Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Sunrise Avenue

Sunrise Avenue “On The Way To Wonderland” - nieje lepší spôsob, ako zhrnúť fenomenálnu kariéru tejto senzačnej fínskej kapely, než uviesť meno kapely a názov ich debutového albumu, ktorý nedávno v Nemecku získal zlatú platňu. Posledných pár mesiacov sa kapela zoskupená okolo dievčatami obľúbeného a zbožňovaného Samu Habera stala jednou z najúspešnejších európskych prichádzajúcich kapiel – Hollywoodska rozprávka priamo zo Sunset Bulváru. Vo Fínsku, kde ich album medzičasom získal zlatú platňu, získala nedávno kapela EMMA Award, najprestížnejšie domáce ocenenie pre muzikantov, za Najlepšieho nováčika. V ich domácej krajine sú Sunrise Avenue oslavovaní ako super hviezdy, a to je len správne. V Nemecku kompletne vypredali dve koncertné turné v priebehu pár týždňov; odozva bola tak výrazná, že počas posledného turné v marci 2007 museli byť koncerty premiestnené do väčších priestorov, aby si približne 10 000 fanúšikov mohlo kapelu užiť nažvo. Nie sú žiadne pochybnosti, že Sunrise Avenue sú medzi kapelami dneška – a vrchol ich nablýskanej kariéry, ktorá začala s ich albumom “On The Way To Wonderland”, albumom prekypujúcim potenciálnymi hitmi, klope na dvere.


“ Fairytale Gone Bad”, ich úplne prvý singel, sa ukázal ako veľké prekvapenie a hit posledných týždňov a mesiacov. Boxový velikán Nikolai Valuev ho použil ako víťaznú hymnu pre svoj posledný boj na svetovom šampionáte,aj počas Tour de France a medzinárodných hokejových zápasov sa pieseň ukázala ako vynikajúca hymna pre akýkoľvek druh športu. Mnohé fínske rádiá zvolili pieseň za pieseň roka; v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku sa stala dlhodobým obyvateľom najvyšších priečok hitparád; rocková rozprávka s nekonečným šťastným koncom je nesmierne populárna aj v Taliansku, Grécku a Poľsku. “Fairytale Gone Bad” sa na zozname najhranejších singlov v Nemecku udržala viac ako 30 týždňov; najvyššie bola na treťom mieste a v Top Desiatke sa udržala 7 týždňov. Teraz je čas rozžeraviť dalšiu raketu a poslať von “Forever Yours”, jednu z najsilnejších skladieb na albume.


“ Forever Yours” je ďalšia z tých mimoriadnych jasajúcich rockových piesní a znovu podčiarkujúca obrovský talent Sunrise Avenue pre tvorenie mocných a nádherných refrénov. Na album bola vybraná v najneskoršom možnom štádiu a pre Samu Habera má špeciálny, romantický zmysel. Spevák si dal názov piesne vytetovať na predlaktie kým bol vo svojom obľúbenom meste, Barcelone. Mimochodom, Španielsko je miesto, kde bol natočený videoklip k tomuto novému singlu: Collien Fernandes, veľmi známa televízna moderátorka a herečka, hrala po boku Samu Habera v tomto filmovom stvárnení osudného príbehu lásky a dala piesni ďalší očarujúci rozmer. Videoklip určite urobí rozruch, a to nie len v Nemecku, kde je po kapele veľký dopyt, ved s piesňou “Fairytale Gone Bad” vystupovali v televíznej pop show The Dome nie raz, ale hneď trikrát po sebe.


Nie je tajomstvom, že Sunrise Avenue si vytvorili zvláštny vzťah s nemeckými fanúšikmi. Samu Haber (spev, gitara), Janne Kärkäinnen (gitara), Raul Ruutu (bassgitara), Sami Osala (bicie) a Jukka Backlund, ktorý v kapele fungoval najprv ako producent a klávesák a po ich úspešnom turné sa stal ozajstným členom, už dlho využívajú každú možnú príležitosť ako sa dostať do blízkeho kontaktu s nemeckými fanúšikmi. Nie je to žiadne prekvapenie, že Sunrise Avenue boli nominovaní ako Najlepšia rocková kapela na Otto 2007 Award, vyhlásenej nemeckým teenagerským časopisom BRAVO. Pocas svojich nespočetných rádio rozhovorov a autogramiád v Nemecku mali veľa možností učiť sa nemčinu. Vyzerá to, akoby mali radosť vždy, keď začnú hovoriť po nemecky. Títo chlapci majú jednoducho Čas svojho života. Musíme to uznať, hoci, cesta, ktorá ich sem doviedla, bola dlhá a často vyčerpávajúca.


