referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Ruža šípová
Dátum pridania: 08.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nici
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 669
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 

Rosa canina (Rosaceae)

šípky (usušené zrelé plody ruže šípovej) – Cynosbati fructus

Výskyt

- Ruža šípová je známa tak dlho ako samotné ľudstvo. Jej existencia siaha do starších dôb treťohorných, čoho dôkazom sú skamenené pozostatky, nájdené pri vykopávkach. Ruža šípová rastie skoro všade: na suchých svahoch a stráňach, pri krajoch lesov, pri plotoch a popri cestách,... Kvitne v máji až júni.

Zber a sušenie

Šípky zberáme niekoľko dní pred ich plnou zrelosťou, keď sa sfarbia do svetločervena a sú ešte tvrdé. Obyčajne je to v septembri alebo októbri. Najvýhodnejšie je sušiť ich v sušiarni pri teplote do 10 °C. Tak zachováme v šípkach najvyšší obsah vitamínu C. Droga je kyslotrpká, nevonia a nezapácha, čaj zo šípok má však príjemnú vôňu a chuť. Možno ich sušiť celé alebo ešte lepšie, keď ich rozrežeme na polovičky. Zo zrelých šípok odstránime stopky a kalich. Potom ich rozkrojíme a zrnká vyškriabeme. Plody sa sušia najprv voľne v prievane v jednej vrstve. Dosušujú sa umelým teplom (na plechu v rúre) do teploty najviac 35°C. Nesmú zhnednúť a spáliť sa.

Popis

Ruža šípová (Rosa canina) je ker s množstvom jemných, bledých, jednoduchých kvetov na dlhých konároch, niekedy dosahuje až štyri metre. Najčastejšie rastie divo. Nepárno perovitozložené listy, jednotlivé lístky sú vajcovité, na okraji pílkovité, býva ich päť až sedem, na rube na strednej žile sú chlpaté. Prílistky má zrastené so stopkou. Kvety sú najčastejšie jednotlivé, niekedy sú zoskupené na vrchole stoniek v riedkych vidliciach. Sú bledoružové. Naspodku majú blanovitú čiašku, ktorá nesie päť kališných lístkov a päť korunných lupienkov. Kalich je neopadavý, tyčiniek a piestikov má veľa. Po opelení dozrievajú semenníky na tvrdé, chlpaté nažky, ktoré ako drobné kôstočky vyplnia dutinu čiašky. Sú pravým plodom ruže. Čiaška zdužinatie, sčervenie, vznikne známa šípka. Šípka je nepravým plodom ruže.

Obsahové látky

Šípky obsahujú 30% cukrov, kyselinu askorbovú = vitamín C (1%), karotenoidy a flavonoidy, obsahujú triesloviny, invertný cukor, sacharózu, pektín, kyselinu citrónovú a jablčnú, éterický olej a kyselinu nikotínovú. Okrem vitamínu C obsahujú najmä vitamíny B1, B2, K a PP a mnoho mikroelementov, napríklad fosfor, vápnik, draslík a horčík.

Účinky

Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky. Majú napríklad močopudný a sťahujúci účinok a zastavujú krvácanie. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi. Drogu môžeme používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii. Pomáha pri blokovaní kvapalín v organizme, pri piesku a kameňoch v močovom mechúre a žlčníkových kameňoch. Zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ju pri zle sa hojacich ranách a pri zníženej exkrécii žalúdka, napomáha normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.

Požitie

Šípky môžeme využiť pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach. V ľudovom liečiteľstve ich používajú pri cukrovke, ťažkostiach pri močení, únave, dyzentérii, zlatej žile a napríklad aj pri slzení očí. Sťahujúci účinok dosiahneme, keď na odvar použijeme celé plody aj so semenami. Šípkový čaj môžeme užívať v priebehu dvoch – troch mesiacov niekoľkokrát v roku. Aby sme predišli rozpadávaniu vitamínu C, treba vypiť čaj hneď po jeho príprave.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.