referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Alkaloidy
Dátum pridania: 05.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 965
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Sú dusikaté látky rastlinného pôvodu. Dusík je spravidla viazaný v kruhu, takže ich možno zaradiť medzi deriváty heterocyklických zlúčenín. Majú zložitú štruktúru a viaceré z nich možno považovať za deriváty aminokyselín.

Z chemického hľadiska sa vyznačujú zásaditosťou (prítomnosť dusíka v molekule). Reagujú s niektorými karboxylovými kyselinami( kyselina jablčná, citrónová, oxálová, jantárová a pod.). Vytvárajú soli, ktoré sú vo vode dobre rozpustné.

Charakteristickým znakom alkaloidov je ich silný fyziologický účinok na vyššie živočíchy a preto sa oddávna používajú ako liečivá a omamné drogy. Pri vyšších koncentráciách pôsobia ako jedy. Voľné sú vo vode nerozpustné.

V rastlinách sa často vyskytuje súčasne v niekoľko rozličných alkaloidov (napr. v kôre chinínovníka je vyše 20 rôznych alkaloidov). V rastlinách sa bežne vyskytujú v stotinách až desatinách percente, ale niektoré ich obsahujú 10 i viac percent, napr. tabak a kôra chinínovníka.

Vyskytujú sa v rozličných častiach rastlín a ich množstvo sa mení počas rastu rastlín. Zatiaľ nie je úplne jasný ich význam pre rastliny. Zdá sa, že by mohli mať za úlohu ochranu rastliny pred hmyzom.


Alkaloidy rozdeľujeme

najčastejšie podľa heterocyklu, ktorý tvorí základ ich štruktúry, napr. na alkaloidy s cyklom pyridínu ( nikotín, konín, piperín), s cyklom chinolínu alebo izochynolínu ( chinín, papaverín, morfín, kodeín atď. ), s cyklom indolu (strychnín, ergotamín a i.) a pod.

Z medicínskeho hľadiska najdôležitejšie alkaloidy sú:
Nikotín je alkaloid listov tabaku. Vyskytuje sa v nich v množstve 1 až 10 %. Atakuje centrálnu nervovú sústavu. Zapríčiňuje zúženie ciev a tým zvýšenie krvného tlaku. Je toxický silný jed ohrozujúci najmä deti, pre ich veľkú citlivosť na tento jed. Smrť môže nastať po paralýze dýchania. Smrteľná dávka pre človeka je asi 50 mg.


Tabak Virgínsky:

je rastlina obsahujúca v celej rastline nikotín s výnimkou zrelých semien. V minulosti nebol veľmi rozšírený. Sú známe iba užívania rôznych vonných listov napr. v Číne. Užívanie tabaku poznáme najmä od rôznych indiánskych kmeňov.
Je nutné pripomenúť, že fajčenie okrem rakoviny pľúc spôsobuje mnoho ďalších ochorení (infarkt myokard, žalúdočné kŕče, a i).

V tabaku je ešte veľa ďalších alkaloidov príbuzných nikotínu, okrem iného aj isonikotín. Chemicky je nikotín tekutý alkaloid. V tabaku je viazaný na kyselinu jablčnú alebo citrónovú. Atropín je prudko toxická látka. Ochromuje hladké svalstvo, čo sa využíva v medicíne, napr. v očnom lekárstve na rozšírenie zreničiek a v internej medicíne pri kŕčoch tráviaceho traktu. Smrteľná dávka pre človeka je 0,1 g.


Kokaín (koks, cukor )

sa nachádza v kokových listoch juhoamerickej koky. Vyskytujú sa v listoch v množstve 1 až 2%. Paralyzuje zakončenie nervov, preto sa používa ako miestne anestetikum. Pôsobí na centrálny nervový systém a zapríčiňuje stav opojenia. Pri opakovanom používaní hrozí návyk. Patrí medzi ťažké narkotiká (kokainizmus). V dôsledku toho bol v medicíne vytlačený a nahradený syntetickými anestetikami ako prokaín, novokaín, ktoré nemajú omamné účinky. Do roku 1903 sa v minimálnych množstvách pridával do známeho nápoja Coca-cola, neskôr bol nahradený kofeínom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alkaloidy SOŠ 2.9340 4934 slov
Alkaloidy GYM 2.9585 999 slov
Alkaloidy GYM 2.9803 1725 slov
Alkaloidy GYM 2.9614 1421 slov
alkaloidy GYM 2.9883 3588 slov
Alkaloidy SOŠ 2.9889 1000 slov
Alkaloidy GYM 2.9987 757 slov
Alkaloidy GYM 2.9938 3075 slov
Alkaloidy GYM 2.9624 1726 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.