Odkedy pred 5 rokmi založili svoju kapelu,Sunrise Avenue stále kladie špeciálny dôraz na živé koncertovanie. Najprv hrali v baroch a kluboch všetkých druhov po celom Fínsku. Vďaka tomu kapela nie len drží spolu, ale presvedčila množstvo fanúšikov – tak isto aj svojho neotrasiteľného stúpenca, ktorý sa rozhodol predať svoj dom aby mohol spolu s kapelou zaplatiť nahrávaciu spoločnosť. Toto je jeden z príbehov, ktorý tvorí životopis kapely. Ďalším je príbeh o maratóne naprieč hudobným priemyslom: s 1. vlastnou demo nahrávkou v ruke, Sunrise Avenue navštívili množstvo producentov a nahrávacích spoločností viac než 100 krát. Je isté, že nespočentne veľa manažérov, ktorí vtedy nerozoznali potenciál tejto kapely, si teraz trhá vlasy. Naopak, v EMI Music Germany, ktorá má nahrávacie práva po celej Európe okrem Škandinávie, majú dôvod oslavovať tento hudobný drahokam.


“ On The Way To Wonderland” bol sen, ktorý sa pre Samu Habera a jeho spoločníkov stal skutočnosťou. A ešte, obrovská popularita a vplyv albumu na verejnosť prekonala aj najdrzejšie očakávania kapely. A nie sú to len fanúšikovia, kto ich spomína jedným dychom s Bon Jovi, ktorí sú vo Fínsku mimoriadne populárni. Všetkých 15 piesní z albumu “On The Way To Wonderland” obsahuje veľkolepú dynamiku, spojenú v dokonalej symbióze s hard rockom a melodickým popom. Divoký začiatok v podobe skladby “Choose To Be Me” s drzými gitarami a chytľavým refrénom zdvíha latku poriadne vysoko. Od prvého po posledný tón albumu, je slnko na svojom vrchole. Skvelé umenie Sunrise Avenue, ktoré miešajú s dávkou dokonolasti, ktorá je bláznivo inšpirujúca, je dramaturgický brilinat vytvorenia každej piesne, odhaľujúc melodickú nádheru v každom jednom refréne, vďaka čomu vzniká podozrenie, že kapela má tajné zaklínadlo na návykovú harmóniu.


Vezmite si piesne “All Because Of You” a “Romeo”; ich obrovský hit “Fairytale Gone Bad” alebo skladby ako “Diamonds” alebo “It Ain´t The Way” – každé jedno nahrávanie je prelomová skúsenosť, ktorá vám zdvíha endorfíny na najvyššiu možnú hladinu. Stáva sa veľmi zriedkavo, že novácikovská kapela predstavuje tak dokonalý zväzok piesní, ktoré vás okamžite dostanú. Aj piesne, ktoré sú skôr balady- ako “Heal Me”, “Into The Blue” a “Forever Yours” rýchlo okúzlia poslucháča. Posledná piesen, “Wonderland”, sa môže pochváliť veľkolepým a silným textom, ktorý znovu ukazuje, koľko vášne a energie leží v tejto kapele. Ale počkajte, až ich uvidíte na pódiu. Sunrise Avenue zmenia každé hľadisko na fínsku saunu, to je fakt, prečo sa fanúšikovia už nevedia dockať LIVE DVD, ktoré čoskoro vyjde. Ďalším neobyčajným aspektom ich skutočne úžasnej kariéry je fakt, že by sa mohli stať aj modelmi vo svete modelingu, napriek ich neskazenej prirodzenosti. V nedávnej dobe nemecký fotograf hviezd, Olaf Heine, nafotil kapelu naživo počas ich koncertu v Berlíne a potom vo svojom štúdiu. A navyše, vyzerá to, akoby boli pripravení na skok cez veľké jazero. “Sunrise Avenue oslavovali na Sunset Bulváre” – no nie je to perfektný titulok pre týchto slnečných chlapcov z horkokrvného rock´n´rollu

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk