referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podprsenke
Dátum pridania: 21.07.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 462
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podprsenke

1. Kde sa vzala push-upka?
Push-upku údajne vymyslel režisér Howard Hughes pre herečku Jane Russel, ktorá sa v nej v roku 1943 objavila vo filme Štvanec. Pre konštrukciou tohto modelu vraj použil leteckú technológiu. Ako však neskôr prezradila samotná Jane Russel, jeho podprsenka bola úplne nenositeľná, preto si ju pred nakrúcaním tajne prezliekala za svoju vlastnú.

2. Zázrak menom Wonderbra
Slávna „zázračná podprsenka“, teda Wonderbra, vznikla v roku 1964 v Kanade. Navrhla ju Louise Poirier. Skladala sa z 54 dielov, ktoré zdvihli a vytvarovali poprsie. Najznámejšími tvárami značky boli Eva Herzigová a Adriana Sklenaříková-Karembeu.

3. Zmenila svet
Prvý kus odevu, ktorý vzdialene pripomínal podprsenku, pochádza z Kréty a má takmer 4 000 rokov. Rímske ženy si o 2 000 rokov neskôr obväzovali prsia tenkým pruhom látky, nazývaným strophium. Podľa iných prameňov objavila podprsenku Kleopatra, ktorá si dômyselným spôsobom uväzovala okolo krku a pŕs šatku.

4. Miliónové tajomstvo
Exkluzívna značka spodnej bielizne Victoria´s Secret každoročne vyrobí jeden skutočný šperk – luxusnú podprsenku za niekoľko miliónov dolárov, ktorú predstaví na veľkolepej šou jeden z „anjelov“ značky. Vlani sa jeho nositeľkou stala topmodelka Marisa Miller. Na sebe mala čiernu podprsenku, do ktorej boli osadené diamanty a jej hodnota je vyše 3 milióny dolárov.

5. Vreckovky a stužka
Prvú podprsenku vyrobila v roku 1913 Newyorčanka Mary P. Jacobs. Keď dostala novú večernú róbu, zistila, že jej korzet vyčnieva z výstrihu. Zošila teda dve hodvábne vreckovky, po ich okrajoch vytvorila lem a prišila k nim ružovú stužku na zaväzovanie. Svoju podprsenku si dala patentovať. Najprv ju predávala na dobierku poštou za 1 dolár. Neskôr patent predala za 1 500 dolárov firme na výrobu korzetov.

6. Šokujúca Madonna
Výstrednú kužeľovitú podprsenku preslávila Marilyn Monroe. V roku 1990 ju vzkriesila Madonna počas škandalózneho turné Blond Ambition. Zlatý korzet a čiernu kónickú podprsenku navrhol Jean-Paul Gaultier. Madonna mu vďačila nielen za publicitu, ale aj za exkomunikáciu z katolíckej cirkvi. V roku 2001 túto podprsenku vydražili v aukcii za 14 000 libier.

7. Namiesto nabíjačky
Podprsenky sú obľúbeným objektom vynálezcov, väčšina „výtvorov“ sa však na trhu neujala. Príkladom je bielizeň z čokolády, ktorej nevýhodou je nízka životnosť. Ekologická podprsenka, ktorú vyrobili tokijskí experti, bojuje proti globálnemu otepľovaniu. Nevyzerá sexi, ale má zabudovaný solárny panel a možno k nej pripojiť televízor či mobilný telefón. Majiteľka ju nesmie oprať.
 
Zdroje: Eurotelevízia č. 25/2010
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.