referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Politická kultúra ako element politického systému
Dátum pridania: 01.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: minija
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 345
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Politická kultúra ako element politického systému

Politická kultúra vzbudzuje záujem už od stredoveku. Najväčší antickí filozofi ako Platón, Aristoteles, kládli veľký dôraz na hodnoty, poznatky, postoje, tradície a na ich vplyv na formovanie politických systémov. Práve tieto činitele spoločenské vedy zaraďujú k najdôležitejším prvkom politickej kultúry. Na súvislosti medzi všeobecne chápanou kultúrou a formou politickej moci poukazovalo veľa klasikov sociálnej a politickej filozofie hlavne J.J.Rousseau a Montesquie. Rousseau zdôrazňoval morálne a duchovné hodnoty a tvrdil, že predstavujú osobitný zákon, ktorý je skutočným základom štátu, dáva ľuďom každodenne nové sily, kým iné zákony sa rozpadajú a umierajú. Udržuje ľudí v patričnom súlade, rozumne nahradzuje autoritu silou zvyku.
Na mnohé definície kultúry v oblasti sociologickej, filozofickej, psychologickej nadväzuje politológia a hľadá najadekvátnejšie uplatnenie pojmu politickej kultúry v štruktúrach a funkciách dnešných politických systémov. Vychádza z toho, že politická kultúra ja nutná súčasť vzťahov a procesov politického života každej občianskej spoločnosti, že predstavuje jednak výtvor a výraz určitého politického systému, jednaj je podmienkou, v ktorej sa tento politický systém vyvíja a pôsobí na ostatnú spoločnosť. Na jednej strane politický systém tvorí referenčný systém politickej kultúry (on je jej nositeľom a ona jeho podmienkou ) a na 2. strane sa sama politická kultúra stáva reprezentačným systémom, ku ktorému sa vzťahujú politické procesy príslušného politického systému. Politickou kultúrou rozumie politológia najčastejšie súbor historicky vzniknutých a ustálených princípov politického myslenia a chovania jednotlivcov, sociálnych skupín a celých spoločností, uplatňujúcich sa v ich každodennom živote, hlavne pri riešení nových politických situácií, úloh alebo problémov.
Lenže pri definovaní politickej kultúry autori nie sú jednotní. Máme viac definícií.
Podľa:
C.Bohmeta: PK je súhrn názorov, postojov a hodnôt, ktoré je možné v určitom časovom horizonte a v určitej spoločnosti zistiť a ktoré sú relevantné obsahu politiky a charakteru existujúcich politických inštitúcií a procesov
Angl.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.