Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o parkoch

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o parkoch

1. Park Harryho Pottera
Na Floride otvoria zábavný park The Wizarding World of Harry Potter (Čarodejnícky svet Harryho Pottera). Návštevníci si môžu obzrieť hrad Rokfort, povoziť sa na húsenkovej dráhe, pripomínajúcej zázračného Hipogrifa, alebo si vyskúšať horskú dráhu Dračia výzva. Ďalšími atrakciami majú byť hovoriace portréty a obchodíky s typickými „potterovskými“ pochutinami.

2. Rekordné parky
Najstarším národným parkom na svete je americký Yellowstone. Zaberá rozsiahle územie v štátoch Wyoming, Montana a Idaho. Za národný park ho vyhlásili 1. marca 1872 a jeho zriadenie sa stalo dôležitým medzníkom svetovej ochrany prírody. Najväčším slovenským prírodným parkom je Národný park Nízke Tatry s rozlohou 81 000 hektárov.

3. Linkin Park
Fanúšikovia kapely Linkin Park vedia, že jej názov vznikol podľa Lincoln Parku v Santa Monike. S nápadom prišil spevák Chester Bennington, keď si však muzikanti chceli kúpiť internetovú doménu s týmto názvom, bola už obsadená. Preto sa rozhodli zmeniť pár písmen, čím vznikol Linkin Park.

4. Disneyland
Najznámejší zábavný park na svete funguje už viac ako polstoročie v americkom meste Anaheim. Založil ho v roku 1955 slávny filmový producent Walt Disney. Odhaduje sa, že Disneyland Park od jeho otvorenia navštívilo vyše 5158 miliónov ľudí. Ďalšie dva Disneylandy postavili v Japonsku a v Hongkongu. Jediný európsky Disneyland, takzvaný Eurodisney, nájdete 30 km od Paríža.

5. Kde stretnete Madonnu
Central Park v New Yorku patrí k najznámejším parkom na svete. „Zahral“ si aj vo filmoch a seriáloch. Otvorili ho v roku 1859 a ročne ho navštívi okolo 25 miliónov ľudí. Pôsobí dokonale prírodne, preto je ťažké uveriť, že pol milióna stromov a kríkov zasadili ľudské ruky. Počas prechádzky tu môžete stretnúť aj celebrity, ráno si v ňom zvykne zabehať speváčka Madonna.

6. Sad Janka Kráľa
Obľúbený park Bratislavčanov je najstarším verejným parkom v strednej Európe. Založilo ho v rokoch 1774 – 76 na ploche lužného lesa ako prvý park pre širokú verejnosť. V 19. storočí bol známy pod nemeckým názvom Aupark, teda „lužný park.“ Sad zdobí aj jedinečný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola.

7. Vôňa parkov
Parky sa stali inšpiráciou aj pre tvorcov parfumov. Luxusná americká značka Bond No. 9 ponúka viacero vôní, ktorými vzdáva hold najznámejším parkom mesta New York. Z ponuky si môžete vybrať napríklad parfumy s názvami Central Park, Gramercy Park alebo Bryant Park. Ich cena sa väčšinou pohybuje okolo 100 dolárov.

Zdroje:
Eurotelevízia č. 27/2010 -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk