referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Sviatosť birmovania
Dátum pridania: 09.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rovensko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 810
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Keď Ježiš prišiel medzi nás, mal veľké poslanie – rozšíriť vieru v Boha po celom svete. Vybral si na to 12 apoštolov, ktorým po svojej smrti zoslal Ducha Svätého na posilnenie. Poďme sa však pozrieť, ako to bolo. Dokázali by to aj bez neho?
Určite nie. Veď sa len stačí pozrieť, akí učeníci boli: keď Ježiš v Getsemanskej záhrade prežíval najhoršie chvíle, chvíle pred svojou smrťou, nemali ani toľko síl, aby s ním ostali bdieť. Ďalej je tu príklad Petra. Ten Ježišovi sľúbil, že ho nikdy neopustí a ešte v ten deň si radšej vybral zradu Ježiša, jeho strach vyhral. A kde boli apoštoli, keď Ježiš umieral? V Písme sa spomína iba Ján. Ostatní boli príliš zbabelí, čo napokon dokazuje aj ich správanie po Učiteľovej smrti – ustráchaní sa schovávali za zamknutými dverami.
Takto by teda všetka božia námaha vyšla nazmar, čo sa však nestalo. Veď na svete sú milióny kresťanov, dobrá zvesť, čiže evanjelium sa rozniesla po celom svete. Tisíce mladých ľudí zasväcujú svoj život Bohu a ešte viac sa ich snaží nasledovať Krista. Ako je to možné?
Odpoveďou je Duch Svätý. Pozrime sa do Písma: „Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor, a naplnil celý dom, v ktorom boli. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili, a na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi; ako im Duch dával hovoriť. Všetci žasli a v rozpakoch si vraveli: "Čo to má znamenať?" Ale iní s úsmeškom hovorili: "Sú plní mladého vína."“
A Čo sa stalo potom? „Tu vystúpil Peter s Jedenástimi a zvýšeným hlasom im povedal: "Mužovia judejskí a všetci, čo bývate v Jeruzaleme, aby vám toto bolo známe, počúvajte moje slová. Títo nie sú opití, ako si myslíte! Veď je len deväť hodín ráno. Mužovia, Izraeliti, počujte tieto slová: Boh u vás potvrdil muža, Ježiša Nazaretského, mocnými činmi divmi a znameniami, ktoré, ako sami viete, Boh skrze neho medzi vami urobil. A vy ste ho, vydaného podľa presného Božieho zámeru a predvídania, rukami bezbožníkov pribili na kríž a zavraždili. Ale Boh ho vzkriesil a zbavil múk smrti, lebo ho nemohla držať vo svojej moci“ Áno, bol to presne ten istý Peter, ktorý bol ešte pred pár dňami zbabelý priznať sa, že je Ježišovým učeníkom. Presne ten Peter teraz obhajoval Krista pred zástupom ľudí. Už sa viac nebál, že sa mu vysmejú, ani že mu hrozí nebezpečie, smelo hovoril o zmŕtvychvstaní a všetkých nabádal k obráteniu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.