referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Zaujímavosti o referátoch
Rozvoj koordinačných schopností v basketbale
Dátum pridania: 03.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alicicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 595
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 13m 30s
Pomalé čítanie: 20m 15s
 

Všeobecná charakteristika koordinačných schopností

Koordinačné schopnosti sa charakterizujú ako komplexné, relatívne samostatné predpoklady výkonovej regulácie pohybových činností, ktoré vznikajú a rozvíjajú sa v pohybových činnostiach na základe dominantne zdedených, ale ovplyvniteľných neurofyziologických funkčných mechanizmov (preto sú v značnej miere trénovateľné).

Sú to teda predpoklady, ktoré podmieňujú precízne riadenie a reguláciu pohybov, ktoré umožňujú dokonale, či menej dokonale zvládnuť racionálnu športovú techniku, jej ďalšie zdokonaľovanie ako aj prispôsobovanie meniacim sa podmienkam. Delia sa na orientačnú, rytmickú, rovnováhovú, reakčnú a kinesteticko – diferenciačnú schopnosť. Koordinačné schopnosti úzko súvisia s kondičnými (silovými, rýchlostnými, vytrvalostnými schopnosťami). Kondičné predpoklady sú nevyhnutnou podmienkou pre efektívnu realizáciu pohybového potenciálu prostredníctvom koordinačných schopností. Úroveň koordinačných schopností podmieňuje kvalitu športovej techniky. Čím je ich úroveň vyššia, rýchlejšie športovec zvládne techniku športovej činnosti a dokáže ju lepšie prispôsobiť rýchlo sa meniacim podmienkam. Uvedené základné koordinačné schopnosti treba rozvíjať komplexne už od etapy športovej prípravy, pretože čím skôr sa rozvinú jednotlivé koordinačné schopnosti na patričnú úroveň, tým viac času bude možné sa venovať rozvoju ostatných faktorov športového výkonu (kondičným schopnostiam, taktike atď.).

Najintenzívnejší prirodzený rast prebieha medzi 4 až 5 rokom života. Toto obdobie v živote sa volá „zlatý vek”, najmä z hľadiska tempa rozvoja koordinačných schopností. Keď je v tomto období pôsobenie na koordinačné schopnosti cieľavedomé, tak už v 7-10 roku má dieťa vysokú úroveň ich rozvoja. Je dokázané, že u chlapcov je úroveň rozvoja koordinačných schopností s vekom vyššia ako u dievčat. Optimálne predpoklady na rozvoj koordinačných schopností sú od 5 do 16-17 rokov.

Rozvoj koordinačných schopností prebieha pomalšie ako kondičných. Prvé zmeny v úrovni koordinačných schopností sa prejavia po 8-10 týždňoch systematického tréningu.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Mačura, P.: Teória a didaktika zvoleného športu basketbal. Vysokoškolské skriptá. Bratislava. FTVŠ UK 1994, Šimonek, J., Kasa, J.: Diagnostika a rozvoj koordinačných schopností. Bratislava.1999, Šimonek, J., Zrubák, A. a kol.: Základy kondičnej prípravy v športe. Bratislava. FTVŠ UK. 2003
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.