referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hugo
Sobota, 1. apríla 2023
Sprievodná správa - obchodné centum
Dátum pridania: 07.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: varky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 353
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
3.KAPITOLA:ARCHITEKTONICKÉ RIEŠENIE

Hmotovo priestorovú schému tvorí jednopodlažný, prízemný objekt v tvare štylizovaného oka. Presklený kubus s hlavným vstupom je akcentom, ktorý oživuje, no zároveň zjednocuje objekt. Z tejto architektúry cítiť racionalizmus.

4. KAPITOLA: MATERIÁLOVÉ RIEŠENIE

Fasáda čerpá z veľkého výberu prírodných materiálov. Použitý je obklad z tehál a drevený obklad v zaujímavej kompozícii. Sú tu použité teplé farby, omietka je farby bielej. Veľmi doležitým akcentom je sklenená markíza uložená na drevených stĺpoch.


5.KAPITOLA: DISPOZIČNÉ RIEŠENIE


Z vydláždenej plochy sa hlavným vstupom dostaneme do ústredného priestoru, ktorý plní funkciu informatívnu. Je priechodný a zároveň je s čakárňami do očných ambulancí. Budovu tvorí pravé a ľavé krídlo. V pravom krídle je sústredená detská očná ambulancia a očná ambulancia pre dospelých spoločne s prípravňami, vyšetrovňami, spoločnou tmavou komorou a zázemím, čiže spoločnou dennou miestnosťou, toaletou, sprchou a čajovou kuchynkou.
V pravom krídle sú sústredené toalety pre pacientov a špecializovaný obchod s prírodnými liečivami. Obchod je prístupný iba z exteriéru. Vstup pre zamestnancov slúži aj pre obchod aj pre ordinácie. Zázemie obchodu tvorí denná miestnosť a sklad.
V ľavom krídle je situovaná optika a mliečny bar. Optika aj bar sú prístupné aj z ústredného priestoru aj z exteriéru. V optike je aj miesto pre skúšobný očný prístroj. V mliečnom bare je sedenie ako v interiéri tak aj v exteriéri – na malej terase. Z baru je prístup aj na toalety pre zákazníkov. Zázemie baru tvorí prípravovňa, uzatvorený sklad, chladiace boxy, sklad obalov, sklad odpadu a denná miestnosť s toaletou a sprchou. Zo západnej strany je prístupová cesta ku kotolni a pre zásobovanie.


6.KAPITOLA: KONŠTRUKČNÉ RIEŠENIE

Budova pozostáva zo stenového nosného systému na báze keramického muriva (Porothem), v kombinácii s monolitickými železobetónovými stĺpmi. Strop tvorí monolitická železobetónova doska stužená železobetónovým vencom po obvode budovy. Priečky a nenosné stený sú z pórobetónu (Hebel). Budova je vystavaná na základových pásoch a patkách(zo železobetónu).
Strecha je plochá jednoplášťová, odvodnená vnútroobjektovými zvodmi. Okenné výplne Výplne tvoria drevené rámové konštrukcie a sklenené tabule. Rámy a krídla dverí sú taktiež drevené.
Priestor pred budovou dotvára dlažba v podorysnom tvare oka.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.