referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Bezpečnosť pri práci
Dátum pridania: 17.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hawinko1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 432
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Bezpečnosť pri práci v škole, domácnosti a mimo budov

Na každom mieste a pri každej činnosti sú špecifické pravidlá bezpečnosti pri práci. Napr.:


V škole

Škola je inštitúcia, ktorá poskytuje študentovi (žiakovi) vzdelanie a ktorá má poskytnúť i vhodné podmienky pre výkon výučby a vzdelávanie, vrátane bezpečnosti. Musia mať ochranné prostriedky proti znečisteniu (ak sa vyžaduje), proti možnosti úrazu, proti poškodeniu majetku a podobne. Čo sa týka našej školy, nakoľko sme Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠE), máme i odborné predmety: elektrotechnické merania, informatika a výpočtová technika. Pri elektrotechnickom meraní sú zvýšené bezpečnostné nároky: zákaz dotyku živých častí el. prístrojov a súčiastok, skratovanie a podobne. Pri informatike a výpočtovej technike platí zásada bezpečnosti pri práci len v prípade poškodenia majetku, ktoré môže vzniknúť nainfikovaním počítačovými vírusmi, ktoré spôsobia nemalé škody. Na ostatných predmetoch je (tak isto, ako na iných školách) povinnosťou žiaka dodržiavať pokyny vyučujúceho, neohrozovať zdravie a výchovu žiakov. Všetky práva, povinnosti a zásady sú (by mali byť) zakotvené vo Vnútornom poriadku školy (VPŠ)


V domácnosti

Domácnosť je miesto, kde strávime väčšinu nášho času. Žijeme tu a preto je dôležité, aby sme sa cítili pohodlne. A pohodlie je, ak sa cítime bezpečne. Bezpečnostných podmienok je veľmi veľa a preto spomeniem len niektoré. Treba pozorne sledovať, či sme vypli všetky elektrické, plynové a iné spotrebiče, nakoľko by mohol veľmi ľahko nastať požiar, poprípade výbuch. Dávať pozor na záručnú dobu potravín, liekov, čistiacich a kozmetických prípravkov, lebo môžu vážne ohroziť naše zdravie. V prípade, ak máme malé deti, alebo zvieratá, zabezpečiť všetky zásuvky el. napätia, okná, dvere, balkóny, el. spotreby a liečivá (mimo dosah), aby deti neprišli k úrazu. V prípade poruchy akéhokoľvek spotrebiča, resp. prístroja, nikdy nevykonávajme opravu, ak nemáme potrebnú kvalifikáciu. Ak budeme dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy (ktoré sú uverejňované prakticky skoro na každom produkte, tovare alebo pri službe) budeme sa cítiť pohodlne, bezpečne a zdravo.


Na ulici a mimo budov

Predstavte si prípad, že idete po prechode pre chodcov a akýsi „blázon“ na aute Vás skoro „prevalcuje“. Čiže ani mimo obydlia musíme dodržiavať určité bezpečnostné predpisy. Azda najviac ich majú vodiči.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Bezpečnosť pri práci SOŠ 2.9943 638 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.