referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Čaj - prednáška
Dátum pridania: 28.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lia99
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 951
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 

Vážení poslucháči, srdečne vás vítam na mojej prednáške o čaji. Prejdem krátko najznámejšie čaje, ich pôsobenie na zdravie a krásu, niekde spomeniem aj niečo z histórie. Tak teda, môžme začať s prednáškou.

V šálke čaju vždy bol a stále je skrytý určitý význam. Čaj sa stal zastavením v rušnom kolobehu života, spoločníkom osamelých chvíľ i priateľských posedení, osviežením tela i duše. Má za sebou viac než tritisícročnú históriu a kultúrny vývoj. Je ospevovaný intelektuálmi a jeho blahodárne účinky sú dokázané mnohými vedeckými štúdiami. Čaj má stovky rozličných chutí a vôní. Je to druhý najrozšírenejší nápoj na Zemi. Tým prvým ostala voda.
Existuje veľmi veľa druhov čaju, vybrala som tie najznámejšie a ako sa hovorieva, "z každého rožku trošku".
Tak v prvom rade začnem základom a to zeleným čajom. S jeho objavením sa spája niekoľko legiend. Najznámejšia je o čínskom liečiteľovi Šen-nungovi, ktorému padajúci lístok z neďaleko rastúceho kríka náhodou sfarbil variacu sa vodu. Liečiteľ dlho nerozmýšľal a ochutnal nádherne voňajúci nápoj. Ťažko povedať, či práve on objavil tento čaj, ale isté je, že jeho najrozšírenejším dodávateľom je Čína.

Najznámejšie zelené čaje sú:
Gun Powder: Malé čajové guľôčky pri zahrievaní horúcou vodou praskajú. Chuť je hrubá a silná.
Chun Mee: Jednoduchá kvalita, ktorá vás presvedčí sviežou, ľahkou vôňou.
Oolong: Napoly čierny a napoly zelený čaj. Proces fermentácie (oxidovania, prípadne kvasenia) sa približne v polovici preruší.
Jazmínový čaj: K napoly fermentovanému oolongu sa primiešavajú čerstvé jazmínové kvety.

Tieto sú z Číny a nasledujúce z Japonska:
Bancha: Čajová odroda nízskej kvality. Čaj má hrubú arómu.
Gyokuro: Najlepší a najdrahší druh čaju, na ktorý sa používajú len veľmi jemné lístky. Silná aróma.
Matcha: Klasický čaj japonských rituálov vo forme prášku. Chuť je koncentrovane drsná.
Sencha: Národný nápoj krajiny. Ľahko horkú arómu podfarbuje stopa kvetinovej sladkosti.

Toľko o druhoch, teraz spomeniem niečo zo zdravotného hľadiska. Zelený čaj obsahuje kofeín, ale na rozdiel od kávy sa šíri po tele pomaly a má dlhšie trvajúce účinky. Povzbudzuje látkovú premenu, zvyšuje koncentráciu a schopnosť učiť sa. Popritom obsahuje mnoho vitamínov, ako napr. vitamín C alebo betakarotén. Nachádzajú sa v ňom aj minerálne látky. Zelený čaj nepomáha len vnútorne, ale je schopný aj navonok ukázať, čo všetko sa v ňom skrýva. Triesloviny pôsobia na pokožku, takže je vďaka nim napnutejšia a vlasy získavajú zamatový lesk.

Druhý druh čaju, s ktorým sa budem zaoberať je Pu-ehr. Pu-ehr rastie len na juhozápade Číny. Je to čaj, ktorý pochádza z rovnakého kríku ako zelený čaj, len je 100 % fermentovaný. Na rozdiel od zeleného čaju, ktorý je najkvalitnejší čerstvejší, Pu-ehr sa stáva lepším, čím viac podstupuje fermentáciu. Pre priemernú spotrebu sa fermentuje 7až 9 dní, tie najkvalitnejšie druhy až mesiac, či mesiac a pol. Tento čaj má intenzívnu, drsno zemitú chuť, ktorá nevyhovuje každému.
Obsahuje jemný kofeín rovnako ako zelený čaj, ale je ho tu 14-krát menej, preto sa môže piť aj k večeru. Látky, čo obsahuje viažu cholesterol, dokonca aj alkohol v krvi. Vďaka tomu je Pu-ehr nazývaný aj čajom na chudnutie.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.