referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
snowboarding
Dátum pridania: 07.12.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: malicky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 940
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 18m 10s
Pomalé čítanie: 27m 15s
 
Abstrakt:
Snowboarding je dnes už typický zimný šport, ktorý momentálne priťahuje stále viac a viac mladých ľudí. Tí najviac oceňujú to, že so sebou prináša aj určitý štýl.
Na snowboarde sa stojí bokom, preto jazda silne pripomína surfovanie na vlnách alebo jazdu na skateborde. Skatebording bol predchodcom snowboardingu, snowboarding sa z neho vyvinul, a tak majú mnoho spoločné. Podstatou samotnej jazdy je kĺzanie sa na snehu pomocou dosky, na ktorej stojí jazdec bokom do smeru jazdy, obe nohy sú pripevnené k doske pomocou viazania, ktoré je namontované v ostrom uhle pozdĺž osi dosky.

Kľúčové slová:

snowboard, snurfer, Jake Burton, freestyle, carving, regular, goofy, frontside, backside, switch, viazanie, nose, tail 

Obsah:


1)Úvod
2)História
3)Štýly jazdy
a)freestyle snowboarding
b)freeride snowboarding
c)carving snowboarding
4)Technika jazdy
a)spôsob jazdy
b)uhol viazania
c)nástup do viazania
d)základný postoj
e)smer jazdy
f)padanie a vstávanie
5)Základné pojmy snowboardingu
6)Vybavenie
A)Snowboard
a)dĺžka snowboardu
b)šírka snowboardu
c)tvrdosť snowboardu
B)Viazanie
a)typy viazania
b)materiál
C)Topánky
7)Záver


1.Úvod.

Predstavte si šport spájajúci nádheru surfovania, rýchlosť zjazdového lyžovania, skateboardový punkový štyl a pôvab baletu. Ten šport sa volá SNOWBOARDING. Tomuto športu som neodolal ani ja, a preto som sa rozhodol niečo o ňom vám porozprávať.

2.História

Snowboarding vymysleli americkí surfisti začiatkom šesťdesiatych rokov, keď mali v zime dlhú chvíľu. Skúšali to i skateboardisti, ktorí sa snažili jazdiť na snehu na skateboardoch s odmontovanými kolieskami. Boardy sa síce šmýkali, horšie to bolo s bezpečnosťou.

Experimentovali aj lyžiari. Vynašli takzvaný snufer (dve lyže spojené do jednej). Na konci snufera bol upevnený povraz, ktorý slúžil na udržanie stability. Veľmi blízko k dnešným snowboardom bol takzvaný winterstick (zimná palička) alebo skiboard. Jeho kladom, a zároveň chybou bol tvrdý plast, z ktorého bol vyrobený. Ten síce dovoľoval rýchlejšiu jazdu, tej však nebolo prispôsobené viazanie. Výsledkom boli opäť vykrúten členky a polámané nohy.


Až v sedemdesiatych rokoch nadobudol snowboarding dnešnú tvár. Napomohol tomu Jake Burton, ktorého nazývame ,,starý otec snowboardingu“ Kedže mu nespokojní lyžiari nedovoľovali jazdiť na sedačkových lanovkách, Jake si so snowboardom na chrbte vyšliapal kopce ako Stratton Mountain alebo Vermont v čase, keď už lanovka nepremávala. S každou jazdou mu pribúdali poznatky, ako snowboard zlepšiť, zdokonaliť.
Naučil sa, že kvalita a konštrukcia snowboardu majú viac spoločného s lyžami-zjazdovkami než so surfom alebo skateboardom. Zistil, že najvhodnejším materiálom bude drevo, nie plastický materiál. Umelina v chlade stvrdne a pre jazdca je flexibilita a pevnosť dosky veľmi dôležitá. Nedoriešenou otázkou zostávala nedostatočná ostrosť hrán.
Ako zjazdové lyže, tak aj snowboard musí mať rovné, ostré železné hrany, ktoré umožnia rýchle zastavenie a lepšiu kontrolu v zľadovatenom snehu. Umelá hmota bola stále ešte potrebná pri redukcii trenia, a tak sa Jake rozhodol vypožičať si od lyží nepoddajnú, flexibilnú umelinu s názvom P-tex. Použil ju ako sklznicu.
Dôležitá bola tiež dĺžka a váha. Jake skúmal typy surftboardov a zistil, že sa nedajú ovládať na tvrdom snehu.
Vyriešila sa ostrosť hrán a v roku 1983 aj viazanie (Jeff Grell), mohli jazdci konečne udržiavať kontrolu nad doskou aj v tvrdom snehu.

Prvé neoficiálne majstrovstvá sveta sa konali v roku 1987 v talianskom Livingu a švajciarskom St. Moritz. V tom istom roku boli založené organizácie NASA (North American Snowboard Association) a SEA (Snowboard European Association). Cieľom týchto organizácií bolo zaistenie súťaží a ďalšieho rozvoja snowboardingu na obidvoch kontinentoch. V sezóne 1989/90 bola založená Medzinárodná snowboardová asociácia ISA (International Snowboard Association), ktorej cieľom bola medzinárodná koordinácia národných asociácií, propagácia a šírenie snowboardingu vo svete. Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali v roku 1992/63 v rakúskom Ischgle. Zúčastnilo sa ho viac ako 240 závodníkov z 20 zemí.

Na zimných olympijských hrách bol prvý krát snowboarding zaradený v roku 1994 v nórskom Lillehameri. Bol predstavený ako ukážkový šport, ktorý vyvolal obrovský záujem a bolo zjavné, že do ďalších ZOH bude zaradený do normálneho programu. V roku 1995 Medzinárodný olympijský výbor uznal snowboarding ako oficiálnu disciplínu pre nastávajúce olympijské hry, a tak sa na ZOH v japonskom Nagane (1998) závodilo v U-rampe (Half pipe) a obrom slolome (Gigant slalom ) v mužskej aj ženskej kategórii.


3.Štýly jazdy


U snowboardingu rozlišujeme rôzne štýly jazdy, rozdelené do niekoľkých skupín, pričom každú je možné ďalej deliť. Všeobecne sa štýly jazdy a tým aj snowboardy pre ne určené, delia na tri základné skupiny - Freestyle, Freeride a Carving snowboarding.

Freestyle snowboarding


Zahŕňa jazdu v neupravených terénoch, rôzne skoky, otočky, saltá a iné triky, jazdu v snowparkoch, zdolávanie rôznych prekážok a tež snowboarding v halfpipe (U-rampa.)

Pri freestyle snowboardingu je potrebné získať maximálnu voľnosť pohybu pri zachovaní dobrej ovladateľnosti snowboardu. Preto sa používajú mäkké topánky, freestylové viazania a snowboardy s nose (čítaj nouse - ohyby na koncoch dosky) vpredu aj vzadu.

Medzi freestylové závodné disciplíny patria:
•halfpipe (U-rampa) - jazdec sa snaží urobiť čo najviac čo najobtiažnejších trikov
•airstyle - jeden veľký skos, pri ktorom sa snaží závodník urobiť čo najobtiažnejší trik, či kombináciu trikov
•slopestyle - jazda z kopca s niekoľkými menšími skokmi a hrbolami, opäť snaha o prevedenie čo najobtiažnejšieho triku, tu sa však hodnotí aj štýl jazdy. V týchto disciplínach sa nehodnotí rychlosť jazdy, ale kvalita a obtiažnosť skokov. Tento štýl je obľúbený predovšetkým medzi mladými prívržencamik tohoto športu.Carving snowboarding

Jazda po upravených zjazdovkách výhradne rezanými oblúkmi. Dôraz sa kladie hlavne na maximálny prenos sily na hranu snowboardu. Pri tejto disciplíne sa naopak používajú tvrdé topánky, tvrdé viazanie a zjazdové snowboardy s nose iba vpredu.

Carvingové disciplíny sú:

•zjazd
•slalom
•super-G
Tieto disciplíny sú rovnaké ako u lyžovania. Snowboarding má naviac:
•paralelný slalom
•duálne super-G
Jazdia ich vždy dvaja závodníci naraz a rýchlejší vyhráva.Freeride snowboarding


Je zrejme najpopulárnejším štýlom. Je kombináciou freestylu a carvingu. Predstavuje ako voľnú jazdu po neupravenom teréne, tak aj jazdu po upravených zjazdovkách. Do tejto skupiny zaraďujeme tiež extrémny snowboarding.Je možné využitie všetkých druhov topánok aj viazaní. Freeridové snowboardy sú potom strednou cestou medzi vyhranenými štýlmi.

Do freerideových závodných disciplín môžeme zaradiť:
•bordercross - je to akýsi motokros na doskách, kedy závodníci štartujú v skupinách na trať plnú prekážok a výhrava ten, kto sa dostane dolu najrýchlejšie.


4.Technika jazdy

Spôsob jazdy

Hneď na začiatku si musíte ujasniť jednu vec a to, ktorú nohu budete mať vo viazaní vpredu a ktorú vzadu.
Podľa toho rozlišujeme dva spôsoby jazdy:

•regular - vpredu je ľavá noha
•goofy - vpredu je pravá noha
Ak neviete podľa čoho sa máte rozhodnúť, existuje jednoduchý návod. Najpoužívanejšou metódou je kĺzane na ľade (v ponožkách na plávačke :)). Jedna noha ide automaticky dopredu a druhá drží rovnováhu tela. Ak dávate pri kĺzaní dopredu ľavú nohu, budete na snowboarde jazdiť regular. S pravou nohou vpredu zvolíte goofy.

Uhol viazania

Voľba šírky a uhla postoja je často len otázkou pohodlnosti, určite typy jazdy však majú svoje charakteristiky:

Pri freestyle sa používa skôť širší postoj, pretože je stabilnejší. Vzdialenosť medzi chodidlami by mala byť okolo 50 cm. Uhol viazania u freestylu sa nastavuje takmer kolmo na dĺžku dosky, čo umožňuje jazdu fakie (opačne – čiže zadnou nohou dopredu).

U alpského štýlu sa viac používa užší postoj, ktorý je pre rezané oblúky nezbytný. Ďalšou výhodou je možnosť vyvinutia veľkého tlaku na stred snowboardu. Vzdialenosť medzi chodidlami by sa mala pohybovať okolo 45 cm. Viazanie sa v alpskom štýle stáča viac k špičke a býva natočené okolo 45 až 60 stupňov.

Nástup do viazania

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Snowboarding 2.9656 201 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.