Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart sa narodil v roku 1756 v rakúsku a ako zázračné dieťa už štvorročný hral na klavíri a päťročný komponoval. Pod vedením svojho otca hral pre členov kráľovskej rodiny v mnohých európskych krajinách hral im na husliach a klavíri a hral napr. pre rímsko-nemeckú cisárovnú Máriu Teréziu či pre francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.

Keď mal trinásť rokov napísal svoju prvú operu a hral na husliach na najvýznamnejších európskych dvoroch. V roku 1774 bol vymenovaný za dvorného kapelníka arcibiskupa v Salzburgu, kde zložil niekoľko symfónii, sonát a koncertov. Nespokojný zo svojimi zamestnávateľmi odišiel zo Salzburgu a usadil sa vo Viedni, kde s úspechom skladal a vyučoval hudbu. Hoci neskôr žil v biede, vytvoril svoje najväčšie diela.

Pri práci na svojom Requiem sa dostal do stavu úplného vyčerpania a zomrel. Zomrel veľmi mladý vo veku 35 rokov. Za svoj život zložil 41 symfónii, 11 opiera 27 klavírnych koncertov, veľa komorných skladieb a cirkevnú hudbu. Jeho hudba sa vyznačuje krásnou melodickosťou a bohatou harmóniou. Z jeho diel sú najznámejšie opery a to: Figarova svadba (1786), Don Giovanni (1787), Cosi fan tutte (1790) a Čarovná flauta (1791).


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk