referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Rádiová sieť GLOBAL
Dátum pridania: 11.06.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: elleanor
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 912
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.6
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 14m 20s
Pomalé čítanie: 21m 30s
 
1. Rádiová sieť Global


Rádiová sieť Global slúži k prenosu dát z objektov vybavených elektronickou zabezpečovacou signalizáciou alebo elektronickou požiarnou signalizáciou a k prenosu dát o polohe vozidla na pult centralizovanej ochrany.


Rádiovú sieť môžeme použiť nie len pre zabezpečovaciu techniku a sledovanie mobilných prostriedkov, ale aj pre všeobecný prenos dát mnohých priemyslových aplikácií. V tejto sieti je mnoho parametrov voliteľných. Ich vhodným nastavením sa zvýši kapacita siete a kvalita prenosu dát.


Rádiová sieť Global pracuje v pásme 420-470 MHz a je založená na novej koncepcii bunkovej štruktúry pripomínajúcej  štruktúru sietí mobilných operátorov. Zberná stanica je schopná sama kontrolovať spojenie s napojenými vysiela
čmi a ďalej do siete vysielať len významové správy (napr. poplach, strata spojenia), čím dochádza k veľkému odľahčeniu dátovej komunikácie v rádiovej sieti. Rovnakú sieť možno tak využívať i pre prenos správ z mobilných objektov.


Rádiová sieť Global využíva množstvo bezpečnostných prvkov ako napr.:

 • o vysoko zabezpečené rádiové telegramy,

 • o identifikácia napojenia ilegálneho vysielača,

 • o nastaviteľný čas kontroly spojenia objektu so zbernou stanicou,

 • o nepretržitá kontrola spojenia zberných staníc so zbernou stanicou PCO,

 • o kvalitné smerové spoje s vysokou intenzitou signálu medzi zbernými vysielačmi vytvárajúce sieť odolnejšiu voči rušeniu,

 • o meranie úrovne šumu pozadia na všetkých zberných staniciach,

 • o možnosť nastaviť režim tichý vysielač,

 • o krátky čas prenosu informácie od čidla na dispečing,

 • o možnosť rozlíšiť až 64 čísiel siete na jednej frekvencii,

 • o frekvencie vysielačov a zberných staníc sú preddefinované uvýrobcu.

Jednoduchá montáž rádiových vysielačov umožňuje vybudovať hustú sieť prijímacích bodov (zberných staníc) v rádiovej sieti Global. Meracia stanica umožňuje zistiť kvalitu spojenia rádiového vysielača so všetkými zbernými stanicami v rádiovej sieti a tak určiť jeho najlepšie umiestnenie. Meracia stanica komunikuje so zbernými stanicami obojsmerne.


Výkony vysielačov a časy vysielania je možné nastaviť a prispôsobiť tak podmienkam pre čo najlepšie využitie kapacity siete. Pri nastavení optimálneho výkonu dosiahneme súbežnú komunikáciu vysielačov v susedných bunkách na jednej frekvencii. Správne nastaviť výkon vysielača umožňuje meracia stanica, ktorá zobrazuje kvalitu spojenia so zbernými stanicami. Nastavenie je možné upraviť aj na diaľku po telefónnej linke.


S použitím systému GPS je možné využívať sieť Global i k monitorovaniu polohy vozidiel v reálnom čase. Informácie o polohe sa vysielajú z vozidla v intervale 1-255 s. Zariadenie vo vozidle obsahuje 4 vstupy a 1 výstup. Počet monitorovaných vozidiel v sieti je daný počtom strážených objektov a správ vysielaných z vozidla.


Na rozdiel od ostatných druhov pripojenia je u rádiového spojenia cez vlastnú rádiovú sieť možné dosiahnuť kontrolované spojenie s objektom bez vplyvu na výšku poplatkov. Vlastná rádiová sieť má značnú výhodu pri sledovaní zásahových vozidiel, nakoľko za spojenie sa platí paušálny poplatok bez ohľadu na počet prenesených polôh.


1.1 Viacužívateľský systém v sieti Global


Tento systém umožňuje vlastníkovi rádiovej site Global bezpečne poskytovať voľnú kapacitu rádiovej siete viacerým užívateľom. Jednu rádiovú sieť môže využívať až 8 užívateľov. Každý užívateľ má svoj vlastný dispečing, na ktorom vyhodnocuje len svoje vlastné objekty. Jednu rádiovú sieť tak môžu súčasne využívať napr.: bezpečnostné agentúry, hasičské záchranné zbory, alebo mestské polície. Združovanie užívateľov má niekoľko výhod:


 • spoločné financovanie výstavby rádiové siete,

 • spoločné financovanie servisu rádiové siete,

 • lacnejšie prevádzkovanie rádiovej siete,

 • jeden správca rádiové siete.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Časopis NAMák. IX Informačný občasník spoločnosti NAM System, a.s. číslo 9/2001 až 13/2001
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.