referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o slnku
Dátum pridania: 21.07.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 481
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o slnku

1. Úplné zatmenie
Ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky, nastáva úplné zatmenie Slnka. Mesiac celkom zatieni Slnko, aj keď je v skutočnosti neporovnateľne menší (efekt veľkosti vytvára pomer ich vzdialeností od Zeme). Najdlhšie pozorovateľné úplné zatmenie Slnka v 21. storočí bolo 22. júla 2009. Ďalšie nastane 13. 11. 20125 a 20. 3. 2015.

2. Kráľ Slnko
Ľudovít XIV. (1638 – 1715), francúzsky kráľ prezývaný „kráľ Slnko“, bol na vrchole svojej moci v 80. rokoch 17. storočia. Obdobie jeho panovania prinieslo veľký rozkvet francúzskej literatúry, vied, umenia a architektúry. Obdiv svojich súčasníkov si získal stavbou obrovského paláca vo Versailles, kam presťahoval celý kráľovský dvor. Všetkým jeho vlastnostiam však dominovalo sebazbožňovanie a bezmedzná pýcha. Veril, že kráľ je Bohom vyvolený, že je jeho zástupcom na zemi.

3. Slnečný cirkus
Cirque du soleil je cirkusový fenomén. V nápaditých výpravných predstaveniach nevystupujú cvičené zvieratá, ale artisti, mímovia či tanečníci. Sídlo cirkusu je v kanadskom Montreale, pravidelne je však na turné. Zakladateľom bol artista Guy Laliberté, ktorý mu dal aj meno „Slnečný“, pretože ho zaujala definícia slnka ako symbolu mladosti, sily a energie.

4. Umelkyňa slnečnica
Semená slnečnice sú usporiadané do špirál, ktoré sa pravidelne stáčajú doprava a doľava. Matematici vypočítali, že tento pomer dokonale zodpovedá pravidlám zlatého rezu. Ten nájdeme aj na najslávnejších umeleckých dielach – napríklad na obrazoch Leonarda da Vinci. To umožňuje slnečnici sústrediť množstvo semien na malom priestore.

5. Slnečný vietor
Pri mohutných erupciách každú sekundu Slnko opustí milión ton plazmy ô- od svojho vzniku až dodnes však Slnko stratilo len 0,1 % hmoty. Magnetické pole Zeme väčšinu častíc slnečného vetra odkláňa, napriek tomu niekedy vyvoláva geomagnetické búrky, ktoré spôsobujú výpadky bezdrôtového spojenia a elektrického prúdu.

6. Slnečné okuliare

Legendy vravia, že rímsky cisár Nero s obľubou sledoval zápasy gladiátorov cez smaragdy. Ploché tabuľky zo záhnedy používali v 12. storočí čínski sudcovia počas výsluchov, aby si nimi zakrývali výraz tváre. Prvé slnečné okuliare však vznikli ešte v prehistorickom období – Inuiti si do mrožích klov vyrezávali úzke štrbiny na pozeranie.

7. Costa del Sol
V preklade pobrežie Slnka – nájdeme na juhu Španielska v Andalúzii. Je jednou z najpopulárnejších turistických destinácií v Španielsku. Na severe je chránené pohorím, ktoré zabraňuje prístupu chladného vzduchu a dažďa, preto je na pobreží viac ako 300 slnečných dní v roku. Costa del Sol sa tiahne od Malagy až po mesto Cádiz.
 
Zdroje: Eurotelevízia č. 29/2010
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.