referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Exodus
Dátum pridania: 12.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: siller
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 634
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
EXODUS - Východ

EXODUS – grécko-latinský názov druhej knihy Pentateuchu, po slovensky =východ, odchod, lebo ústrednou témou spisu je opis odchodu, vyslobodenia Izraelitov z Egypta pod vedením Mojžiša. V Hebrejskej Biblii sa nazýva podľa prvých slov textu Šemót = Mená. Často sa označuje ako „Evanjelium Starého zákona“, lebo ako evanjelium aj Exodus ohlasuje „dobrú zvesť “ o spásnom Božom zásahu v prospech trpiaceho ľudu, aby ho vyslobodil a urobil z neho „svätý národ“.
V knihe Exodus sú zastúpené najmä jahvistická, elohistická a kňazská tradícia. Exodus podáva učenie o vyslobodení Izraela z otroctva priamym Božím zásahom, o zmluve medzi Jahvem a Izraelským ľudom, o Mojžišovi ako vodcovi, zákonodarcovi a orodovníkovi za neverný ľud, o izraelskom zákonodarstve, o vzniku hlavných židovských sviatkov(Pascha, sviatok nekvasených chlebov , Pentekostes a sviatok Stánkov), ktorými sa každoročne v izraelskom kulte sprítomňovali Exodu atď. V novom zákone sa všetky tieto udalosti pokladajú za predobrazy vyslobodenia a spásy v Ježišovi Kristovi. V zákonodárnej časti sa opisuje zriadenie teokracie na základe sinajskej zmluvy a uvádzajú sa základy náboženského, mravného a kultového života národa(Desatoro, Kniha zmluvy, bohoslužobné ustanovenia atď.).

EXODUS V ŽIVOTE IZRAELSKÉHO NÁRODA:

Zrodenie izraelského národa.
Vyslobodenie z Egypta bol epochálny zvrat, keď Izrael začal existovať ako osobitný národ. Exodus bol obdobím mladosti izraelského národa, v ktorom sa Boh staral oň s osobitnou láskou, ale zároveň aj časom prvých prejavov vzbury proti Jahvemu.
Životné poznanie pravého Boha
Exodus bol pre Izrael výnimočným obdobím, v ktorom vlastnou skúsenosťou nadobudol poznanie o pravom Bohu. V knihe Exodus sa často a dopodrobna opisuje kríza a slabosť viery izraelského ľudu. Izrael sa presvedčil o osobitnej láske, ktorou ho Boh miloval, najmä keď mu Boh ponúkol zmluvu, aby sa stal jeho národom a aby žil podľa jeho prikázaní. Zároveň však pochopil aj Božie milosrdenstvo, ktoré mu Boh preukázal, keď sa Izrael od neho vzdialil a zhrešil.

EXODUS V BIBLICKEJ TRADÍCII:

Exodus v Starom zákone
Na udalosti a skúsenosti exodu sa často odvolávali proroci. Dôležité biblické texty o zmluve a o bohoslužbe výslovne spomínajú udalosti, ktoré sa odohrali počas exodu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.