referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Téma - Súčasny stav, problémy a perspektívy rozvoja CR – stručná analýza primárnej ponuky, zamerať sa na sekundárnu ponuku a jej kvantifikácia a kvalitatívne hodnotenie v kúpeľnom stredisku Sliač a Kováčová.
Dátum pridania: 12.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kabaka123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 577
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 13.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 22m 0s
Pomalé čítanie: 33m 0s
 

Téma - Súčasny stav, problémy a perspektívy rozvoja CR – stručná analýza primárnej ponuky, zamerať sa na sekundárnu ponuku a jej kvantifikácia a kvalitatívne hodnotenie v kúpeľnom stredisku Sliač a Kováčová.

ÚVOD
Slovensko je krajina síce malá rozlohou, avšak bohato obdarená nádhernou prírodou, ktorá prináša radosť a potešenie nielen ľudskému duchu, ale i regeneráciu jeho fyzických síl, relax a prevenciu proti chorobám. Na Slovensku je až 1300 minerálnych prameňov, ktoré slúžia ako liečivé i kvalitné stolové vody. Pramene s mimoriadnymi liečivými účinkami slúžia ako báza pre 23 kúpeľných komplexov, v ktorých nachádzajú zlepšenie stavu alebo i úplné vyzdravenie tisíce domácich i zahraničných návštevníkov.
Zamerané sú najmä na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky sa dosahujú v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Vyhľadávané sú i klimatické kúpele, vďaka blahodarným vplyvom horského prostredia, prospešné pri liečbe dýchacích ciest a alergií detí i dospelých. Kúpeľné komplexy, rozložené po celom Slovensku, sú dobre vybavené zariadeniami, poskytujúcimi služby vysokého štandardu. Klasické i moderné liečebné domy a hotely, štýlové reštaurácie, športové, dopravné i obslužné zariadenia slúžia k spokojnosti návštevníkov.
Veľkou prednosťou slovenských kúpeľov je špičková úroveň zdravotníckych služieb v moderne vybavených komplexoch balneoterapie s aplikáciou výsledkov špecializovaných výskumných ústavov a vedeckých pracovísk. Športové zariadenia - kryté bazény a kúpaliská, fitnesscentrá, sauny, tenisové kurty a sieť udržiavaných chodníkov v lesoparkoch vytvárajú vynikajúce podmienky pre športovo založených návštevníkov i aktívnych športovcov.
Popri liečebnej funkcii sa v kúpeľných mestečkách veľký dôraz kladie aj na pestré možnosti kultúrneho a spoločenského vyžitia v početných domoch kultúry a umenia, hudobných pavilónoch, galériách a múzeách. Atmosféru dotvárajú pravidelné umelecké podujatia, promenádne koncerty, vystúpenia folklórnych skupín, výstavy a výlety do okolia. Rastúcu návštevnosť slovenských kúpeľov podnecuje veľmi dobrá dopravná dostupnosť autami i po železnici. Hostia zo vzdialenejších teritórií a zámoria využívajú medzinárodné letisko Schwechat pri Viedni i domáce letiská Bratislava, Piešťany, Poprad-Tatry a Sliač.

MESTO SLIAČ A ICH KÚPELE
Sliač sa rozprestiera sa vo Zvolenskej kotline, v jej zvlnenej pahorkatej časti na východ od rieky Hron. Kulisu mesta smerom na sever tvoria Nízke Tatry a na východ Poľana. Sliač vznikol v roku 1960 zlúčením obcí Hájniky, Rybáre a samotných kúpeľov Sliač. Rybáre, pôvodne osada zo Zvolenského hradu sa spomínajú v roku 1249.
Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. V 18. storočí tu pestovali aj chmeľ. Hájniky, pôvodne osada hájnikov Zvolenského hradu sa spomína v roku 1250. Obyvatelia sa zaoberal tiež poľnohospodárstvom a neskôr hrnčiarstvom a obchodom. Ovčiari z okolitých salašov boli zruční rezbári. Preslávila ich aj výroba fujár a píšťal. Najstaršia zmienka o liečivých prameňoch je v listine kráľa Bela IV. z roku 1244. Patrili Zvolenskému panstvu. S výstavbou kúpeľov sa začalo v roku 1657. V roku 1726 ich vyhlásili za liečivé ako Thermae Rybarenses. Rozmach kúpeľov nastal začiatkom 19. storočia, vtedy vznikol prvý kúpeľný hotel – dnešná Bratislava. Ďalší rast kúpeľov priniesli roky 1927 – 1938 a druhá polovica 20. storočia. V blízkosti mesta je známe letisko Tri duby. Kúpele navštívili významné osobnosti. Pripomínajú ich pamätné tabule.
Kúpele sú rozložené na úbočí nad obcou toho istého mena v nadmorskej výške 373 m. Ležia v prekrásnom prírodnom prostredí v západnej časti Zvolenskej kotliny, na západnom úpätí Slovenského Rudohoria s výhľadom na Kremnické, Štiavnické vrchy a na západnú časť Nízkych Tatier Obklopuje ich rozsiahly, 60-hektárový lesopark. Nachádzajú sa medzi metropolou regiónu stredného Slovenska – Banskou Bystricou a okresným mestom Zvolen, obklopené rozsiahlymi lesmi, parkami a pláňami, s výhľadom do údolia rieky Hron.
Sliačske kúpeľné mesto je jedným zo štyroch známych kúpeľných miest vo svete, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Ďalšie tri sa nachádzajú v Argentíne, Austrálii a Španielsku.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: brožúrky, informačné a propagačné materiály a internet,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.