referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Hodiny
Dátum pridania: 02.03.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 498
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o hodinách

1. Voda, oheň, piesok

Na myšlienku nechať odkvapkávať vodu z jednej nádoby do druhej prišli v Egypte, a tak sa objavili vodné hodiny. Neskôr odmeriaval čas aj piesok v presýpacích hodinách. Ich nevýhodou bol krátky časový interval, len polhodinové alebo hodinové úseky. Meranie „ohňom“ zabezpečovali sviece a lampy. Na sviecach sa označili určité diely, čím sa kontrolovalo plynutie času.


2. Z vrecka na ruku

Prvé vreckové hodiny zostrojil okolo roku 1510 norimberský hodinár Peter Henlein. Keďže tvarom pripomínali vajce a vznikli v Norimbergu, dostali názov „živé norimberské vajce“. Vreckové hodiny sa tešili obľube až do konca 19. storočia. V roku 1904 vyrobila firma Cartier pre francúzskeho letca Santos-Dumonta prvé náramkové hodinky, ktoré rýchlo nahradili vreckové.


3. Krajina hodín


„Swiss made“ znamená absolútnu kvalitu a dômyselné remeselné spracovanie. Korene švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu siahajú do prvej polovice 16. storočia. Svetovým centrom hodinárskeho priemyslu zostáva aj v 21. storočí Ženeva. Hodinársky symbol, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov, sa nachádza vo vstupnej hale hotela Cornavin. Ide o najväčšie mechanické hodiny na svete s výškou viac ako 30 metrov.


4. Najdrahšie

Najdrahšie hodinky na svete majú názov Aeternitas a skladajú sa z 1 400 súčiastok. Sú také zložité, že ich dokážu poskladať len traja hodinárski majstri zo švajčiarskeho hodinárskeho impéria Watchland. Okrem časových údajov obsahujú aj tisícročný kalendár a ukazujú tiež mesačnú fázu. Vyrábajú sa v piatich variantoch, a ten najzložitejší – Mega Aeternitas 5 – sa skladá až jeden rok. Tento vzácny kúsok by vás vyšiel na dva milióny eur.


5. Najpresnejšie

Najpresnejšie merajú čas atómové hodiny, a to pomocou kmitania atómov cézia 133. Atóm cézia je jedným z najstabilnejších javov na presné určenie sekundy. Čas sa síce nikdy nedá odmerať úplne presne, pretože ani Slnko sa nespráva úplne štandardne, odchýlka týchto hodín však predstavuje len 1 sekundu za 60 miliónov rokov.


6. Pražský orloj

Jedným z najznámejších orlojov na svete, tretím svojho druhu, je pražský. Jeho najstaršími časťami sú mechanický hodinový stroj a astronomický číselník z roku 1410. Pražský orloj sa už viackrát zastavil pre viaceré opravy. Legendy tvrdia, že zastavenie neveští nič dobré – krajinu vraj vtedy čakajú zlé časy. Najdlhšiu pauzu mal orloj v 18. storočí, keď nešiel až 37 rokov.

7. Kvetinové

Najstaršími kvetinovými hodinami sa pýši škótsky Edinburgh. Majú 107 rokov. Od roku 1973 ich poháňa elektromotor, dovtedy sa museli každý deň ručne naťahovať. Kvetinový ciferník má priemer skoro 4 metre, takže ide o najstaršie, ale tiež o najväčšie kvetinové hodiny na svete. Jedna ručička má hmotnosť vyše 50 kíl.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.