referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Terorizmus
Dátum pridania: 21.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: killer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 393
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Terorizmus na svete

Nedávna tragédia v New Yorku a Washingtone otriasla asi každým. Krvavý deň vrhá asi väčší tieň ako sa dalo čakať. Nečudujem sa Američanom že majú strach nastúpiť do lietadla veď aký pocit museli mať ľudia v lietadlách, ktoré spadli na New York, Washington či Pennsylvánie. Preto 11. september 2001 ostane asi v pamäti každého človeka.
Aby sa tento deň už neopakoval Amerika spolu so všetkými spojencami sa pripravovali na odvetu za septembrové útoky pod názvom TRVALÁ SLOBODA.
Presne 27 dní po útoku Američania zaútočili na Afganistan kde sa mal skrývať hlavný podozrivý Úsama bin Ládin. Prvým cieľom sa stala afganská metropola Kábul. Mesto zasiahli rakety Tomahawk. Krátko nato USA bombardovali mestá Kandahar a Džalalabad. Cieľom vojenského útoku malo byť najmä zničenie teroristických tréningových táborov skupiny AL – KAJDÁ, letísk a ciest, ktoré majú sťažiť situáciu Talibanu pri koordinovaní diabolských plánov.
Čo je TALIBAN ? Hnutie založili v júli 1994 študenti koránu pod vedením mullu Mohameda Omara. Štruktúra Talibanu pripomína náboženskú sektu s jedným vodcom. Podľa legendy, ktorú rozširuje talibanská propaganda, Mohamedovi Omarovi sa zjavil prorok, ktorý ho vyzval, aby v Afganistane nastolil mier. Mulla Omar má vnútri organizácie neobmedzenú moc a používa titul amír – al – muminín – knieža veriacich. V roku 1996 vojaci Talibanu dobyli Kábul. Prvým cieľom bol prezident Nadžíbulláh, ktorého dosadili do funkcie sovietski vojaci, a vládol až do vyhlásenia islamského štátu Afganistan v roku 1992. V čase príchodu talibánskych jednotiek do mesta sa ukrýval v komplexe OSN na severe Kábulu. Útočníci ho najprv zbili potom vykastrovali, vláčili za džípom ulicami a nakoniec zastrelili. Počas ďalších dvoch rokov Taliban ovládol vojenskými ofenzívami takmer celé územie Afganistanu. V krajine nastolil vládu, ktorá spája duchovenstvo s politikou.
Existuje nejaká definícia terorizmu? Neexistuje jednoduchá všeobecne platná definícia. Dokonca aj v Spojených štátoch rôzne agentúry používajú rozdielne pracovné definície. Ale všetky obsahujú spoločné prvky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Terorizmus SOŠ 3.0047 392 slov
Terorizmus SOŠ 2.9191 1458 slov
Terorizmus SOŠ 2.9663 231 slov
Terorizmus GYM 2.9723 3567 slov
Terorizmus 2.9710 5195 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.