referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Zaujímavosti o referátoch
Karate (fyziológia telesných cvičení)
Dátum pridania: 03.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alicicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 566
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 

Napätie a uvolnenie svalstva

Striedanie napätia a relaxovania jednotlivých svalových skupín je najdôležitejší faktor, ktorý určuje rýchlosť a tvrdosť techník v karate. Schopnosť relaxovať sval súvisí s jeho schopnosťou dynamického sťahu – čím sa sval dokáže rýchlejšie relaxovať z napätého stavu, tým rýchlejšieho sťahu je schopný. Okrem toho je známe, že prudká kontrakcia, aby „štartovala z nuly“ čiže z relaxovaného svalu. Napätý sval mení svoju dĺžku len neochotne. Pri vykonávaní techniky karate platia v tomto smere tieto zákonitosti:

1. Svalstvo, ktoré má vykonať pohyb, musí byť pred jeho začatím úplne relaxované. Ak sa napríklad chystáme udrieť, musí byť svalstvo ramenného pletenca úplne uvoľnené.
2. Aj počas akcelerácie samotného pohybu by mali byť v akcii zapojené len tie svalové skupiny, ktoré sa na pohybe zúčastňujú priamo alebo nepriamo. Ostatné svalové skupiny by mali byť podľa možností relaxované. Týka sa to najmä antagonistických svalov. Inak nemožno techniku dynamiky vykonať.
3. Ihneď po ukončení akcie treba zúčastnené svalové skupiny opäť relaxovať. To, čo nazývame „zahnanie sa“, spätný pohyb napríklad paže pred úderom , nie je len vytvorenie podmienok pre väčšiu dráhu, a tým aj silu úderu, ale predovšetkým je to spôsob, ako docieliť úplnú relaxáciu tých svalov, ktoré sa potom prudko stiahnu pri akcelerácii vlastného pohybu. Nervový systém, ktorý riadi pohybový aparát, funguje tak, že pri určitom pohybe automaticky vydáva príkaz na relaxovanie antagonistických svalových skupín. Čiže na konci spätného pohybu je (náprahu) akoby, okamih úplného ticha, uvoľnenie svalov, ktoré sa vzápätí prudko stiahnu. Úder akceleruje omnoho rýchlejšie , jako keby sa udieralo priamo z miesta bez spätného pohybu.

Svalstvo použité pri úderoch: Biceps (Dvojhlavý sval ramena), Triceps (Trojhlavý sval ramena), Deltoideus (Deltový sval), Teres major, Serratus anterior (Predný pílovitý sval), Latissimus dorsi (Najširší sval chrbta), Obiliquus abdominis externus (Vnútorný šikmý brušný sval), Pectoralis major (Veľký prsný sval), Rectus abdominis (Priamy brušný sval)

Koncentrácia sily

Úder alebo kop bude slabý, keď sa použije len samotná paža alebo dolná končatina. K dosiahnutiu maximálnej sily je nevyhnutné využiť silu všetkých častí tela súčasne. Pri vykonávaní úderov alebo kopov sa sila premiestňuje z centra tela, z hlavných svalov ku končatinám a končí v ruke alebo v nohe. Táto sila sa pohybuje od jednej časti tela k druhej rýchlosťou za 0,01s. Celý pohyb od začiatku do konca trvá iba 0,15 – 0,18 s, pokiaľ je potenciálny moment v tejto akcii správne využitý. Je dôležité, aby boli rôzne svaly a šľachy udržované v uvolnení , čo umožní okamžitú odpoveď na zmenu okolností. Pokiaľ sú svaly už v napätí, nemožno ich ďalej kontrahovať v okamihu ohniska. Sila koncentrovaná v okamihu ohniska musí byť ihneď uvolnená, aby sa cvičenec pripravil k nasledujúcej akcii. Stály tréning striedavého napätia a uvolnenia tela je veľmi dôležitý pre dosahovanie účinnosti pri aplikácii techník karate.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Štulrajter, V. a Brozmanová, I. : Fyziológia telesných cvičení a športovej výkonnosti. [ Vysokoškolské učebné texty ]. Bratislava : FTVŠ UK, 1990. 161 s. ISBN 80-223-0258-9, Nakajama, M. : Dynamické karate. Praha : Naše vojsko. 1994. 304 s. ISBN 80-206-0408-1, Šebej, F. : Karate. Bratislava: Šport. Slovenské telovýchovné vydavateľstvo. 1990. 159 s. ISBN 80-7096-077-9
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.