Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mohyla M.R. Štefánika na Bradle

Mohyla M.R. Štefánika na Bradle

Poloha
: Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúceho krajine svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.

História: Generál Štefánik tragicky zahynul 4. mája 1919 a o týždeň neskôr ho pochovali spolu s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na Bradle. O päť rokov po jeho smrti bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom. Mohylu dokončili v septembri 1928.

Popis: Charakteristická bielo sa skvúca terasovitá stavba so štyrmi obeliskmi predstavuje typickú čistotu architektonického prejavu Dušana Jurkoviča v zosúladení s okolitou krajinou. Celá stavba je postavená z travertínových blokov. Po čelných a bočných schodištiach sa dá vykráčať až k hrobu velikána našich národných dejín. Z celého pomníka je krásny výhľad do kopaničiarskeho kraja.

Prístup: Z mesta Brezová pod Bradlom vedie označená asfaltová cesta takmer až k pamätníku, kde je záchytné parkovisko. Turistický chodník z mesta má červenú farbu (Štefánikova magistrála) so zelenou odbočkou na bradlo. Z Košarísk žltou potom zelenou.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk