referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Skauting
Dátum pridania: 29.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maria8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 937
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
1 SKAUTING

Určite každý z vás vie, kto je to skaut. Najznámejšia črta, okrem iných, je láska k prírode. Avšak to je veľmi široký pojem. Teraz vám to objasním podrobnejšie.

1.1 Lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powell of Gilwel

Baden - Powell sa narodil 22. februára 1857 v Londýne v rodine profesora geometrie na Oxfordskej univerzite Harry Baden-Powellovi. Už na strednej škole sa stretával s prírodou. V neďalekých lesoch získaval svoje prvé skúsenosti so stopovaním, lovom a kuchynskou úpravou úlovkov. Ale aj prvé skúsenosti vyzvedača, pretože išlo o činnosť zakázanú a neskôr stíhanú vychovávateľmi. Hral na piano a violu a aj kreslil. Svoje prázdniny trávil väčšinou na lodiach, plachtením a veslovaním so svojimi bratmi. Skauting rozbehol, britský hrdina búrskych vojen, v roku 1907 svojím prvým táborom na ostrove Brownsea na juhu Anglicka. Baden-Powellova kniha Scouting for boys (Skauting pre chlapcov, pozri obr. 2) sa okamžite stala bestsellerom a patrí k najpredávanejším knihám 20. storočia. Dievčatá sa tiež nenechali zahanbiť a vytvorili tzv. „girls scouts“. Skauting s dievčatami viedla Olave Soames ( Baden Powellova manželka).

1.2 Skauting

Oficiálna poučka skautingu je na pol strany A4. Avšak pokojne bude stačiť aj táto.

Skauting je dobrovoľné, nepolitické, neziskové hnutie vychovávajúce mladých ľudí, prístupné všetkým bez rozdielu pôvodu, národnosti, rasy, alebo náboženstva v súlade s cieľom, princípmi a metódami stanovenými zakladateľom hnutia lordom Róbertom Baden - Powellom a tými, ktorí ho nasledujú.

Skauting je adresovaný pre všetky vekové kategórie. Sú to ľudia ktorých nazývame „ Ľudia hľadajúci“.


1.2.1 Skauting ako hra

Ako každá hra, aj skauting má svoje pravidlá. Nie je to ako v iných hrách, na ktoré sme zvyknutí z detstva. Skauting je vlastne životný štýl a jeho pravidlá sú dané 10. bodmi skautského zákona a denným príkazom. Každý skaut vo svojom sľube sľuboval, že sa vynasnaží ako najlepšie vie, tento zákon dodržiavať. Ono to možno teraz vyzerá ako keby to bolo niečo dosť nasilu a tak, ale pointa je v tom, že každý z nás aspoň v kútiku duše túži po lepšom svete, kde by sa žilo podľa starých pravidiel rytierskeho života. A tým viac po tom túži srdce chlapca (ak niekto tvrdí opak, tak si to len nechce priznať). A práve toto je skauting schopný dať každému chlapcovi alebo dievčaťu, ukázať, že aj takto sa ešte dá žiť ...

1.3 Skautský zákon

Skautský zákon by sa mal snažiť dodržiavať každý skaut. Nie vždy je to jednoduché avšak nie je to nemožné. Desať bodov skautského zákona symbolizuje desatoro božích prikázaní. Skaut by tieto veci mal ovládať naspamäť.

1. Na skautovu česť sa dá spoľahnúť.
2. Skaut je verný a oddaný.
3. Skaut je osožný a pomáha iným.
4. Skaut je priateľom všetkých ľudí dobrej vôle a bratom každého skauta.
5. Skaut je zdvorilý.
6. Skaut je ochrancom prírody a cenných výtvorov ľudských.
7. Skaut je poslušný voči rodičom, predstaveným a vodcom.
8. Skaut je veselý a rozvážny.
9. Skaut je sporivý a hospodárny.
10. Skaut je čistý v myšlienkach, slovách a skutkoch.
Heslo:Buď pripravený!
Denný príkaz: Denne vykonaj aspoň jeden dobrý skutok.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.