Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Tenis

1. História tenisu

1.1. Čo je tenis?

Vo všetkých rečiach na svete rovnako vyslovované a rovnako používané slovo. Je to hra so zložitým psychologickým pochodom v mysli hráčov, ktorý často spôsobuje väčšiu duševnú únavu ako telesnú. Magicky príťažlivá hra, prinášajúca zdravý, ducha i telo osviežujúci a zoceľujúci pohyb, uvoľnenie v stupňujúcom sa kolobehu modernej doby, a zároveň náročný šport na fyzickú kondíciu, psychickú odolnosť a intelekt. Tenis je príťažlivý pre každého. Pre deti, mládež, chlapcov i dievčatá, pre mužov i ženy, pre mladých i veteránov.

A v čom je jeho univerzálna príťažlivosť? Hádam v boji s neposlušnou žltou loptičkou, primeraným súperom i vlastnou technickou zručnosťou. Je vždy zaujímavý, plný napätia, radosti z podarených zásahov i športových sklamaní z neúspechu a plný nádeje, že ďalší úder, ďalší „game, set či match“ bude lepší, vydarenejší, úspešnejší.
Akýsi novinár napísal, že tenisový boom opantáva ľudí ako ópium. Nuž, jedinečná, zdravá, odporúčaniahodná droga.

Tenis, to je aj športová fascinácia. V tenisovom stretnutí si nemožno dobrým výkonom zabezpečiť výsledok v časti stretnutia. Na game treba vyhrať predpísané množstvo fiftínov, na set treba vyhrať predpísané množstvo gemov, na konečné víťazstvo treba vyhrať predpísané množstvo setov.

Táto stupňovitosť cesty k víťazstvu spôsobuje otvorenosť boja až do posledného fiftínu. Často je to hotová športová dráma – už vyhraný zápas sa pomaly, ale isto obracia v dôsledku tajomného a záhadného psychologického zlomu na prehru a vzápätí priam na oslavu morálnej sily, ktorá dokáže pokojnou rukou a chladnou hlavou obrátiť hoci aj niekoľko matchbalov a napokon zvíťaziť. To všetko zabezpečuje tenisu postavenie jedného z najinteligentnejších športov.

Tenis prežíva renesanciu aj na Slovensku. Stavajú sa nové areály, vznikajú nové kluby, perspektívu majú hotely s tenisovými dvorcami... Novinkou je iba komerčný tenis, organizovaný v tenisových kempoch pre rekreačných hráčov, ale aj výkonnostných športovcov.

1.2. Vznik tenisu

Jedného dňa roku 1874 prišiel na patentovaný úrad major Walter Clopton Winfield a dal si zaregistrovať pravidlá hry, ktorú nazval „sphairistike“. Táto hra bola už po Anglicku dosť rozšírená, no hrávalo sa všelijako, takže pravidlá „čierne na bielom“ rozprúdili po celej krajine širokú polemiku. Základný kameň bol už položený. Tento čin majora sa dnes spája s dátumom vzniku moderného tenisu. O rok vyskúšali hru podľa upravených pravidiel a o dva roky navrhol anglický novinár Henry Jones usporiadať podľa týchto pravidiel tenisový turnaj. Myšlienky sa ujal jeden zo zakladateľov All England Clubu, ktorý mal sídlo na londýnskom predmestí Wimbledon, a v roku 1877 zorganizoval na trávnatých dvorcoch klubu prvý ročník prvého tenisového turnaja na svete. Páni v klube ani netušili, aký význam bude mať ich čin pre ďalší vývoj tenisu.

Z pohľadu tenisových odborníkov sa Wimbledon stal prehliadkou prevládajúcich tenisových štýlov, techniky úderov a taktických koncepcií. Wimbledon ukazoval, zároveň určoval, ako sa hrá a ako sa má hrať.2. Turnaje Grand Slamu

2.1 Australian Open - Medzinárodné majstrovstvá Austrálie

Jediný zo štyroch najväčších svetových turnajov Grand Slamu, ktorý si už od začiatku turnaja striedali mestá Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane. No v poslednom desaťročí sa tento turnaj udomácnil na dvorcoch v Melbourne. Austrálskemu šampionátu predchádzali majstrovstvá jednotlivých austrálskych štátov.

Prvými veľkými postavami spomedzi víťazov boli A. F. Wilding a N. E. Brookes.

