referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Posolstvo k pôstnej dobe
Dátum pridania: 24.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 796
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Posolstvo k pôstnej dobe
Ako dôjsť k opravdivej premene života?
(Podľa Jána Pavla II.)

KEĎ BOŽIE SLOVO NEPRENIKÁ DO ŽIVOTA
Nutná povinnosť
V súčasnosti existuje veľa ľudí, ktorí sú síce pokrstení a chodia do kostola. K viere a výzvam evanjelia sa ale stavajú nevšímavo, či ju dokonca odmietajú. Stáva sa to v situáciách, kedy ľudia prežívajú modlitbu len povrchne, takže Božie slovo nepreniká do ich života. Trvalo duchovné úsilie považujú za bezvýznamné a nedeľnú bohoslužbu berú ako nutnú povinnosť.

AKO DOJSŤ K PREMENE ŽIVOTA?
Načúvať vo vnútri tomu, čo nám radí Pán.

NEPODĽAHNÚŤ PSYCHOLOGICKÝM MECHANIZMOM
Odpustenie a zmierenie sú nevyhnutné.

Niektorí kresťania sa chcú zbaviť dosahu Ježišových výrokov, ako je napr. tento: „Milkujte svojich nepriateľov, preukazujte dobro tým, ktorí vás nenávidia.“ (Lk 6,27). Pre týchto ľudí sú tieto slová veľmi ťažké. Ide o výzvy, ktoré nutne vedú k radikálnemu obráteniu. Keď je však človek urazený a zranený, je v pokušení podľahnúť psy-chologickým mechanizmom sebaľútosti a odplaty...
A predsa: každodenná ľudská skúsenosť zjavne dokazuje, že odpustenie a zmierenie sú nevyhnutné pre opravdivú obnovu spoločnosti i jedinca. To platí ako vo vzťahoch medzi ľuďmi, tak vo vzťahoch medzi rôznymi skupinami a národmi. PRIEPASŤ NENÁVISTI A NÁSILIA
Pocity bezmocnosti

Mnohé konflikty vyhĺbili medzi jednotlivcami, rôznymi skupinami a medzi národmi priepasť nenávisti a násilia. Stále sme s pocitom bezmocnosti svedkami rozmanitých konfliktov. Vzniká dojem, že niektoré skupiny ľudí a národy uviazli v nezadržateľnej špirále násilia, ktorej následkom sú ďalšie a ďalšie obete, bez toho aby sa priblížila konkrétna perspektíva riešení. Túžobné volanie po spravodlivosti a mieri zostáva nevypočuté, pretože sa nedarí robiť kroky, ktoré by viedli k zhode.
Tento znekľudňujúci stav nemôže kresťanov nechať ľahostajnými!

BOJOVNÉ POLE
Milovať tých, ktorí nám ublížili

Jedinou cestou k pokoju a mieru je odpustenie.
Prijatie a uskutočnenie odpustenia umožňuje novú kvalitu medziľudských vzťahov, prerušuje špirálu nenávisti a pomsty a láme okovy zla. Pre tých, ktorí túžia po pokojnom súžití, existuje jediná cesta: odpustenie. Ako blahodárne znejú v tejto súvislosti Pánove slová: „Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú. Tak buďte synmi svojho nebeského Otca, lebo On dáva vychádzať svojmu slnku pre zlých i pre dobrých a zosiela dážď spravodlivým i nespravodlivým“ (Mt5,44-45).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.