referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Stela
Utorok, 3. októbra 2023
Coca-Cola: Ako sa z experimentu stal hit
Dátum pridania: 22.06.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lula11
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 218
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 11.7
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 19m 30s
Pomalé čítanie: 29m 15s
 

Písal sa rok 1886, keď John Pemberton, miestny lekárnik, vyrobil nový, vtedy ešte bezmenný osviežujúci sirup. Pemberton veril, že jeho nový nápoj by mal byť prakticky liekom na všetko. Predpokladal, že dve písmená "C" v reklame dobre vyznejú, a tak s priateľmi navrhol názov nápoja COCA - COLA a krasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma. Prvýkrát ju predával z džbánu na ulici, kde mal svoj obchod. Stála päť centov. V roku 1886 vraj predal každý deň deväť nápojov. Pán Pemberton obracal v ruke každú zarobenú korunu. Celý svoj zisk investoval na nákup voskových tabúľ na reklamné nápisy. Vtedy ešte netušil, že sa raz jeho experiment stane kultovým nápojom celého sveta.

Po smrti Pembertona založil jeho spoločník G. Candler svetoznámu spoločnosť The Coca - Cola company. Jeho úspech spočíval v tom, že z farmaceutického nápoja urobil masový osviežujúci nápoj, ktorý sa začal predávať v obyčajných sklenených fľašiach.

Keď rinčia zbrane...
Konkurencia hýbe svetom a nevyhol sa jej ani náš slávny nápoj. Predaj imitácií čiernej bublinkovej slečny Coly donútil jej výrobcov v roku 1916 k plneniu do špeciálnych kontúrovaných fliaš. Na začiatku 2. svetovej vojny sa vyrábala v 44 krajinách sveta, na oboch znepriatelených frontoch. Vojna však miesto zničenia nadnárodnej spoločnosti pridala k imidžu značky Coca - Cola nový aspekt. Americký vstup do vojny okamžite podnietil Roberta Woodruffa k vydaniu príkazu, že každý muž v uniforme dostane fľašu Coca - Coly za päť centov. Počas vojny armádne zložky spotrebovali vyše 8 miliónov fliaš.

Sirup s CO 2 pre každého...
Keď sa do sveta vrátil mier, spoločnosť stála pred obrovským rozmachom. Od polovice štyridsiatych rokov do roku 1960 sa počet krajín produkujúcich tento nápoj zdvojnásobil a po vojnových skúsenostiach sa Coca - Cola stala symbolom svetového mieru a priateľstva medzi národmi.

Coca - Colu dnes nájdeme na pultoch každého obchodu v typických plastových fľašiach, ktoré prišli do módy v roku 1953 spolu s nesladenou formou nápoja (Coca - Cola light).

Dnes môžeme cestovať po 200 krajinách sveta, kde nám tento nápoj ponúknu. Starým ľuďom alebo aj malému dieťaťu, na oslave, v reštauráciách či v práci. Chute Coca - Cola company si získajú jednoducho každého.

Ako sa vyrába Coca - Cola ?
Základný materiál osviežujúceho nápoja je sirup, ktorý vznikne zmiešaním koncentrátu s kvalitnou vodou a cukrom. K určitému pomeru vody a sirupu sa pridá oxid uhličitý. Tak vznikne osviežujúci nápoj. Ten sa plní do dôkladne kontrolovaných fliaš. Plniaca linka je automatizovaná, s prepracovaným systémom ďalšej kontroly kvality. Fľaše sa po uzavretí balia a odvážajú do skladu, a potom do obchodov.

Zaujímavosti z pohára:
- V roku 1886 sa denne predalo 9 pohárov Coly, dnes je to o jednu miliardu viac
- Prvá Coca - Cola stála 5 centov.
- Plastové fľaše a plechovky nájdetena pultoch od roku 1954.
- Fantu začali vyrábať v Nemecku počas 2. sv. vojny ako náhradu za Coca – Colu.
- Od roku 1961 si môžete do pohárikov naliať rovnako populárny nápoj Sprite.
- Rok 1982 priniesol priaznivcom nízkokalorickej stravy Coca - Colu light.
- Cherry Coke je vyrábaná od roku 1985.
- Najviac Coca – Coly sa vypije v Mexicu a na Islande.
- Od Coca – Cola company si môžete pochutnať na 232 druhoch nápojov.
- Prvý nápojový automat v ZSSR zaviedli v r. 1988 v moskovskom hoteli.

