referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
NHL
Dátum pridania: 28.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: totti939
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 123
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
NHL

Národná hokejová liga (angl. National Hockey League - NHL) je profesionálna športová organizácia, ktorú tvoria hokejové tímy v USA a Kanade. Organizuje hokejovú súťaž družstiev pod rovnomenným názvom o hlavnú trofej Stanleyho pohár.

Liga bola založená v roku 1917 v Montreale a hralo v nej 5 klubov. Dnes hrá NHL 30 klubov, 24 z nich je situovaných v USA a 6 v Kanade.

Zápasy sú rozdelené na základnú časť a Playoff, do ktorého postupuje najlepších 8 družstiev z každej konferencie.

Víťaz tejto ligy je víťazom Playoff a získava najprestížnejšiu hokejovú trofej - Stanley Cup.

História

Lockout v NHL

Sezóna 2004/05 bola zrušená (tzv. lockout) kvôli nedohode medzi NHL a organizáciou zastupujúcou profesionálnych hráčov NHLPA (National Hockey League Players Association) o kolektívnej zmluve. Posledná kolektívna zmluva vypršala 15. septembra 2004. Obe strany nevedeli dospieť k dohode a tak bola celá hokejová sezóna zrušená. NHL sa tak stala prvou významnou severoamerickou športovou ligou v histórii, ktorá zrušila celú sezónu kvôli kolektívnemu vyjednávaniu. Túto situáciu využili hokejové družstvá v Európe, pretože počas lockoutu hral veľký počet hráčov NHL, vrátane slovenských, v európskych hokejových súťažiach. Nová kolektívna dohoda bola podpísaná až 22. júla 2005, čo umožnilo riadny štart sezóny 2005/06.

Pravidlá

Odlišnosti od pravidiel IIHF

Pravidlá v NHL obsahujú niekoľko odlišností od pravidiel zaužívaných na medzinárodných turnajoch, ktoré riadi Medzinárodná hokejová federácia.

* Zakázané uvoľnenie - V NHL sa píska zakázané uvoľnenie až vtedy, keď sa brániaci hráč (okrem brankára) dotkne puku. Ak sa puku dotkne hráč z tímu, ktorý vyhodil puk, pokračuje sa v hre. Toto pravidlo sa dlho používalo i v pravidlách IIHF, ale po smrteľnej nehode Luďka Čejku došlo k zmene tohto pravidla.

* Vylúčenia - V NHL sa pri hrubom faule, resp. bitke môže udeľovať päťminútový osobný trest bez toho, aby hráč bol vylúčený do konca zápasu. Podľa pravidiel IIHF vylúčenie do konca zápasu nasleduje automaticky pri päťminútovom treste.

* Hra brankára - V NHL sa od sezóny 2005/2006 používa pravidlo, ktoré limituje pohyb brankára za bránou. Brankár sa môže pohybovať s pukom za bránou len v území vyznačenom dvoma červenými čiarami. V prípade nedodržania tohto pravidla nasleduje dvojminútový trest za zdržovanie hry.

* Šírka klziska - Tímy NHL musia mať klziská s rozmermi 85x200 stôp (cca 26x60 m), čo je užšie klzisko ako to, ktoré sa v drvivej väčšine používa v európskych súťažiach.

* Bránkovisko - Bránkovisko je podľa pravidiel NHL menšie ako to, ktoré je v pravidlách IIHF. V IIHF pravidlách má bránkovisko tvar polkruhu, zatiaľ čo v NHL má bránkovisko tvar nedokončeného polkruhu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.