Tradičné postavenie turnaja však v 70. rokoch značne pokleslo, lebo konkurencia finančne hojne dotovaných amerických turnajov bola veľmi vysoká. No od 90. rokov tento turnaj už má pevné postavenie v Grand Slame, hoci sa Austrálskej asociácii nepodarilo presunúť termín turnaja na koniec roka.

Tento turnaj je prvým zo všetkých turnajov Grand Slamu. Hrá sa na prelome januára a februára. Hoci u nás je ešte stále zima, u protinožcov sa už v tomto období bojuje o jeden z primátov Grand Slamu. Práve tu je vidieť, aká bola zimná príprava tenistov a tenistiek.

2.2 Roland Garros - Medzinárodné majstrovstvá Francúzska

Jeho história sa datuje od roku 1925. Do roku 1927 bol dejiskom turnaja Racing Club v Boulonskom lese. Štadión Roland Garros je pomenovaný po slávnom francúzskom vzduchoplavcovi. Od roku 1928 sa majstrovstvá Francúzska hrajú na tomto štadióne. Jeho antukové dvorce sú "pomalé“. Víťaz tohto turnaja sa považuje za najlepšieho tenistu na antuke. Tento turnaj sa hrá ako druhý po Australian Open.

2.3 Wimbledon - Medzinárodné majstrovstvá Veľkej Británie

Je najstarší, najrýchlejší a najvýznamnejší tenisový turnaj na svete. Tento turnaj sa pokladá za majstrovstvá sveta na trávnatých dvorcoch. Turnaj dostal meno podľa londýnskeho predmestia. J. H. Walsh, vydavateľ športových novín, venoval pre prvých víťazov turnaja putovný pohár v cene 25 guineí. Prvým historickým víťazom sa stal Spencer Wiliam Gore.

2.4 U.S.Open - Medzinárodné majstrovstvá USA

Druhý najvýznamnejší turnaj na svete. Hrá sa zo štyroch Grandslamov v roku ako posledný. Prvý raz sa turnaj konal v roku 1881 v Newporte. Hrala sa len dvojhra mužov a štvorhra mužov. Od roku 1924 sa dvojhra mužov a žien hrala vo Forest Hills v New Yorku. Roku 1978 sa najväčší turnaj na americkej pôde presťahoval do Flushing Meadov a Arthur Ash Stadium. Sú to moderne vybavené štadióny. Všetky dvorce majú tvrdé povrchy z umelej hmoty.3. Pravidlá tenisu

O prvú úpravu pravidiel tenisu sa zaslúžil v roku 1875 Marylebone Cricket Club. V roku 1877 splnomocnenci klubu H. Jones, Marschal a Heathcote vydali pri príležitosti prvého tenisového turnaja nové spresnené pravidlá, ktoré sa už veľmi podobali dnešným. Odvtedy sa zmenilo už iba pravidlo o chybe nohou pri podaní, v poslednom období sa začína stále viac presadzovať variant o skrátenom sete (tiebreak).

Princípom tenisovej hry je zahrať loptu raketou ponad sieť tak, aby ju súper nemohol dosiahnuť alebo správne vrátiť. Hráč stráca bod, ak nevráti loptu správnym smerom do územia súperovho dvorca. Loptu musí zahrať raketou skôr, než sa druhýkrát dotkne zeme. Pri hre môže lopta dopadnúť na dvorec iba raz. Za platné lopty sa považujú tie, ktoré dopadnú na dvorec ohraničený čiarami. Čiary sú súčasťou dvorca a každá lopta, ktorá padne na čiaru, je správna.

Podávajúci hráč začína hru z postavenia za základnou čiarou. Podáva sa striedavo z pravej a ľavej strany dvorca. Podávaná lopta je platná, keď dopadne do poľa podania na súperovej polovici ihriska, uhlopriečne od podávajúceho. Z každej strany možno podávať dva razy. Keď sa lopta pri podaní dotkne siete a spadne do správneho poľa, má hráč právo toto podanie opakovať.

