referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Jazda na koni
Dátum pridania: 21.12.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veverica123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 464
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

S učením jazdy na koni sa môže začať na poníkoch už v predškolskom veku. Predškolské dieťa sa môže učiť v niektorom klube špecializovanom na voltiž (cvičenie na koní), kde majú k tomu účelu poníka. Väčšina jazdeckých škôl berie deti až od 10 alebo 12 rokov. Netreba zúfať, pretože to je ten najlepší vek na učenie jazdy na koni. V tomto veku sa deti už snažia učiť a chápať pravidlá jazdectva. Deti sú už duševne a telesne tak vyspelé, že dokážu ovládať svoje telo i pochopiť potreby koňa.

Jazdiť na koni sa nikto nenaučí čítaním kníh. Je k tomu potrebný skúsený inštruktor, skúsený a dobre pripravený kôň. Nie je možné učiť jazdiť neskúseného jazdca na neskúsenom koni. Pre začiatok je najlepšie opýtať sa prvého človeka, o ktorom vieš, že sa zaoberá koňmi, kde je v okolí jazdiareň a tam už ti poradia čo a ako. Ale pred tým, než sa začneš učiť jazdiť, navštív niekoľko jazdiarní, vypočuj si čo, ako a o čom tam ľudia hovoria a tam, kde sa ti bude páčiť, môžeš začať s učením.

Je ale jedno dôležité pravidlo jazdy na koni, a tým je zdravenie. To je, myslím si, jedna z najdôležitejších zásad pri jazdení na koni, ak nie tá najdôležitejšia. Zdraviť každého, nahlas a s úsmevom. Predíde sa tým mnohým nedorozumeniam, pretože kone sú ustajnené väčšinou na vidieku a tam je normálne, že sa ľudia zdravia. Už to tak ale nebýva vžité pre mestských ľudí, ktorí väčšinou jazdia na vidiek za koňmi a nezdravia. A už len ten dojem, že sedíte vysoko na koni a ešte nezdravíte, by niektorým ľuďom mohol pripadať povýšenecký. A fakt to funguje, keď pozdravíte s úsmevom sedliaka, po ktorého poli práve idete a ešte prehodíte niečo o krásnom dni, tak už vám tak nevynadá, že ste mu pošliapali osivo.
Takže zdravte nahlas a každého. A radšej dvakrát ... a s úsmevom.

Ešte jedna vec je pri jazde na koni hrozne dôležitá. Každý jazdec, či už je len na vychádzke alebo ide majstrovský závod, by si mal uvedomovať, že to je on, kto vedie koňa. Veľa "jazdcov" obviňuje z neúspechu kdekoho, vrátane rozhodcov, usporiadateľov atď ... a hlavne kone - len nie seba!

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.