Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Správna životospráva

Ak konzumujeme vyváženú a pestrú stravu, robíme pre svoje zdravie veľa. Úlohou stravy je dodať organizmu správne množstvo nevyhnutných živín - vitamínov, bielkovín, minerálov, vlákniny, tukov ale aj vody.

Žiaľ, mnoho obyvateľov vyspelých krajín v súčasnosti konzumuje nevhodne veľa jedla s veľkým obsahom tuku, soli, cukru a k tomu sem-tam pripoja aj nejaký ten alkohol. Niet potom divu, keď si takouto síce chutnou, no nie veľmi zdravou stravou urýchľujú cestu k najrôznejším chorobám ako napríklad cukrovke, srdcovým a cievnym chorobám, zubným kazom ale i niektorým druhom rakoviny.

Strava je základným faktorom ovplyvňujúcim zdravie. Nedostatok pohybu a nesprávna životospráva ako aj prejedanie sa spôsobujú, že ľudia sú tuční. Bežná strava v priemyselne rozvinutých krajinách obsahuje asi 40 % tuku a práve tu treba urobiť zásadnú zmenu. Je potrebné znížiť množstvo prijímaných živočíšnych a mliečnych tukov a nahradiť ich tukmi rastlinnými. Mali by sme sa vyhýbať hamburgerom, hot-dogom, zemiakovým lupienkom, krémovým tortám a zákuskom, pretože tieto jedlá sú veľmi bohaté na tuky, ktoré nášmu organizmu vôbec neprospievajú. Na druhej strane by sme mali prijímať v čerstvej zelenine a ovocí vitamíny a vlákninu, ktoré sú pre naše telo veľmi hodnotné. Človek, ktorý sa dostatočne zdravo stravuje nepotrebuje konzumovať vitamínové prípravky v podobe najrôznejších tabletiek.
Dokázalo sa, že je osožnejšie jesť menšie porcie ale častejšie. Večerať máme najneskôr o 18. hodine a jedlo má byť ľahko stráviteľné. Jeden alebo dva dni v týždni by sme si mali vymedziť na tzv. "odľahčovacie" kúry; pri ktorých by sa naša denná strava mala skladať len z ovocia a zeleniny alebo len z neomastenej ryže, prípadne zjeme len 5 vajec na tvrdo. Smäd uhasíme malým množstvom nesladeného čaju alebo kávy.

Polievky buď obmedzujeme, alebo úplne vynecháme. Obmedzíme soľ, pretože tá viaže vodu v tele. Celkovo sa usilujeme menej koreniť a soliť, lebo korenie a soľ vo veľkom množstve zvyšujú chuť do jedla.
K hlavným princípom zdravej životosprávy je okrem zdravej výživy a stravovania aj otužovanie, prechádzky v prírode, športovanie ako je turistika, plávanie, rôzne športové hry, skrátka veľa pohybu na čerstvom vzduchu a výdatný a zdravý spánok, pri ktorom sa obnovujú duševné i telesné sily. Najväčším nepriateľom správnej životosprávy je alkohol, fajčenie, užívanie rôznych omamných látok i závislosť od rôznych liekov, ktoré lekári predpisujú pri bolestiach hlavy a nespavosti. Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť všetkým týmto neduhom je vôbec s nimi nezačať.

Udržiavajme si po celý deň pohodu a dobrú náladu, pretože nervozita, stres, neprimerané požiadavky, nadmerná záťaž neprispievajú k zdravej životospráve a bývajú príčinou zhoršenia zdravotného stavu človeka.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk