referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Seriál Škaredá Betty
Dátum pridania: 07.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Clia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 982
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 

Seriál Škaredá Betty obletel takmer celý svet a všade si získal verných divákov. Hlavná hrdinka America Ferrera sa vďaka role Betty stala takmer zo dňa na deň hviezdou. Vedeli ste napríklad, že predstaviteľka televíznej „škaredky" patrí medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta? A to ani zďaleka nie je všetko! Svoj krásny úsmev si dala poistiť na závratnú sumu!

Betty Suarezová asi nikoho neočarí na prvý pohľad. Má fixný zubný aparát, nemoderné okuliare, zvláštny štýl obliekania a rozhodne by ste ju nezaradili do sveta módy. A napriek tomu v ňom pracuje. Na post asistentky v časopise Móda sa dostane najmä vďaka náhode, ale v tvrdom konkurenčnom prostredí sa drží zubami-nechtami. A tieto vlastnosti má s Betty spoločné aj jej predstaviteľka America Ferrera!

ŠTÍHLA PRE HOLLYWOOD?

Ani hispánska kráska, ktorou predstaviteľka Betty v skutočnosti je, sa nedala ovplyvniť svetom dokonalej krásy. Aj napriek sláve, ktorú nadobudla účinkovaním dnes už v kultovej telenovele, sa drží svojich zásad.

A jednou z nich je, že plnšie tvary k žene jednoducho patria. „Myslím si, že hispánske ženy sú krásne aj so svojimi oblinami. Neviem, kto to v Hollywoode udáva, ale mne nikto nepovedal, aby som niečo zhodila," hovorí na margo svojich kriviek iba 155 centimetrov vysoká herečka, ktorej sa nedarí len pred kamerou. Už toto leto by America mala predstaviť svoj prvý producentský počin. Pôjde o dvojjazyčný nezávislý film Towards Darkness.

SERIÁL OBLETEL SVET

Škaredá Betty sa stretla s úspechom už takmer po celom svete. Už premiéra vo Veľkej Británii pritiahla k obrazovkám 4,5 milióna divákov a po dvoch týždňoch vysielania ich počet vzrástol o ďalší milión!

V Austrálii sa Betty dostala medzi najlepších päť vysielaných programov, v Indii zo seriálu urobili romantiku na pokračovanie a vysielali ho každú stredu v prime time. A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. O popularite Škaredej Betty svedčí aj fakt, že v susednom Česku už onedlho začnú vysielať vlastnú verziu tohto seriálu.

ÚSMEV ZA MILIÓNY

Rola, ktorú hrá od roku 2006, ju v súkromí nijako nepoznačila. Najmä čo sa týka vlastného sebavedomia. Aj keď v televízii vystupuje Betty so zubným strojčekom, v skutočnosti má America svoj úsmev poistený na neuveriteľných 10 miliónov dolárov! A to nie je všetko. Time Magazine ju vďaka úlohe v nekonečnom seriáli zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Zdá sa, že zahrať si škaredé káčatko sa jej naozaj vyplatilo...

Ide o remake

V našich končinách nie je vôbec známe, že sa seriál Škaredá Betty nakrúcal na motívy rovnomenného, no staršieho kolumbijského seriálu. Ten sa v origináli volal Yo soy Betty, La fea a od roku 1999 až do roku 2001 v ňom účinkovala Ana Maria Orozco.

Tvorcovia tej Betty, ktorú dnes z obrazoviek poznáme my, jej ponechali krstné meno, no zmenili priezvisko zo Solanová Mendozová na Suarezová. Už prvotná Betty bola taká úspešná, že jej tvorcovia v roku 2001 nakrútili jej voľné pokračovanie pod názvom Eco moda.

Hviezdne obsadenie

Herečka Salma Hayek nie je len hviezdou kultovej telenovely, ale je aj jednou zo šiestich producentov seriálu Škaredá Betty, ktorý uviedla na trh televízna spoločnosť ABC len v septembri roku 2006. Odvtedy sa seriál stal hitom po celom svete.

Krásna Salma sa na margo seriálu, alebo skôr jeho hlavnej predstaviteľky, vyjadrila: „Je to sarkastické. O komkoľvek, kto nie je super štíhly a skutočne vysoký, si niektorí ľudia môžu myslieť, že je škaredý. My si z toho strieľame. Skutočne si nemyslíme, že je škaredá."

38-ročná mexická herečka neváhala, a aby zvýšila sledovanosť seriálu, sama sa vyzliekla. V jednej scéne ju kolega obleje kávou, ona zhodí blúzku a ukáže svoje bujné vnady len v čiernej čipkovanej podprsenke!

Známa herečka Vanessa Lynn Williams si v seriáli zahrala Wilhelminu Slater, ktorá sa dlhý čas snaží prebrať vedenie v módnom časopise. Ako bývalá modelka, ktorej ťahá na štyridsať, je posadnutá svojím starnutím, preto si neustále dáva pichať botoxové injekcie.

V skutočnom živote má Vanessa už 45 rokov a na konte závratnú kariéru. V roku 1983 sa stala prvom afroamerickou ženou, ktorá získala titul Miss. Jej meno sa do histórie súťaže krásy zapísalo aj vďaka tomu, že sa titulu vzdala.

Škandál spôsobili aj jej nahé fotografie, ktoré vznikli rok pred súťažou. Dostal sa k nim časopis Playboy, ale keďže obrázky neboli autorizované, neuverejnil ich. Inak sa však zachoval Penthaus, ktorý ich od majiteľa kúpil za neuveriteľných 14 miliónov dolárov a obehli celú Ameriku. Vanessa a ešte jedna neznáma slečna na fotografiách simulovali lesbický sex! Po tejto udalosti sa Williams titulu vzdala. Dnes ju celý svet pozná nielen ako herečku, ale aj ako autorku textov mnohých úspešných skladieb.

Škaredú Betty svojou účasťou poctila aj „Posh Spice" Victoria Beckham. Speváčka v seriáli však prijala len epizódnu úlohu, v ktorej si zahrá slávnu nevestu. Victoria doteraz nemala s hraním takmer žiadne skúsenosti, ale ako ju poznáme, predstavovať samu seba pre ňu nie je vôbec žiadny problém.

Americké ocenenia

2008 - NAACP Image Adwards: Najlepšia herečka komediálneho seriálu
2008 - Zlatý glóbus: Najlepší ženský výkon

 
Galéria k článku [8]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.