referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristián
Utorok, 19. októbra 2021
Zlato a šperkárske výrobky
Dátum pridania: 15.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: luciavojtkova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 235
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Zlato a šperkárske výrobky

Tovar vyrobený z drahých kovov môže mať charakter šperkov až klenotov. Ich výrobou sa zaoberá zlatníctvo a klenotníctvo.
Šperky zahŕňajú širšiu škálu výrobkov zo zliatin drahých kovov (zlata, striebra, platiny). Má sériový charakter, vyrába sa lisovaním odlievaním a používajú sa rôzne spojovacie techniky.
Klenoty sú predmety vyrobené z drahých kovov čo najvyššej rýdzosti (zliatiny zlata a platiny). Sú jemné, náročné na výrobu s uplatnením ručných klenotníckych techník. Ich krásu umocňujú prírodné kamene (diamant, zafír, rubín, smaragd, perly). Na objednávku.
U nás zloženie a výroba zlatníckych materiálov podlieha kontrole štátu, čo vyplýva zo zákona o puncovníctve a skúšaní drahších kovov.
Zliatiny drahých kovov (zlato, striebro, platina, paládium; ródium na galvanické pokovovanie) na výrobu šperkov a klenotov môžu obsahovať prísady aj iných kovov – prísadové kovy (meď, zinok, paládium, nikel, mangán, železo... Ich množstvo je presne definované a ovplyvňuje vlastnosti výslednej zliatiny – farbu, tvrdosť, pevnosť, spôsob výroby.)
Zlato – aurum Au. V prírode sa nachádza ako šupinky, zrnká alebo viazané v horninách. Vyznačuje sa žltou farbou a stálym vysokým leskom, je odolný voči oxidácii a bežným kyselinám. Je pomerne mäkký kov – rýchlejšie opotrebenie.
Základné zloženie zlatej zliatiny tvorí zlato so striebrom a meďou. Ovplyvňuje pevnosť, tvrdosť, farbu (do zelena, bledožltá, žltá, tmavožltá, ružová, červená). Biela zliatina môže obsahovať paládium, mangán, železo a obmedzené množstvo niklu. Na bežnú výrobu zlato s rýdzosťou 585/1000, 750/1000 a viac na idividuálnu výrobu. Vyššie rýdzosti v mincovníctve, dentálne zliatiny a špeciálne účely.

Drahé šperkové kamene

Podľa pôvodu ich možno rozdeliť na prírodné a syntetické.
Prírodné drahokamy sú kryštalické minerály zriedkavého výskytu, s vyššou tvrdosťou, pekného vzhľadu, ktorý je daný ich leskom, farbou a špeciálnymi optickými vlastnosťami.
Drahé kamene sú diamant, rubín, zafír, smaragd, perly. Tie, ktoré nespĺňajú kritéria pre drahokamy sú polodrahokamy – šperkové a ozdobné kamene (topás, ametyst, akvamarín, opál, tigrie oko, achát...).
Diamant je z chemického hľadiska kryštalický uhlík, je to najtvrdší známy minerál. Vzniká vo veľkých hĺbkach zeme za vysokého tlaku a teploty a sopečnou činnosťou sa dostáva do vyšších vrstiev zemskej kôry. Až po vybrúsení získava svoju charakteristickú krásu – takýto diamant nazývame briliant. Hodnota diamantov sa určuje 4C *Carat – hmotnosť, 1ct = 0,2 h. *Color – farba, najznámejšie sú číre, žlté, modré, zelené, hnedé, čierne, červený a ružový sú najdrahší pre malý výskyt. *Clarity – čistota, jasnosť. Zisťuje sa lupami a optickými prístrojmi – plynové bublinky, utrúseniny, čierne bodky, trhliny. *Cut – výbrus, každá vybrúsená plocha musí byť schopná rozložiť dopadajúce svetlo a dúhové farby. Briliantový výbrus je najtypickejší.
Medzi najkvalitnejšie drahokamy patria červené rubíny, modré zafíry, zelené smaragdy (veľa vnútorných chýb). Celá škála šperkov je doplnená šperkovými kameňmi – akvamarín - farba morskej vody, zlatožltý alebo ružový topás, fialový ametyst, žltý citrín, čierny ónyx, jablkovozelený chryzopras...

Šperkové materiály prírodného pôvodu

Tieto materiály sú vzhľadovo a cenou značne odlišné, kombinácia s rôznymi drahými kovmi.
Perly možno rozdeliť na morské a riečne. Morské sú rôznych farieb – biele, kovovo-zelené, čierne, ružové, oranžové. Jeden z najdrahších šperkov. Získavajú sa z lastúr perlorodiek po niekoľko rokov – vznikli aj umelé farmy. Perly bez zásahu človeka sa nazývajú orientálne. Riečne perly sú menšie, oválneho nepravidelného tvaru, cenovo prijateľnejšie.
Z perlete z lastúr a ulít sa získava cenný materiál – umelecké predmety, ozdoba šperkov.
Koral bielej, ružovej, čiernej, modrej, červenej farby vznikol zvápenateným schránok morských polypov a má tvar konárikov, kríkov. Robia sa umelecké diela aj rôzne náhrdelníky.
Jantár je skamenená živica ihličnatých stromov. Väčšinou má žltú farbu rôznych odtieňov. Dominuje predovšetkým v strieborných šperkoch.

Sortiment výrobkov z drahých kovov

Z drahých kovov a ich zliatin sa vyrábajú polotovary (drôty, plechy, rúrky). Z nich sa strojovo / ručne vyrábajú šperky alebo ich časti s využitím rôznych výrobných technológií a techník.
Výrobky z drahých kovov možno rozdeliť na celokovové a kovové, doplnené šperkovými a ozdobnými kameňmi. Kameňový tovar predstavujú náhrdelníky – jantárový, perlový... Farebné zliatiny zlata sa často kombinujú. Šperky z bielych kovov sú vyrobené zo striebra, z bielej zliatiny zlata a platiny.
Základný sortiment zlatníckych výrobkov tvoria retiazky, náhrdelníky, prívesky, náramky, prstene, náušnice, brošne, manžetové gombíky, viazankové spony, rôzne ihlice a ozdoby do vlasov...

Označenie sortimentu pri predaji

Výrobok vyrobený z drahých kovov alebo pozlátený či postriebrený musí byť uložený tak, aby nenastala zámena. Každý kus by mal byť označený predpísaným značením a puncom podľa druhu a rýdzosti. Zisťovanie rýdzosti a punc vykonávajú skúšobne Puncového úradu SR.
Predajný sortiment je uložený podľa zliatiny drahého kovu a rýdzosti. V prípade šperku s drahým kameňom je potrebné uviesť jeho druh a pri veľmi kvalitných kameňoch by mal mať certifikát.
Predmety, vyrobené z obyčajných kovov by mali byť riadne označené METAL – bižutéria.

Starostlivosť o šperky

Zachovanie hodnoty a krásy šperku si vyžaduje nielen citlivý prístup, ale aj určité základné znalosti. Strieborné šperky bez špeciálnej povrchovej úpravy pomerne rýchlo strácajú lesk, černejú. Vyššiu odolnosť im zabezpečuje povrchová úprava ródiovaním, či postriebrením rýdzim striebrom.
Zlaté šperky vyrobené zo zliatin rýdzosti 585/1000 a vyššej majú zaručenú odolnosť pred chemickými vplyvmi, ale v určitých prípadoch môžu zanechávať na tele nositeľa stopy akéhosi „špinenia“. Spôsobujú to liečivá, kozmetika a chemikálie.
Platina si trvácne zachováva farbu a lesk, nespôsobuje nositeľovi problémy (alergie).
Bežne znečistené šperky možno ošetriť vlažnou vodou s malým obsahom saponátu zásaditého charakteru, prečistenie jemnou kefkou, vysušenie mäkkou handričkou. Výrazne znečistené šperky často zložitejších tvarov, bezpečne vyčistí odborník.
Pri nosení šperkov si treba uvedomiť ich náchylnosť na chemické poškodenie, škrabance, stopy po úderoch ale tiež opotrebenie materiálu pohybom pri bežnom nosení.
Zvláštnu starostlivosť potrebujú šperky s kameňmi. Sú citlivé na nárazy, chemické prostredie, teplo.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.