História Coca – Coly:
História Coca - Coly je jedným z dôkazov, že aj z malej veci sa môže stať celosvetový úspech. Je to príklad toho, ako ľudské snaženie prekonávajúce počiatočné sklamania a neúspechy môže vytvoriť legendu.

Coca - Cola bola spočiatku americkým nápojom, predávaným v jednej jedinej lekárni v Atlante. Za deväť rokov sa jej výroba a spotreba rozšírili po celých Spojených štátoch a po ďalších piatich rokoch, v roku 1900 sa stala medzinárodným nápojom. Dostala sa do Veľkej Británie, na Kubu a Portoriko. Dnes je Coca - Cola na trhoch takmer 200 krajín sveta.

Objav:
Príbeh Coca - Coly sa začal v Spojených štátoch v meste Atlanta. Písal sa rok 1886, keď John Pemberton , miestny lekárnik s povesťou odborníka, ktorý už predtým miešal rôzne toniká a iné patentované lieky, vyrobil jedného dňa nový, vtedy ešte bezmenný, osviežujúci sirup.

Frank M. Robinson, spoločník a účtovník Dr. Pembertona, predpokladal, že dve písmená „ C “ sa budú v reklame dobre vynímať, navrhol názov nápoja akrasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma.

Onedlho na strieške lekárne visel znak, namaľovaný olejovou farbou na plátne, s nápisom: „Pite Coca - Colu.“ V The Atlanta Journal sa 29. mája 1886 objavila prvá tlačová reklama, ktorá informovala, že Coca - Cola je „vynikajúca a osviežujúca“ - motto, ktoré znie dodnes. V priemere sa v roku 1886 denne predalo deväť pohárov nápoja. Skromné začiatky, ak si uvedomíme, že v súčasnosti sa na celom svete každý deň vypije viac než jedna miliarda pohárov Coca - Coly.

Obdobie Candlera:
Pemberton zomrel v roku 1888, jeho partner Asa G. Candler však s nadšením viedol obchod ďalej. V roku 1891 ho prevzal úplne a v nasledujúcom roku založil v štáte Georgia The Coca - Cola Company so základným kapitálom 100 000 dolárov.

Asa Candler mal vrodený zmysel pre reklamu. Vďaka nemu v roku 1892 stúpol predaj sirupu Coca - Cola desaťnásobne. Rozhodol sa totiž prestať propagovať nápoj ako farmaceutický tovar a ponúkol ho ako masový osviežujúci nápoj. V oblasti reklamy Candler nadviazal na Pembertonove zážitky, a napríklad na voľnú ochutnávku nápoja Coca - Cola distribuoval tisíce kupónov. Od tohto času sa datuje aj výroba kalendárov, hodín, pohárov a rôznych drobností s nezameniteľným logom spoločnosti.

V roku 1893 zaregistroval ochrannú značku Coca - Cola na Patentovom úrade Spojených štátov. Spoločnosť bola už vtedy považovaná za vážený podnik. Prvá mimoatlantská továreň na výrobu sirupu Coca - Cola vznikla v roku 1894 v texaskom Dallase, o rok neskôr v Chicagu a Los Angeles. Candler tak vo výročnej správe z roku 1895 mohol hrdo konštatovať, že „Coca - Cola sa pije v každom štáte a v každej oblasti Spojených štátov.“ Na to, aby dosiahol tento úspech mu stačili tri roky.

Zásluhou mississipského podnikateľa Josepha Biedenhama sa Coca - Cola po prvýkrát objavila vo fľašiach, z ktorých prvé prepravky putovali na mississipské plantáže.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.