Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Čaj - prednáška

Vážení poslucháči, srdečne vás vítam na mojej prednáške o čaji. Prejdem krátko najznámejšie čaje, ich pôsobenie na zdravie a krásu, niekde spomeniem aj niečo z histórie. Tak teda, môžme začať s prednáškou.

V šálke čaju vždy bol a stále je skrytý určitý význam. Čaj sa stal zastavením v rušnom kolobehu života, spoločníkom osamelých chvíľ i priateľských posedení, osviežením tela i duše. Má za sebou viac než tritisícročnú históriu a kultúrny vývoj. Je ospevovaný intelektuálmi a jeho blahodárne účinky sú dokázané mnohými vedeckými štúdiami. Čaj má stovky rozličných chutí a vôní. Je to druhý najrozšírenejší nápoj na Zemi. Tým prvým ostala voda.
Existuje veľmi veľa druhov čaju, vybrala som tie najznámejšie a ako sa hovorieva, "z každého rožku trošku".
Tak v prvom rade začnem základom a to zeleným čajom. S jeho objavením sa spája niekoľko legiend. Najznámejšia je o čínskom liečiteľovi Šen-nungovi, ktorému padajúci lístok z neďaleko rastúceho kríka náhodou sfarbil variacu sa vodu. Liečiteľ dlho nerozmýšľal a ochutnal nádherne voňajúci nápoj. Ťažko povedať, či práve on objavil tento čaj, ale isté je, že jeho najrozšírenejším dodávateľom je Čína.

Najznámejšie zelené čaje sú:
Gun Powder: Malé čajové guľôčky pri zahrievaní horúcou vodou praskajú. Chuť je hrubá a silná.
Chun Mee: Jednoduchá kvalita, ktorá vás presvedčí sviežou, ľahkou vôňou.
Oolong: Napoly čierny a napoly zelený čaj. Proces fermentácie (oxidovania, prípadne kvasenia) sa približne v polovici preruší.
Jazmínový čaj: K napoly fermentovanému oolongu sa primiešavajú čerstvé jazmínové kvety.

Tieto sú z Číny a nasledujúce z Japonska:
Bancha: Čajová odroda nízskej kvality. Čaj má hrubú arómu.
Gyokuro: Najlepší a najdrahší druh čaju, na ktorý sa používajú len veľmi jemné lístky. Silná aróma.
Matcha: Klasický čaj japonských rituálov vo forme prášku. Chuť je koncentrovane drsná.
Sencha: Národný nápoj krajiny. Ľahko horkú arómu podfarbuje stopa kvetinovej sladkosti.

Toľko o druhoch, teraz spomeniem niečo zo zdravotného hľadiska. Zelený čaj obsahuje kofeín, ale na rozdiel od kávy sa šíri po tele pomaly a má dlhšie trvajúce účinky. Povzbudzuje látkovú premenu, zvyšuje koncentráciu a schopnosť učiť sa. Popritom obsahuje mnoho vitamínov, ako napr. vitamín C alebo betakarotén. Nachádzajú sa v ňom aj minerálne látky. Zelený čaj nepomáha len vnútorne, ale je schopný aj navonok ukázať, čo všetko sa v ňom skrýva. Triesloviny pôsobia na pokožku, takže je vďaka nim napnutejšia a vlasy získavajú zamatový lesk.

Druhý druh čaju, s ktorým sa budem zaoberať je Pu-ehr. Pu-ehr rastie len na juhozápade Číny. Je to čaj, ktorý pochádza z rovnakého kríku ako zelený čaj, len je 100 % fermentovaný. Na rozdiel od zeleného čaju, ktorý je najkvalitnejší čerstvejší, Pu-ehr sa stáva lepším, čím viac podstupuje fermentáciu. Pre priemernú spotrebu sa fermentuje 7až 9 dní, tie najkvalitnejšie druhy až mesiac, či mesiac a pol. Tento čaj má intenzívnu, drsno zemitú chuť, ktorá nevyhovuje každému.
Obsahuje jemný kofeín rovnako ako zelený čaj, ale je ho tu 14-krát menej, preto sa môže piť aj k večeru. Látky, čo obsahuje viažu cholesterol, dokonca aj alkohol v krvi. Vďaka tomu je Pu-ehr nazývaný aj čajom na chudnutie.

Ďalším čajom, ktorý spomeniem je čaj maté. Jeho vlasťou je slnečná Brazília, kde vzniká trhaním lístkov z malej palmičky. Tradične sa servíruje vo vydlabanej tekvici nazývanej cuia s kovovou rúrkou, ktorá má na spodnej strane sitko. Čaj má hrubú chuť, na ktorú si treba zvyknúť. Priaznivé účinky na zdravie sú nepopierateľné. Stará sa o správnu hladinu cholesterolu, dobre fungujúci imunitný systém. Funguje ako prevencia rakoviny a pôsobí protizápalovo.
Mne sa zdá, že najzaujímavejším čajom je lapacho, pretože je to vlastne kôra zo stromu, ktorý rastie v Južnej Amerike. Pôvodní obyvatelia nazývali tento strom stromom života alebo stromom bohov, možno práve preto, že stromy lapacho sa tešia výbornému zdraviu aj 700 rokov. Kvôli zberu kôry sa našťastie strom nemusí zoťať. Kôra sa jednoducho zozbiera a po dvoch rokov opäť dorastie.
Príprava tohto čaju je o máličko náročnejšia, keďže ho nestačí len zaliať vriacou vodou, ale musí sa najprv 5 minút povariť a potom asi 20 lúhovať.
Lapacho vynikajúco pôsobí na imunitný systém a dokáže dokonca zmierniť prejavy alergií.
A posledným, o ktorom podotknem pár viet je čaj rooibos, ktorý sa pestuje v Afrike. Má zvodnú vôňu a výraznú chuť podobnú našim ovocným čajom. Neobsahuje povzbudzujúce látky, preto ho môžu piť aj ľudia s citlivým žalúdkom. Čaj vám pomôže, keď nemôžete zaspať, ste veľmi napätí alebo vás trápia bolesti hlavy.

Toto bola dnešná posledná informácia o čaji. Dúfam, že som vás dokázala zaujať. Ďakujem za pozornosť.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk