referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Deti noci: upíri, vlkolaci, temní elfovia a rôzne iné
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Blake
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 859
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Deti noci: upíri, vlkolaci, temní elfovia a rôzne iné

Upíri: Krvilačné potvory či romantickí odsúdenci?

Mesiac svieti, hviezdy žmurkajú. Tmavý závoj noci sa vznáša nad zemou. Áno, znie to romanticky. A aj to je romantické. Noc ukrýva mnoho tajomstiev - či už vzrušujúcich, alebo hrôzostrašných. Bohužial, ľutujem, že nie všetko je určené pre ľudské zmysly. Veľa temných tajomstiev by som chcel vylúštiť. Tak napríklad upíri - v Stokerovom Draculovi krvilační nemŕtvi šíriaci okolo seba zlo a hrôzu a v Twilighte romantickí lámači sŕdc mladých študentiek. Hm, veľmi by ma zaujímalo, či by boli upíri i na´dalej takí nudní, nebyť týchto románov... V dávnych dobách dedinské domácnosti smrdeli cesnakom, boli vysvätené a zarastali hlohom iba preto, že ľudia nechceli prísť do potýčky s upírmi. Bolo známe, že sa v noci zobúdzajú, pijú krv ľuďom opačného pohlavia a kradnú deti. V mestských poverách, najčastejšie z Anglicka, sa zas verilo, že upíri sú pekelné tvory v podobe úhľadných a zvodných mužov, ktorí sexuálne zneužívajú ženy. A v dnešných dobách chcú byť moje spolužiačky upírky, pretože je to ,,romantické a vzrušujúce, upíri sú krásavci a aj oni milujú". Nezabudnem na to, keď som prehováral spolužiačku o tom, že upíri majú zašpicatené očné zuby, čo sa spomína už od najstarších dôb. Avšak ona si stála za svojim, že upíri majú zašpicatené rezáky - pretože to bolo v rubrike ,,Twilight" v časopise Kamarát! No, ale však to nie je na hádku. V tomto článku chcem iba objasniť nejaké fakty o našich ,,priateľoch".

Takže, vzhľad:
Vampíri majú nesmierne bledú pokožku od nedostatku pigmentu, čo im zabraňuje vyhľadávať slnečné svetlo. Ich oči sú krvavočervené, rovnako ako mäsité pery, na ktorých svietia bezchybne biele zuby. Vlasy majú zväčša sýtočierne.
Keby si to máme povedať oporiadku, asi by sme vampírikov rozdelili na tri podskupiny: upíri, nosferatu a dhampíri. V princípe sa zhodujú, ale každý z nich má niečo špecifické, niečo originálne. No tak to rozpíšem:

a) Upíri:
Temní, tajuplní, niekedy hrôzostrašní. To sú upíri. I keď panuje názor, že sú zlí, majú vznešené vlastnosti. Obľubujú etiketu a vznešené správanie, sú nadmieru inteligentní a vnímaví. Väčšinu druhov zvierat si dokážu podmaniť jediným pohľadom. Upíri sa prevažne pohybujú mimo svetla, alebo v tieni iných rás. Nie sú predurčení ku zlu, hoci ich túžba po krvi je legendárna (špecifické pre upírov však je, že sa dokážu ovládať). Navzdory všeobecnému presvedčeniu nie sú samotári, majú veľký zmysel pre umenie a kreativitu. Chránia si svojich blízkych a nadmieru veria vo svoje schopnosti. Upíri sú asi najmenej početnou rasou na svete. Majú schopnosť premeniť akéhokoľvek príslušníka inej rasy na jedného z nich. Vzhľadom pripomínajú človeka, no ich telesná odolnosť a sila je oveľa väčšia. Najmocnejší z nich ovládali levitáciu a mohli vzdorovať gravitácii, kedykoľvek sa im zachcelo. Upíri inklinujú k mysticizmu, mágii svetla a temnoty.
No čo, žienky, partner podľa vašich predstáv? Určite viac, ako...

b) Nosferatu:
Nosferatu neumiera tak ako včela po prvom uštipnutí. Stáva sa oveľa silnejším a jeho moc sa zväčšuje. Je silnejší ako dvadsať chlapov a prefíkanejší ako obyčajný smrteľník, pretože jeho múdrosť sa rokmi násobí. Pomáha si mágiou temna a elementov, dokáže rozkazovať mŕtvym, je nekromancer. Tá bytosť je beštia, necitlivý diabol, ktorý nemá srdce a bez prekážok sa vie silou vôle zjaviť kdekoľvek a v akejkoľvek forme sa mu zachce. V okruhu svojho pôsobenia dokáže vládnuť prírode, búrke, hmle, hromobitiu; poslúchajú ho všetky nízke tvory: potkany, sovy, netopiere, mory, líšky, vlci; dokáže sa zväčšovať a zmenšovať; niekedy dokáže zmiznúť a stať sa neviditeľným. Miluje krv a nič mu nezabráni v tom, aby ju získal. Najviac na svete sa bojí vlkolakov a nenávidí kresťanské predmety. Priame slnečné žiarenie je pre neho osudné.
Hrôza, však? Zobudť sa a uvidieť vyschnutého starca, čo sa škerí a stojí vám nad posteľou... Avšak má dávku hrdosti a nebeží za vami so škrekom a mávajúcimi rukami...

c) Dhampir:
Dobrodruhovia, trampi... deti noci... zvláštne, že vampíri môžu byť aj takíto. Sú to spolovice upíri a spolovice noční elfovia. Milujú hory a noc, hrajú piesne v žiare mesiaca. Vyzerajú ako ľudia, až na to, že sú neobyčajne krásni. Na živo by vraj vyzerali ako zástupcovia štýlu EMO. Dhampiri sú odolní voči lykantropii a slnečnému žiareniu, nevadí im cesnak, hloh, kríže a podobne.
Dievčence, no vidíte, konečne vampíri, pri ktorých nemusíte vyzerať ako jeptiška smrdiaca cesnakom, čo má v termoske svätenú vodu. :D
Všetci rodu vampírov sa môžu rozmnožovať dvomi spôsobmi: pohlavným stykom a... tým ich... cucáctvom. Pomocou svojich ostrých trojok natrhnú pokožku nad krčnou tepnou a živia sa vytekajúcou krvou. Ich sliny obsahujú zvláštnu drogu, niečo ako sedativum, v ktorom sú mikroorganizmy usádzajúce sa v krvnom obehu obete. Po smrti nedostatku krvi žilami budú prechádzať tie mikroorganizmy a obnovia funkciu tela, avšak akákoľvek rana im nespôsobí nič.
To je aj spôsob, ako sa stať upírom. Dedinské povery hovorili, že je na to aj viac spôsobov: ak ste siedmi syn siedmeho syna, pokiaš zomriete následkom moru, alebo ak boli vaši rodičia tvrdo námesační.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.