Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jednotný diétny systém

Jednotný diétny systém

Používa sa v nemocniciach. Je to zoznam diét, ktoré sú označené číslom, alebo písmenom. Umožňuje jednoduchú a rýchlu orientáciu v diétach a zabezpečenie rovnakej stravy aj vtedy, keď pacient zmení zdravotnícke zariadenie. Každá diéta má presne vymedzené zloženie a indikácie.

Jednotný diétny systém obsahuje dve skupiny diét:

a) hromadne pripravované diéty - základné diéty
b) individuálne diéty - špeciálne diéty a štandardizované diétne postupy

Základné diéty:

Diéta 0 – tekutá

Podáva sa v prvých dňoch po operáciách ústnej dutiny i ďalších častí tráviaceho systému, po operáciách krčných mandlí, pri chorobách ústnej dutiny, hltana, pažeráka, pri ktorých je sťažené prehĺtanie, pri ťažších ochoreniach ústnej dutiny, pri poleptaní ústnej dutiny a pažeráka. Prechodne sa podáva aj pri ťažkých horúčkovitých stavoch alebo pri niektorých otravách.

Diéta 1 – kašovitá

Podáva sa po operáciách tráviaceho systému, najmä žalúdka, na kratší čas (jeden až niekoľko dní). Dlhší čas sa podáva pri ťažších najmä poúrazových zmenách v ústnej dutine, pri poleptaní pažeráka, pri zúžení pažeráka najrôznejšieho pôvodu. Niekedy sa podáva pri chorobných stavoch, ktoré zužujú niektoré časti žalúdka alebo čreva, prípadne nakrátko aj pri akútnom bolestivom stave žalúdočného a dvanástnikového vredu.

Diéta 2 – šetriaca

Je to vlastne najčastejšie využívaná diéta. Podáva sa pri najrôznejších chorobách tráviaceho systému, ktoré si nevyžadujú zvláštne zmeny v zložení stravy ani osobitné predpisy pri jej príprave. Vhodná je pri tzv. funkčných poruchách žalúdka, prekyslení žalúdka, chronickom katare žalúdka i dvanástnikovom vrede, väčšinou pri stavoch po operácii žalúdka, pri chronických ochoreniach žlčníka a pankreasu v pokojnom období, pri horúčkovitých stavoch a pri ďalších ochoreniach.

Diéta 3 – racionálna

Podáva sa všetkým chorým, ktorí nepotrebujú osobitnú diétu.

Diéta 4 – s obmedzením tuku

Je vhodná pri chorobách žlčníka a pankreasu po odznení akútneho štádia, pri chronických ochoreniach žlčníka v štádiu záchvatových stavov. Ďalej sa predpisuje na prechodný čas pacientom po operácii žlčníka a pacientom so zníženou funkčnou schopnosťou pankreasu. Na prechodný čas sa podáva aj po vírusovom zápale pečene. Vhodná je aj pri ústupe črevných katarov, ak ich nesprevádzajú výraznejšie hnačky. Osobitnú pozornosť treba venovať znášanlivosti mlieka.
Diéta 5 – bielkovinová bezzvyšková

Podáva sa prechodne pri rozširovaní diéty po akútnych hnačkových ochoreniach a pri chronických hnačkových stavoch každého druhu, ak si nevyžadujú osobitnú špeciálnu diétu.

Diéta 6 – nízkobielkovinová

Podávame ju pacientom s chorobami obličiek, keď treba čiastočne obmedziť príjem bielkovín, napr. na určitý krátky čas pri akútnom zápale obličiek, pri chronických ochoreniach obličiek, ktoré začínajú zlyhávať. Obmedzenie bielkovín však musí určiť lekár - odborník.

Diéta 7 – nízkocholesterolová

Podáva sa so zvýšenou hladinou tukových látok v krvi (hyprelipoproteinémiou), hlavne pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, ďalej pacientom s komplikáciami aterosklerózy (stavy po infarkte srdcového svalu, po cievnej mozgovej príhode, po cievnych chorobách končatinových tepien). Má význam aj u zdravých osôb, u ktorých sa tieto choroby nápadnejšie vyskytujú v rodinnej anamnéze a u ktorých je súčasťou prevencie rizikových faktorov aterosklerózy (obezita, fajčenie, nedostatok pohybu a pod.)

Diéta 8 – redukčná

Podáva sa pri obezite (tučnote).

Diéta 9 – diabetická

Diéta sa podáva všetkým chorým na cukrovku. Rozhodujúce je množstvo cukrov, ktoré ovplyvňuje aj energetickú hodnotu stravy.

Diéta 10 – neslaná šetriaca

Podáva sa pacientom s chorobami srdca a ciev, pri zlyhávaní - dekompenzácii srdca a pri všetkých chorobách, ktoré vedú k zadržiavaniu tekutín v tele (podkožné opuchy alebo tekutina v brušnej dutine). Môžu ju využiť aj niektorí chorí so zvýšeným krvným tlakom.

Diéta 11 – výživná

Podáva sa pri všetkých stavoch, kde je žiadúce, aby chorí opäť nadobudli telesnú silu a zvýšili svoju hmotnosť. Najčastejšie je to rekonvalescencia po infekčných chorobách, po niektorých operáciách, po všetkých vyčerpávajúcich, dlhšie trvajúcich chorobách, pri zhubných nádoroch v období cytostatickej liečby alebo pri liečbe ožarovaním.

Diéta 12 – strava batoliat

Táto strava je určená deťom od jedného do 3 rokov, ak si nejaká choroba nevyžaduje inú osobitnú diétu.

Diéta 13 – strava väčších detí

Určená je všetkým deťom od štyroch do 15 rokov, ak si ich stav nevyžaduje zvláštnu diétu.
Špeciálne diéty:

0S – čajová

Diéta sa podáva po lyžičkách ktátkodobo po operáciách tráviaceho systému

1S – tekutá výživná

Diéta je určená pacientom, ktorí nemôžu prijímať stravu v tuhej forme napr: pacienti s nádormi pažeráka

Diéta 4 - S – s prísnym obmedzením tukov

Podáva sa pacientom v akútnom štádiu infekčného zápalu pečene, zápalu žlčníka, v prvých dňoch po záchvate bolestí žlčníkových kameňov, prvé dni po operácii žlčníka (po čajovej diéte) a chorým s akútnou pankreatitídou v prvých dňoch po úplnej hladovke.
 
Diéta 9 - S – diabetická šetriaca

Je vhodná pre diabetikov, ktorí trpia rôznymi chorobami tráviaceho systému (žalúdočný a dvanástnikový vred, choroby žlčníka, pečene, dyspeptické ťažkosti, rôzne poruchy trávenia, chronické poškodenia pankreasu).

Štandardizované diétne postupy:

Diéta s obmedzením purínov

Podáva sa pacientom s dnou počas dnavého záchvatu alebo v období medzi záchvatmi. Je určená aj pacientom s vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi. Dôsledne ju musia dodržiavať najmä tí pacienti s dnou, ktorí majú postihnuté obličky a viazne u nich vylučovanie kyseliny močovej z tela, ako aj pri močových kameňoch.

Diéta v prevencii srdcovo cievnych chorôb

Srdcovo cievne choroby sú najčastejšou príčinou smrti na celom svete. V našej republike zomiera na následky týchto chorôb každý druhý človek. Príčinou je kôrnatenie ciev - ateroskleróza, ktorá vedie k poruche orgánov, najmä srdca, mozgu, obličiek a ciev na dolných končatinách.
Jednou z možnosti ako predchádzať srdcovo cievnym chorobám je racionálna strava v tzv. protisklerotickej úprave, ktorú treba dodržiavať po celý život. Jej hlavné zásady sú striedmosť, pestrosť, jednoduchosť, kvalita a nie kvantita.

Diéta pri hyperlipoproteinémii

Hyperlipoproteinémia je označenie pre skupinu ochorení so zvýšeným obsahom tukových látok v krvi. Prakticky ide o cholesterol a triacylglyceroly – neutrálne tuky.
Diéta bezlepková

Celiakia je choroba, ktorá patrí k chronickým poruchám výživy. Je zapríčinená tým, že sliznica tenkého čreva trvalo neznáša lepok (glute-giadín), ktorý sa nachádza v pšeničnej a ražnej múke, jačmeni a v ovse. Pri konzumovaní stravy s obsahom lepku dochádza k poškodeniu sliznice tenkého čreva, k zníženiu množstva  tráviacich enzýmov, ba až k ich vymiznutiu. Následkom týchto zmien je porucha vstrebávania potravy sprevádzaná objemnými mastnými stolicami a neprospievaním dieťaťa.
Celiakia sa začína najčastejšie koncom prvého roka života dieťaťa môže sa však zjaviť aj neskoršie.

Diéta pri anémii z nedostatku železa

Anémia z nedostatku železa patrí medzi choroby, ktoré možno vyliečiť.
Jednou z podmienok úspešnej liečby je správne stravovanie, ktoré vychádza z poznatku, že na normálnu tvorbu červených krviniek a krvného farbiva je potrebný dostatočný príjem bielkovín, železa, niektorých vitamínov komplexu B, najmä B 12, kyseliny listovej, vitamínu C, ako aj správne vylučovanie žalúdočnej šťavy.

Diéta pri pálení záhy

Podľa štatistík trpí denným pálením záhy (pyrosou) 10 – 30% obyvateľstva. K najčastejším príznakom patrí vedľa nepríjemného pocitu pálenia za hrudnou kosťou i výrazne slinenie, pocity cudzieho telesa v krku alebo sťažené a bolestivé prehĺtanie, ďalej chrapot a zápaly hltanu.
K pálivému pocitu v žalúdku a hrudníku dochádza v prípade, že kyselina chlorovodíková, ktorá má v žalúdku za úlohu tráviť potravu stúpa hore do pažeráka a dráždi citlivé tkanivo.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk