referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Sexuálna turistika
Dátum pridania: 14.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 904
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Definícia sexuálnej turistiky (sexuálneho turizmu) :

Sexuálna turistika ako pojem, alebo termín bola po prvý krát spomenutá v roku 1980 mimovládnymi organizáciami ako reakcia na zvýšenie sexuálneho zneužívania detí najmä v krajinách tretieho sveta. Sexuálna turistika je významnou súčasťou sexuálneho zneužívania detí a jedna z tých, ktoré nestagnujú, ale naopak expandujú. Zahrňa individuálne cestovanie z domovskej krajiny do cieľovej krajiny so zámerom hľladania sexuálnych kontaktov s deťmi. ECPAT (koniec detskej prostitúcii, pornografii a obchodu s deťmi súvisiaci so sexuálnym zneužívaním detí) definuje sexuálnu turistiku užšie a to : ako komerčné sexuálne zneužívanie detí cudzincami ku ktorým sa priraďujú osoby, ktoré: 1. cestujú zo svojej vlastnej (domovskej) krajiny do inej (cieľovej) nadviazať sexuálne kontakty s deťmi,
2. cudzinci, ktorí sa oddávaju sexuálnym aktivitám s ďeťmi pokiaľ sú v cieľových krajinách.
Sexuálna turistika je celosvetový problém, zahrňa najmä krajiny tretieho sveta a chudobnejšie krajiny ako Juhovýchodná Azia (Thajsko, Vietnam, Kambodža, Laos, …), Latinská Amerika, Afrika a v neposlednom rade aj Východná Európa. Naopak ‘klientmi‘ sú väčšinou obyvatelia najvyspelejších krajín Západnej Európy a Severnej Ameriky. Detská sexuálna turistika ako problém dotýkajúci sa turistického ruchu všeobecne :

Turistický ruch a služby zamestnávajú najviac ľudí na svete.Turistický ruch sám o sebe nie je zodpovedný za sexuálnu turistiku, ale vytvára podpolie alebo zvyšuje možnosti pre komerčné sexuálne zneužívanie detí a poskytuje ľahký prístup k ohrozeným deťom. Pre mnohé vlády chudobných krajín je turistický ruch mnohokrát jediným zrojom prijímov a práve preto tieto krajiny zvyknú zatvárať oči nad tým, že sa stávajú medzinárodnymi baštami sexuálnej turistiky. Krajiny tretieho sveta sú nútené rozvýjať svoj turistický ruch, sú pod obrovským ekonomickým tlakom bohatých krajín a preto sa problém sexuálnej turistiky stal celosvetovým fenoménom. Mnohé hotely a zariadenia v týchto krajinách sa snažia vyhovieť zákazníkom vo všetkych smeroch a preto neváhajú spľňať aj tie najväčšie želania svojich klentov, len preto aby sa vracali.

Prečo sa to deje?

Hoci sa to môže zdať nepochopiteľné, túto problematiku alebo otázku nám pomôžu vysvetliť dôvody turistov cestujúcich do zahraničia kvôli sexuálnym aktivitám s deťmi. V prvom rade títo ‘turisti’ sa cítia byť oslobodení od sociálnych nátlakov a rôznych tabu, ktoré vládnu v ich domovskej krajine.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.