“ pokrýva dodávkami oblasť, v ktorej jednou ulicou prechádza rovník. V praxi to znamená, že jednu Coca - Colu si môžeme kúpiť na južnej pologuli, potom prejdeme na druhú stranu ulice, a druhú Coca - Colu si môžeme kúpiť na severnej pologuli.
* Najnižšie ležiaci závod na výrobu Coca - Coly je v Holandsku. Vchod závodu na plnenie fliaš „Schiedam“ sa nachádza 2cm pod morskou hladinou.
* Potom ako uviedli Coca - Colu v Spojených štátoch amerických, boli ďalšími dvomi štátmi v poradí na svete Kuba a Panama, kde začali plniť Coca - Colu do fliaš v roku 1906.
* Reklamné pesničky Coca - Coly sa dostali na prvé miesto amerických hitparád. Pieseň Robina Vecka „First Time“ sa dostala na prvé miesto medzi hitmi v Európe. Pieseň „I˘d Like To Teach The World To Sing“ sa dostala medzi amerických „Top 10“. V roku 1995 sa reklamná hudba Cherry Coke umiestnila na druhom mieste medzi americkými hitmi.
* Keby doteraz vyrobená Coca - Cola vytryskla z gejzíru „Old Faithful“ s priemernou rýchlosťou 56 700 litrov za hodinu, gejzír by fungoval 1689 rokov.
* Prvý nápojový automat v bývalom Sovietskom zväze bol uvedený do prevádzky v roku 1988 vo vestibule jedného z moskovských medzinárodných hotelov.
* Množstvo predanej Coca - Coly vo fľašiach prekročilo množstvo predanej Coca - Coly v pohároch po prvýkrát v roku 1928.
* Keby cez Niagarské vodopády namiesto vody padala doteraz vyrobená Coca - Cola priemernou rýchlosťou 6,8 miliónov litrov za minútu, „padanie“ by trvalo viac ako jeden deň, presne 38 hodín a 46 minút.
* V južnej Afrike značka Coca - Cola na taxíkoch znamená to isté, ako slovo „helou“ v 11 nárečiach.
* V lete v roku 1995 v Austrálii nad prístavom v Sydney jeden mladý pár povedal svoje „áno“ počas letu pod tzv. kĺzavým padákom, označeným logom Coca - Cola.
* Jedna z najväčších nástenných malieb v Ázii predstavuje plechovku Coca - Coly vo veľkosti 61x55 metrov. Ručne, počas tri a pol mesiaca, maľovaný obraz sa nachádza na bočnej stene Shatinského „Swire“ výrobného závodu. 18 poschodový závod je okrem toho najvyššímzávodom na výrobu Coca - Coly na svete.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk