referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Zemepis - projekt
Dátum pridania: 18.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kario
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 653
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Najväčším problémom štátov tretieho sveta je zaostalosť. Z prírodných podmienok to je napríklad nedostatok nerastných surovín, častejšie však nepriaznivé podnebie. V mnohých prípadoch ide o dôsledok minulého koloniálneho vývoja. Ďalším problémom je aj hlad a chudoba. Zaostalosť týchto krajín súvisí aj s vysokým rastom počtu obyvateľstva, preto vzniká preľudnenie miest.

Chudobné oblasti sú zhodné s miestami tradičného hospodárstva. Bohaté oblasti sú oblasti plantážneho poľnohospodárstva zameraného na vývoz, ťažby nerastných surovín a predovšetkým ich veľké mestá. V rozvojových krajinách je veľký rozdiel medzi vrstvami obyvateľstva. Podiel ľudí žijúcich pod hranicou chudoby často presahuje polovicu počtu obyvateľov. Hlad nie je len nepríjemný pocit, ktorý niekedy cítime pred jedlom. Hlad je často pohromou, najmä keď mu každoročne padne za obeť niekoľko sto tisíc ľudí, z ktorých väčšinu tvoria nevinné deti. Hlad a chudoba pokrýva okolo polovice Afriky a Keňu najviac. Preto organizácia UNICEF pomáha deťom z týchto štátov aj finančnými prostriedkami, ale aj zbieraním oblečenia a vecí od ľudí, ktorý radi pomôžu týmto deťom. UNICEF pomáha deťom vo viac ako 160 krajinách. Spomedzi mnohých ďalších príčin zaostalosti tretieho sveta sú aj národnostné a náboženské konflikty, nedostatok investícií a prírodné pohromy ( suchá v Afrike na juh od Sahary, záplavy v Bangladéši ).

Krajiny tretieho sveta medzi sebou menej spolupracujú. To znemožňuje výmenu surovín a výrobu určitých tovarov – špecializáciu. Afriku a najmä juh Afriky sužuje najhoršie sucho za posledných desať rokov. Až šesť miliónov ľudí bez rýchlej humanitárnej pomoci neprežije v Etiópii, severnej Keni a strednom a južnom Somálsku. Najzraniteľnejšie sú najmenšie deti do 5 rokov, ktorých je v oblasti 1,2 milióna. U detí narastá podvýživa. Lekári sa obávajú, že v kombinácii s 90%-nou nezaočkovanosťou detí proti osýpkam hrozí ich epidémia. Obdobná situácia v Somálsku spôsobila polovicu všetkých úmrtí detí. Utrpenie, ktoré sa zdá bezo zmyslu, privádza človeka k zúfalstvu. Ľudia sú presvedčení, že človek chce utrpenie čo najviac oddialiť. Avšak niektorí, ak vedia, že budú trpieť, chcú to mať čím skôr za sebou. Pravé utrpenie spôsobuje hlad, násilie, chudoba, či bieda.

Dôvodov chudoby je viac: sucho, tropické podnebie, malé zásoby vody, neúrodnosť pôdy, rôzne smrteľné choroby. Sucho je spôsobené tropickým podnebím, ktoré súvisí s vysúšaním riek. Neúrodnosť pôdy je pre obyvateľov chudobných krajín taký istý problém, ako vysúšanie riek. Sú to dve životne dôležité veci. Kvôli nedostatku týchto položiek veľa ľudí zomiera. Medzi ďalších nepriateľov, ktorých "poslala“ príroda, patria aj kobylky. Ničia všetko, čo vidia. Po ich odchode zostane len pustatina a poničená úroda. Nezastavia sa pred ničím a pred nikým. Aj smrteľné choroby prispievajú k vysokej úmrtnosti. Medzi tieto choroby patrí: AIDS, rakovina mnohých typov, žltačka a iné ťažko liečiteľné choroby. Tieto smrteľné choroby sa liečia len veľmi ťažko kvôli nedostatku financií a malému počtu kvalifikovaných lekárov. Väčšina chudobných rodín je mnohopočetných. Aj preto je tu nedostatok potravy, pomocou ktorého uživia iba samotní rodičia rodiny. Na svete existuje veľa krajín, ktoré už pomohli. Vrátane organizácie UNICEF.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.