Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Anime

Anime:

je súhrnné označenie pre japonské animované filmy, TV seriály, OVA a ONA. Toto umenie sa vyvinulo z komiksov manga.


Charakteristika:

Anime sa vyznačuje predovšetkým spôsobom kresby, ktorý je pre ľudí mimo Japonska pomerne zvláštny a netypický. Tento spôsob kresby je vlastne vyvinutý z mangy. Anime samotné je len sfilmovaná = animovaná verzia toho, čo bolo predtým iba mangou. Väčšina postáv v anime má veľké oči, malé ústa a vlasy úplne ľubovoľnej farby. Postavy môžu mať zvieracie znaky - kemonomimi. V anime prakticky neplatia fyzikálne zákony, to znamená, že postavy dokážu robiť veci, ktoré inak nie sú možné.


História

Začiatky anime siahajú do doby tesne po vzniku veľkých amerických štúdii ako Walt Disney studios. Vyvíjalo sa však pomalšie, čo bolo dané hlavne japonským konzervativizmom a teda neochotou experimentovať s novým druhom umenia. Hlavný rozmach nastal po druhej svetovej vojne a spája sa hlavne s menom továrenského robotníka Osamu Tezuka. V roku 1947 prišiel s kresleným románom Šintakaradžima a v roku 1963 potom s medzinárodne presláveným animovaným seriálom Testuwan Atom, v zahraničí známym ako Astro Boy a u nás ako Astro. V týchto dvoch dielach vyvinul nový štýl ako animácie, tak aj príbehu, oboje odlišné od západných štúdii (v animácii je to hlavne použitie veľkých hláv, očí a tvári, ktoré vyjadrujú veľkú škálu emócii, v príbehu potom rozvoj postáv dovtedy známy len v hraných seriáloch - postavy starnú a pod.).

V 70. rokoch sa anime ďalej prudko rozvíja a vytvára si svoje jedinečné prvky. Jedným z nich je objavenie mecha (obrovských bojových robotov) v seriáloch - najznámejší seriál je Mazinger Z. V tejto dobe sa tiež prehlbuje charakterizácia postáv (kladní hrdinovia so zápornými vlastnosťami). Najznámejším seriálom, ktorý spájal tieto dva prvky je Mobile Suit Gundam.

V 80. a 90. rokoch vznikajú mnohé dodnes známe seriály, z ktorých niektoré vychádzajú dodnes. Známe sú Ramna_1/2 či Inu-Yasha. Rozvoj nových štýlov viedol k vzniku anime pre dospelých - hentai (kreslená pornografia). V tejto dobe vznikli aj dva filmy považované za míľniky žánru. V roku 1988 vyšiel apokalyptický film Akira o motocyklovom gangu v zničenom Tokiu a boji vlády proti hnutiam odporu. Masamune Shirow vydal v roku 1995 kultový film z kyberpunkového prostredia Ghost In The Shell, akčno-filozofický príbeh o prenasledovaní hackera menom Puppet Master, umelej inteligencii a otázke, kde v dobe rozvinutej techniky končí človek a začína stroj.

V dnešnej dobe anime pokračuje v rozvoji, každodenne vychádzajú nové diely, seriály sa dostávajú na DVD, existuje dokonca Oskarom ocenený film Cesta do fantázie.

Pre koho je anime určené
Rovnako ako každý druh umenia, napríklad film, anime je určené úplne pre každého, vzhľadom na obrovské množstvo žánrov, ktorými disponuje.


Známe anime

NARUTO, NARUTO SHIPPUDEN, PARADISE KISS , HONEY AND CLOVER, VAMPIRE KNIGHT, ITAZURA NA KISS, SPECIAL A, BLOOD+, KALEIDO STAR, HELL GIRL, HOST CLUB, ... a mnoho mnoho dalších

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk