Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Tenis

Tenis

Tenis, označovaný aj ako biely šport je loptová hra pre 2 alebo 4 hráčov.
Variant s 2 hráčmi je dvojhra, variant so 4 hráčmi štvorhra. Existuje klasická a zmiešaná štvorhra, pri klasickej proti sebe hrajú dva páry mužov alebo žien, pri zmiešanej je v každom páre jeden muž a jedna žena. Súperi stoja proti sebe na sieťou rozdelenom hráčskom poli (kurte) a pokúšajú sa odraziť tenisovú loptičku tenisovou raketou tak, aby súperi neboli schopní ju v rámci pravidiel vrátiť.

História

Francúzsku hru, ktorá vznikla pravdepodobne v 11. alebo 12. storočí, jeu de paume/žau de pam/ (v preklade hra ruky alebo hra rúk, resp. hra s rukou/rukami) považujú za predchodkyňu tenisu. Loptička sa odbíjala pôvodne holými rukami, neskôr sa už používali rukavice a nakoniec palice. Rakety vznikli pravdepodobne v 16. storočí, kedy dal anglický kráľ Henrich VIII. postaviť aj prvý tenisový dvorec. Aj napriek zmenám herného náčinia si hra zachovala ten istý názov.
V roku 1873 si major anglickej armády Walter Clopton Wingfield patentoval hru pod názvom spharistike, odvodeného od gréckeho slova pre hru s loptičkami. Patentoval si taktiež aj náčinie, dve žrde, sieť, rakety a gumené loptičky. Vedľajší názov pre túto hru bol lawn tenis (v preklade trávnikový tenis). Z Anglicka sa hra rozšírila aj do USA. V roku 1876 Marylebone Cricket Club (Marylebonský kriketový klub) pozmenil niektoré Wingfieldove pravidlá. Medzi najpodstatnejšie zmeny patrili vymenenie bodovacieho systému na ten súčasný, zavedenie zhody a výhody, taktiež bol pridaný systém dvoch podaní, namiesto jedného.

Medzi najvýznamnejšie momenty medzinárodného tenisu patrí založenie tenisového turnaja Wimbledon v Anglicku, v roku 1877, na turnaji sa však konala iba dvojhra mužov. Podobný turnaj si v tom istom roku založilo aj USA (turnaj bol však obmedzený iba pre obyvateľov USA). Francúzsko nasledovalo v roku 1891 a Austrália si založila turnaj v roku 1905. Tieto štyri turnaje sa postupne vyvinuli do dnešnej podoby najprestížnejších turnajov, Grand-Slamov. 1. marca 1913 bola Austráliou, Rakúskom, Belgickom, Dánskom, Francúzskom, Holandskom, Nemeckom, Ruskom, JAR, Španielskom, Švajčiarskom a Švédskom založená Medzinárodná federácia trávnikového tenisu (International Lawn Tennis Federation), ktorá v roku 1972 zmenila názov na ITF (International Tennis Federation, Medzinárodná tenisová federácia).

Kurt

Je hrací dvorec, ktorý je podľa oficiálnych stanov 23,77 m dlhý a 8,23 široký pre zápasy v dvojhre, v štvorhre je šírka kurtu 10,97 m. Sieť má pokrývať celú šírku kurtu v polovici, v strede má byť 0,914 m vysoká na krajoch je podopieraná žrďami vo výške 1,07 m. V štvorhre sú podopierajúce žrde mimo celého kurtu, v dvojhre sú na krajoch kurtu, v štvorhrových priestoroch. Existuje viacero rôznych povrchov kurtov. Na každom z nich je rýchlosť loptičky po odrazení a veľkosť odrazu odlišná. Najbežnejšie povrchy v profesionálnom tenise sú tieto:
• antuka - najpomalší povrch, loptička po odrazení má vyšší odraz a nízku rýchlosť; najbežnejšie sú červená a zelená antuka
• tráva - najrýchlejší povrch, loptička má nízky odraz a vysokú rýchlosť
• tvrdý povrch (betón, asfalt, koberec) - loptička ma relatívne nízky a rýchly odraz

Údery

• podanie - začína ním každá hra
• forehand - hrá sa keď loptička smeruje na stranu kde držíme raketu
• backhand - môže byť jednoručný alebo obojručný, hrá sa keď loptička smeruje na opačnú stranu /na stranu kde nedržíme raketu./
• volej - je úder, pri ktorom hráč udrie loptičku ešte predtým, než dopadne na zem
• lob - Lob je úder, pri ktorom hráč loptičku udrie tak, aby preletela ponad jeho súpera
• drop shot - je úder, pri ktorom loptičku dopadne tesne za sieť na súperovu polovicu kurtu. Drop shoty sa zvyknú zahrávať čo najviac točené, aby po dopade zmenili smer odrazu.
• smeč - Smeč je úder, pri ktorom udiera hráč loptičku nad hlavou. Smeč sa hrá priamo - silovo, väčšinou končí ako víťazný úder.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk