referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Životné prostredie
Dátum pridania: 18.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spiky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Toto, hlavne v posledných rokoch veľmi frekventované spojenie je vlastne otázka, pred ktorou stojí celé ľudstvo. Určite však nie celé ľudstvo si uvedomuje šírku súvislosti a hrozby pre trvalo udržateľnú kvalitu života. Mnohé odpovede a riešenia sa našli, nie je to však jednoduché uplatniť ich v reálnom svete. Vieme čo by sme mali robiť ale nevieme ako to urobiť, kde získať zdroje. To je problém, keď sa to desiatky rokov zanedbávalo. Vznikli obrovské škody, ktoré vyžadujú veľké prostriedky. Storočie konzumu, kde pätina ľudstva spotrebúva štyri pätiny svetového bohatstva, to už zamáva životným prostredím. Je čas začať vracať dlhy. Ale.. Pozrime sa na to najprv zo strany technologických možností. Na svete je už mnoho neuveriteľných technológií, ktoré uľahčujú život a chránia životné prostredie. Nie sme však tak ďaleko aby sme vedeli, mohli a chceli riešiť problémy bez toho aby to neubralo na doterajšom spôsobe života.
Veď povedzme si úprimne, kto sa vzdá pôžitkov a život spríjemňujúcich vecí, kvôli niečomu čo sa ho práve netýka. Napríklad automobily. Ľudia sa ich nevzdajú aj keď vedia, že škodia životnému prostrediu či po stránke hluku či po stránke škodlivých emisií. Riešením sú elektromobily alebo vodíkový pohon ale to ešte nevieme do dôsledku riešiť.
Elektromobily na solárnu energie, fajn a čo keď nebude svietiť slnko. Elektromobily na batérie či palivové články, tiež zaujímavé ale predstavte si koľko energie by bolo treba pre automobily na celom svete. A hneď sme pri druhom probléme. Čím nahradiť lacnú výrobu elektrickej energie z jadrových elektrární alebo ako sa zbaviť jadrového odpadu z nich?
A takto by som mohol pokračovať a pokračovať.
Pozrieme sa okolo seba, vždy sa nájdu mnohí ľudia sebeckí mysliaci len na seba a svoje pohodlie.
Pre tých myslieť na životné prostredie s pohľadu ďalších generácií nie je zaujímavé. Vojny, ekologické katastrofy, koho to zaujíma oni majú svoje záujmy...
Znie to pesimisticky a desivo. Ale nádej tu vidím. Sme mladí a je nás viac.
Ak sa teraz všetci pozrieme von oknom na špinu pod ním a ak sa kriticky a pravdivo pozrieme na svoj život a začneme v prvom rade od seba, všetko môžeme zachrániť alebo aspoň zmeniť.
 
Podobné referáty
Životné prostredie SOŠ 2.9122 1481 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9685 367 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9486 580 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9337 1707 slov
Životné prostredie GYM 2.8779 636 slov
Životné prostredie 2.9482 448 slov
Životné prostredie 2.9175 474 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.