Základnou jednotkou tenisového zápasu je hra (game). Hráč vyhráva hru vtedy, keď získa vo svoj prospech štyri body: označujú sa 15, 30, 40 a hra. Ak hráči dosiahli stav 40:40, nastáva zhoda. Nasledujúci bod je výhoda. Keď ďalší bod získa súper, nastáva opäť zhoda. Ak po zhode získa hráč dva body za sebou, vyhráva hru. Po skončení prvej hry sa podávajúci stáva prijímajúcim a naopak. Hráč, ktorý dosiahne šesť víťazných hier, vyhráva set. Na víťazstvo celého zápasu je potrebné u mužov vyhrať tri sety a u žien dva. Pravidlá tenisu poznajú ako druhy súťaží dvojhru mužov a žien, štvorhru mužov a žien, zmiešanú štvorhru (mix).4. Základné údery

1. Forhend – je prvým základným úderom a vôbec prvým pohybom každého, kto chytí do ruky tenisovú raketu. Je to úder, ktorým hráč zasahuje loptu po odraze od zeme na tej strane tela, ako drží raketu. Ide o prirodzený pohyb, preto je ľahší ako bekhend. V súčasnom modernom tenise sa objavujú dva výrazné typy držania rakety pri forhende. Prvým je východné forhendové a druhým polozápadné držanie. Podľa spôsobu zásahu rozoznávame forhend priamy a forhend s rotáciou (hornou alebo dolnou). Pri zásahu lopty priamo zo vzduchu hovoríme o forhendovom voleji.

2. Bekhend – je to úder, ktorým hráč zasahuje loptu po odraze od zeme na opačnej strane tela, ako drží raketu, preto je pohybovo obťažnejší ako forhend. Podľa spôsobu zásahu rozoznávame bekhend priamy a s rotáciou (hornou a dolnou). Ak udierame loptu priamo zo vzduchu, nazývame tento úder bekhendový volej. Lakeť je pri zásahu blízko tela, a tým zabezpečuje väčšiu exaktnosť úderu. Vynikajúco mechanicky zvládnutý bekhend patrí k najestetickejším tenisovým úderom. Bekhend poznáme jednoručný a obojručný. Obojručný bekhend dokáže zvládnúť celý pohyb pri údere rýchlejšie.

3. Volej – je prostriedok na zrýchlenie hry a úspešné zakončenie akcie. Nevyhnutný je najmä na rýchlych povrchoch. Je to úder hraný bekhendom alebo forhendom, pri ktorom hráč zasahuje loptu priamo zo vzduchu. Podľa výšky zásahu rozoznávame volej nízky (pod úrovňou pásu), stredný (v úrovni pásu) a vysoký (nad úrovňou pásu). Podľa spôsobu zásahu ho delíme na priamy a podrezaný (s dolnou rotáciou).

4. Podanie – je jediným úderom, ktorým hráč neodpovedá na súperovo zahranie lopty, a teda plne závisí len od neho. Zároveň je to úder zo všetkých najťažší, lebo si vyžaduje dokonalú pohybovú koordináciu. Je to úder, ktorým sa začína hra. Hráč si pri ňom nadhadzuje loptu do výšky a udiera ju v polohe nad hlavou. Podľa spôsobu zásahu rozlišujeme tieto podania:

a/ priame
b/ s bočnou rotáciou
c/ s hornou rotáciou
d/ s kombinovanou rotáciou

5. Return – je prvý úder, ktorým odpovedáme na podanie súpera, a preto od neho závisí, ako sa bude vyvíjať ďalšia výmena úderov. Týmto úderom sa snažíme sťažiť súperovi akciu, prípadne pri jeho slabšom podaní prejsť do útoku. Proti dobrému súperovi treba loptu zahrať nízko nad sieťou a hlboko do dvorca, prípadne krížom von z dvorca alebo súperovi pod nohy. Rozoznávame tri druhy returnu:

a/ núdzový (hraný s rizikom).
b/ rozohrávací.
c/ útočný (hraný s rizikom).

Základný rozdiel medzi núdzovým a útočným returnom je v tom, že pri núdzovom riskujeme z donútenia, kým pri útočnom si mieru rizika volíme.

6. Smeč – je úder veľmi podobný podaniu. Základný rozdiel je v tom, že ním reagujeme na úder súpera. Je to úder nad hlavou v priebehu hry. Ide o najútočnejší úder, ukončujeme ním akciu. Lopta sa má stať našou korisťou. Zásadne ide o úder forhendovej strany. Ak hráč udiera loptu nad hlavou bekhendovou plochou,
nehovoríme o smeči, lebo je bez tzv. slučky. V tomto prípade ide o vysoký bekhendový volej.

