referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Igor
Sobota, 10. apríla 2021
Mohyla M.R. Štefánika na Bradle
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: akosamas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 215
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Mohyla M.R. Štefánika na Bradle

Poloha
: Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúceho krajine svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.

História: Generál Štefánik tragicky zahynul 4. mája 1919 a o týždeň neskôr ho pochovali spolu s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na Bradle. O päť rokov po jeho smrti bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom. Mohylu dokončili v septembri 1928.

Popis: Charakteristická bielo sa skvúca terasovitá stavba so štyrmi obeliskmi predstavuje typickú čistotu architektonického prejavu Dušana Jurkoviča v zosúladení s okolitou krajinou. Celá stavba je postavená z travertínových blokov. Po čelných a bočných schodištiach sa dá vykráčať až k hrobu velikána našich národných dejín. Z celého pomníka je krásny výhľad do kopaničiarskeho kraja.

Prístup: Z mesta Brezová pod Bradlom vedie označená asfaltová cesta takmer až k pamätníku, kde je záchytné parkovisko. Turistický chodník z mesta má červenú farbu (Štefánikova magistrála) so zelenou odbočkou na bradlo. Z Košarísk žltou potom zelenou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.