Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vonkajšie osvetlenie lietadla

Vonkajšie osvetlenie lietadla môžeme zaradiť do dvoch hlavných kategórii. Do prvej patria navigačné svetlá a majáky, ktoré vždy ukazujú či je lietadlo v činnosti. Druhy typ zahrňuje štartovacie a pristávacie svetlá, ktoré sa používajú na zlepšenie viditeľnosti, keď je lietadlo na zemi.

Navigačné svetlá - všetky lietadlá sú vybavené pevným svetlom blízko nábežnej hrany na konci každého krídla. Svetlo na pravom konci krídla je zelené a na ľavom je červené. Odlišné farby spôsobujú, že pilot iného lietadla vie podľa týchto svetiel určiť, ktorým smerom iné lietadlo letí. Tieto navigačné svetlá sú veľmi vhodné najmä v noci, keď je veľmi náročné spoznať smer lietadla.

Pozičné svetlá - okrem zeleného a červeného svetla, mnoho lietadiel ma pevné biele svetlá na rôznych miestach. Veľké dopravné lietadlá majú často takéto svetlá na odtokovej hrane na konci každého krídla. Tieto svetlá sú tiež niekedy umiestnené na odtokovej hrane horizontálnej chvostovej plochy. Ďalšie miesta sú na konci kormy a na vrchu kýlovej plochy. Nech sú tieto svetlá na akomkoľvek mieste, ich účel je zlepšenie viditeľnosti lietadla zozadu.

Majáky - dva majáky sú blízko stredu trupu lietadla. Jeden je orientovaný zvrchu a druhu zospodu trupu. Tieto svetla majú červeno-oranžovú farbu. Zapínajú sa vždy pred zapnutím motorov a zostávajú zapnuté, kým sa motory nevypnú. Majáky bezpečne upozorňujú pracovníkov na zemi, či sú motory v prevádzke.

Prerušované svetlá - vysoko intenzívne prerušované svetlá bielej farby sú umiestnené na konci každého krídla. Veľa malých lietadiel má iba jedno takéto svetlo blízko nábežnej hrany práve za červeným alebo zeleným navigačným svetlom. Veľké dopravné lietadlá musia byť vybavené tiež ďalším prerušovaným svetlom na odtokovej hrane. Tieto blikajúce svetlá sú veľmi jasné a priťahujú pozornosť počas letu. Niekedy sú tiež používané na dráhe počas parkovania, aby bolo lietadlo viac nápadné.

Osvetlenie loga - tieto svetlá nie sú vyžadované, ale sú bežné pri komerčných lietadlách. Sú obyčajne umiestnene na konci vodorovného stabilizátora. Pevné biele svetlá osvetľujú logo spoločnosti na zvislej chvostovej ploche. Zatiaľ, čo sú prospešné reklamne, hlavný účel týchto svetiel je bezpečnosť, pretože jasné svetlo pomáha lietadlu byť lepšie viditeľné.

Osvetlenie krídel - veľa dopravných lietadiel je vybavených svetlami na nábežnej hrane pri koreni krídla. Osvetľujú krídlo a motor počas letu. Tieto svetlá môžu byť použité pre lepšiu viditeľnosť lietadla počas štartovania a pristávania alebo na kontrolu krídla pri poruche počas letu. Piloti môžu použiť tieto svetlá na kontrolu slotov pri nánose ľadu.

Rolovacie svetlá- jasný biely svetlomet je umiestnený na prednej podvozkovej nohe na väčšine lietadiel. Toto svetlo sa typicky otáča, keď je lietadlo v pohybe spolu s prednou podvozkovou nohou -pre výbornú viditeľnosť počas rolovania, štartovania a pristávania.

Pristávacie svetlá- jasné biele pristávacie svetlá sú obyčajne na väčšine lietadiel na zvýšenú bezpečnosť, viditeľnosť počas pristávania. Tieto svetlá osvetľujú pristávaciu dráhu na zle osvetlených letiskách. Sú vyžadované pri nočných pristátiach, ale bežné sú aj počas dňa, aby bolo lietadlo dobre viditeľné. Umiestnenie týchto svetiel je na rôznych lietadlách iné. Tiež môžu byť umiestnené na koreni krídla, alebo na prednej časti trupu. Niektoré lietadlá sú vybavené niekoľkými pristávacími svetlami na viac ako jednej z týchto polôh.

Štartovacie svetlá- obyčajne sú umiestnené na nábežnej hrane v koreni krídla. Tieto jasné biele svetlomety sú určené na osvetlenie bočných strán počas rolovania a štartovania. Tieto svetlá sú veľmi vhodné na zle osvetlených letiskách, inak sú zvyčajne nepotrebné.

Osvetlenie kolies- niektoré lietadlá sú vybavené dodatočnými svetlami na prednej podvozkovej nohe alebo na hlavnom podvozku. Tieto svetla sú vhodné najmä pre zamestnancov pri revízií lietadla v noci.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk