referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Motory
Dátum pridania: 14.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 209
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 

Motory

Úvod:
Motory sú stroje premienajúce energiu na pohyb alebo mechanickú prácu. Energia je väcšinou dodaná vo forme chemického paliva (napr. benzín), pary alebo elektriny a mechanická práca je zvycajne dodávaná vo forme rotacného pohybu hriadela. Motory sa zvycajne rozdelujú:

  1. podla typu využívanej energie, ako napríklad na paru, na stlacený vzduch alebo na benzín 
  2. podla spôsobu pohybu hlavných castí na piestové a rotacné
  3. podla miesta, kde nastáva premena chemickej energiu na tepelnú, na spalovacie motory zážihové a vznetové
  4. podla metódy chladenia motora na chladené vodou alebo vzduchom 
  5. podla poctu zdvihov piesta v rámci kompletného cyklu na dvojtaktné alebo štvortaktné 
  6. podla typu cyklu na Ottov (benzínový motor) alebo dieselový motor.

Špeciálnymi typmi motorov sú motory s veterným pohonom, plynové turbíny, parné turbíny, raketové alebo prúdové motory.

Spalovací motor:

Spalovací zážihový motor - štvortaktný:
Spalovacie motory dnes pohánajú takmer všetky automobily na svete. Na pohyb využívajú energiu plynov vytvorených spálením pohonnej zmesi. Zážihový motor funguje tak, že do valcov, v ktorých sú piesty, sa privádza zmes vzduchu a benzínu. Zmes sa stlacením zahustí. Elektrická sviecka vytvorí iskru, ktorá túto zmes zapáli, a vznikajúce plyny uvedú do pohybu piesty vo valcoch. Spálená zmes sa vypudí von. Tak sa vytvorí cyklus. Pri dvojtaktných motoroch je na jeden cyklus potrebné len jedno otocenie vackového hriadela.

Spalovací vznetový motor:
Mnohé autá a vlaky sú pohánané výkonnými vznetovými motormi; sú to tiež spalovacie motory, lenže sa v nich nespaluje benzín, ale nafta. Motor pracuje podobne ako motor spalujúci benzín, nemá však elektrické sviecky, ale je vybavený vstrekovacím cerpadlom, ktoré dýzami vstrekuje do valcov naftu. Piest stlací vzduch, cím ho zohreje na velmi vysokú teplotu (nad 500 oC), pri ktorej sa rozptýlená nafta vznieti - preto sa tento motor nazýva vznetový.

Prúdový motor:
Prúdový motor (v zásade je to plynová turbína) pohána väcšinu rýchlych lietadiel. Rýchlo sa otácajúce ventilátory v prednej casti motora nasávajú vzduch, ktorý prechádza pod vysokým tlakom do viacerých komôr. Tam sa stlacený vzduch zmieša s palivom; táto zmes sa zapáli, horúce spalné plyny sa rozpínajú a prúdia k výstupnej dýze. Súcasne roztácajú turbínu, ktorá pohána ventilátory v prednej casti motora. Vzduch prúdi nielen hlavnou castou motora, ale aj cez obtokový kanál okolo nej. Takto sa zvyšuje celkové množstvo vzduchu prechádzajúceho motorom, cím sa zväcšuje jeho tah. Kanál okrem toho znižuje hlucnost motora.

Parný motor (parný stroj):
Parný motor sa nachádza napríklad v lokomotíve. V kotle sa spaluje drevo alebo uhlie, a tým vzniká teplo. Horúci vzduch a dym prechádzajú rúrkami v nádrži s vodou. Teplo mení vodu na paru. Para prechádza rúrkami do valca, kde tlací na piest raz z jednej, raz z druhej strany, cím ho uvádza do pohybu. Pohyb piesta sa prenáša na hnacie kolesá rušna. Para a dym unikajú cez ventil a komínom vychádzajú von.

Elektromotory:
Elektromotory sú velmi jednoduché a spolahlivé stroje. Väcšinou sú to rotujúce stroje, ktoré premienajú mechanickú energiu na elektrickú alebo naopak. Skladajú sa z pevne stojaceho stojana a okolo obiehajúceho bežca. Stojan a bežec sú z elektricky vodivého materiálu. Ked prúd prejde cez kotvu magnetu, magnetická reakcia vytvorí krútiaci moment a kotva magnetu sa otocí. Cinnost elektrického alternátora a spojenie polí cievky motora sú presne také ako v generátoroch. Otocenie kotvy magnetu indukuje napätie v závitoch kotvy. Toto indukované napätie je v opacnom smere k vonkajšiemu použitému napätiu kotvy, a preto sa to nazýva spätná alebo opacná elektromotorická sila. Ked sa sa motor rýchlejšie otáca, zväcšuje sa spätná elektromotorická sila, až pokým nie je takmer rovnaká ako použité napätie. Prúd je vtedy malý a rýchlost motora zotrvá konštantná, až pokial motor nie je zatažený a nevytvára žiadnu mechanickú prácu okrem práce potrebnej na otocenie samotnej kotvy. Pod zátažou sa kotva tocí pomalšie, zmenšuje elektromotorickú silu a umožnuje prietok väcšieho prúdu v kotve. Motor je tak schopný prijímat viac elektrickej energie zo zdroja a vytvárat viac mechanickej práce.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Motory SOŠ 2.9710 846 slov
Motory SOŠ 2.9149 1252 slov
Motory SOŠ 2.9559 1264 slov
Motory SOŠ 3.0000 717 slov
Motory SOŠ 2.9769 5768 slov
Motory SOŠ 2.9647 619 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.