7. Lob – je úder, pri ktorom letí lopta vysokým oblúkom a dopadá blízko zadnej čiary. Lopta má dosiahnuť kulminačný bod až za súperom. Používa sa na prehodenie súpera nabiehajúceho na sieť. Hoci je to úder hraný v defenzíve, rozlišujeme lob obranný a útočný. Cieľom obranného lobu je zahrať loptu vysoko a hlboko do súperovho poľa, aby sme získali čas na návrat do vyčkávacej pozície. Útočným lobom sa snažíme získať priamy bod. Loptu zahrávame nie veľmi vysoko a mimo dosahu súpera, aby ju nemohol dobehnúť a odohrať späť.

Vrátenie lobu: Na lob najčastejšie odpovedáme smečom, ale občas musíme loptu dopadajúcu za náš chrbát dobiehať. Ak už musíme loptu odohrať v núdzi, potom sa stretávame s tromi prípadmi:

a/ vrátenie lobu z obrátky,
b/ vrátenie lobu vedľa tela,
c/ vrátenie lobu medzi nohami.

8. Stopbal – je úder hraný forhendom alebo bekhendom, pri ktorom lopta dopadá na súperovu polovicu v blízkosti siete, odskakuje nízko takmer kolmo. Stopbaly sa často hrajú so silnou dolnou rotáciou. Patrí k najľahším úderom. Hrá sa vtedy, keď je súper za základnou čiarou alebo zatlačený mimo dvorca. Je to skrátenie hry, nie spomalenie. Rozoznávame stopbaly ukončujúce, ktoré súper nemôže dostihnúť, a stopbaly taktické, s cieľom vylákať súpera k sieti.5. Úspechy slovenského tenisu

5.1. Hopman Cup

V roku 1999 na neoficiálnych majstrovstvách sveta zmiešaných dvojíc – Hopman Cup - náš pár Karol Kučera a Karin Habšudová získali pre Slovensko tento pohár po prvýkrát. Tento rok sa naša dvojica Karol Kučera a Daniela Hantuchová sa prebojovali až do finále, ale tam nestačili na americkú dvojicu Blake - Davenport.

5.2. Fed Cup

O tri roky sme zaznamenali podobne veľký úspech. Naše ženy: D. Hantuchová, H. Nagyová, J. Husárová, M. Suchá získali na neoficiálnych majstrovstvách sveta družstiev žien v Španielsku pohár federácie – FED CUP. Po namáhavých bojoch sa dopracovali až do finále, kde na Slovenské reprezentantky čakali domáce a favorizované Španielky. Naše dievčatá si poradili až nečakane hladko: 3:1 na zápasy. Po prvýkrát sa tak stali majsterkami sveta.

5.3 Davis Cup

Taktiež sú aj majstrovstvá sveta družstiev mužov – DAVIS CUP. Naši tenisti sa ešte nikdy neradovali z víťazstva, ba dokonca sa ešte nedostali ani do finále. Máme síce dobrých tenistov v tíme: K. Kučera, D. Hrbatý, K. Beck, M. Mertiňák. Akosi sme nemali ešte toľko šťastia ako ženy, alebo nemajú muži až také kvality vo svetovom tenise.

Minulý rok sme dostali jedného z najsilnejších a najfavorizovanejších súperov svetového tenisu - USA. Naši hráči mohli byť aspoň spokojní s tým, že sa hralo v Bratislave, v novootvorenom národnom tenisovom centre – NTC. Slovenskí reprezentanti prehrali po ťažkých bojoch 3:1.

Najväčší úspech však zaznamenal pre slovenský tenis, teraz už nehrajúci kapitán nášho Davis Cupového mužstva, Miloš Mečíř. Stal sa prvým víťazom v dvojhre mužov na olympiáde v Soule.

Za veľký úspech sa pre Slovensko považuje aj výstavba národného tenisového centra – NTC. Je to doteraz najväčšie a najmodernejšie centrum tenisu na Slovensku. Okrem hlavného tenisového dvorca, ktorý je významný aj tým, že jeho strecha sa zatvára a otvára sama, sa v NTC konajú významné slovenské, ale aj svetové podujatia: FED CUP, DAVIS CUP a pod. V areáli NTC je ďalších 7 tenisových dvorcov, 4 bedmintonové dvorce, InPulz Fitness: relax, fitness, aerobic, Visage Arria, kaderníctvo a kozmetika, Time Out, detský kútik, Sergio Tacchini, športová predajňa, bar a reštaurácia, CK Millenium travel: Toto všetko stálo približne 200 miliónov korún.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk