referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o teniskách
Dátum pridania: 28.07.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o teniskách

1. Viete, čo znamenajú?
Firma Nike má názov podľa gréckej bohyne víťazstva, pôvodne sa volala Blue Ribbon. Názov Adidas je odvodený od mena jej zakladateľa, Adolfa „Adiho“ Dasslera. Jeho starší brat Rudolf si založil firmu Ruda, ktorú neskôr premenovali na Puma.

2. Kultové „conversky“
Na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajné plátenné „číňany“ s gumenou podrážkou, a pritom už takmer 100 rokov patria medzi najobľúbenejšie tenisky športovcov a hviezd šoubiznisu. Kultoví tenisky Converse All-Star sa zrodili v roku 1917 a pôvodne boli určené na basketbal, ale postupne sa stali najpopulárnejšími teniskami v dejinách.

3. Najdrahšie na svete
Majú názov Nike Air Force One „So Cals“ a stoja neuveriteľných 50-tisíc dolárov. Logo značky je zlaté, tenisky sú prešívané zlatou niťou a ozdobené 11-karátovými diamantmi. O niečo lacnejšie sú tenisky Nike Dunk High Pro SB – stoja „len“ 11-tisíc dolárov. Vyrobil ich umelec Bernard Buffet pre výstavu v Paríži a na svete je len 202 párov.

4. Prvé tenisky
Prvé tenisky začali vyrábať okolo roku 1900 firmy, zamerané na produkciu cyklistických gúm. V roku 1907 vyrobila spoločnosť A. G. Spaldinga prvé basketbalové tenisky. Čoskoro prišli na trh populárne „kedsky“. Najprv išlo o výlučne športovú obuv, ale postupne sa tenisky rozšírili aj do kancelárií a tanečných klubov. V 20-tych rokoch minulého storočia prišli výrobcovia s teniskami pre ženy. Aj slávna tanečnica Ginger Rogers rada pózovala v športovej sukničke a štýlových plátenkách.

5. S príchuťou luxusu
Aj slávni módni návrhári prichádzajú na trh s modelmi luxusných športových topánok. Vlastnú kolekciu tenisiek nedávno predstavil i Jimmy Choo, ktorý obúva hollywoodske celebrity. Jeden pár stojí vyše 500 eur, ale niektoré obchody už majú na tieto topánky čakacie listiny! Za podobnú cenu si môžete kúpiť tenisky z dielne Christiana Louboutina. Vlastné luxusné série ponúkajú aj značky Prada, Gucci či Dolce & Gabbana.

6. Pre „ajtákov“

Umelec Gabriel Dishaw zostrojil pre firmu Nike model tenisiek z elektronických súčiastok. Topánky tvoria výhradne čipy a rôzne iné počítačové „drobnosti“. Umelec tvrdí, že pri ich spájaní použil len trochu drôtu a lepidlo. Tenisky sú vyrobené vo veľkosti 43 a logo Nike môžete nájsť na jazyku, na bočnej strane či na päte.

7. Namiesto lodičiek
Obuli by ste si tenisky k večernej róbe? Herečka Kristen Stewart s tým nemá problém. Poriadny rozruch vyvolala na vlaňajšom udeľovaní cien MTV Movie Awards, kam prišla v červeno-čiernych minišatách a teniskách. Jej herecké kolegyne síce krútili nosom, ale Kristen rozhodne zaujala a navyše získala aj cenu pre najlepšiu ženskú predstaviteľku.
 
Zdroje: Eurotelevízia č. 30/2010
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.